احتمال تقدیم دو دوازدهم لایحه بودجه 92

احتمال تقدیم دو دوازدهم لایحه بودجه 92

به گزارش ایسنا،طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی دولت باید حداکثر تا پانزدهم آذر ماه لایحه بودجه سال آینده را به مجلس ارائه کند اما به رغم تاکید مسوولان دولتی مبنی بر اینکه سعی می‌شود لایحه در زمان مقرر ارائه شود، همچنان لایحه به مجلس تقدیم نشده است.

البته ارائه دیرهنگام لایحه بودجه به مجلس، موضوع جدیدی نیست و همواره طی سال‌های گذشته تاخیر در ارائه لوایح بودجه به مجلس شورای اسلامی وجود داشته است به طوری که لایحه بودجه 80 در 16 آذر 79، بودجه 81 در دوم دی 80، بودجه 82 در دوم دی‌ماه 81، بودجه 83 در دوم دی 82، بودجه 84 در 19 دی 83، بودجه 85 در 25 دی 84، بودجه 86 در اول بهمن 85، بودجه 87 در 17 دی 86، بودجه 88 در هشتم بهمن 87، بودجه 89 در چهارم بهمن 88 و بودجه 90 در اول اسفند 89 و بالاخره بودجه 91 در 12 بهمن 90 ارائه شده‌اند.

اما تاخیر دولت در ارائه دیرهنگام لایحه بودجه سال 91 باعث شد تا بررسی لایحه در سال جاری نیز ادامه داشته باشد و در نهایت بودجه سال جاری سوم خرداد ماه توسط رییس جمهور ابلاغ شد.

در سال جاری نیز انتقادهایی نسبت به عدم ارائه به موقع بودجه وجود داشته به طوری که چندی پیش حجت الاسلام مصباحی مقدم، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفته که روند بررسی لایحه بودجه در کمیسیون‌های تخصصی، ارائه پیشنهادات توسط نمایندگان، بررسی در کمیسیون تلفیق بودجه و رسیدگی در صحن علنی مجلس به 55 روز کاری نیاز دارد اما اگر این زمان بیش از این توسط دولت کاسته شود به معنی تحت فشار قرار دادن مجلس برای تصویب بودجه سال آینده است.

مصباحی‌مقدم با اشاره به تدبیر مجلس برای بررسی لایحه بودجه سال 92 اعلام کرده که اگر به نتیجه برسیم که در مدت قانونی نمی توانیم لایحه بودجه را در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق بودجه و صحن علنی مجلس بررسی کنیم ناگزیر از بررسی کامل لایحه بودجه در سال 1392 هستیم.

از سوی دیگر لطف‌الله فروزنده، معاون پارلمانی رییس جمهوری با بیان اینکه "ان شالله لایحه بودجه را می‌دهیم" تاکید کرده است: در قانون هم راهکار قانونی آمده که دولت اگر نتوانست لایحه بودجه را به موقع ارائه دهد، می‌تواند لایحه بودجه دو دوازدهم بدهد. پس دولت خلاف قانون عمل نکرده است.

وی همچنین گفته که "دولت در شرایط خاصی است و بودجه ما باید انقباضی باشد، نشست های مشترک دولت و مجلس ان شالله این موضوع را حل خواهد کرد. مساله منابع در آمدی است و مشکلی در هزینه ها باهم نداریم که آن هم با تعامل قابل حل خواهد بود."

اخبار مرتبط

میرکاظمی: کشور را معطل مذاکره نمی کنیم

بودجه ۱۴۰۱ با فرض ادامه تحریم‌ها تدوین شد/ پیش بینی رشد ۸ درصدی اقتصاد

دولت تا آخر آذر موظف است بودجه اشتغال و محرومیت‌زدایی را پرداخت کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha