یادداشت/حمیدرضا آصفی

راه موصل هموار شد

راه موصل هموار شد

به گزارش سراج24،حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در یادداشت خود نوشت :

باز پس گیری فلوجه حاصل هماهنگی واقدام مشترک نظامیان عراق ،نیروهای مردمی ودرایت رهبری و مرجعیت شیعه در عراق بود که سبب یکپارچگی واتحاد مردم وگروه های مختلف شد تا بتوانند این نقطه استراتژیک را از دست نیروهای تروریستی داعش پس بگیرند.

پیروزی در فلوجه از دو جهت حائز اهمیت است ابتدا به این دلیل که این شهر به پایگاه داعش تبدیل شده بود و دوم اینکه فلوجه دروازه ورود به موصل است. چراکه حضور موثر در موصل بدون بازپس گیری ودر اختیار دشتن فلوجه امکان پذیر نیست. از این جهت تسلط بر فلوجه ومنکوب کردن گروه های تروریستی مقدمه پیشروی موصل و دراختیار گرفتن این استان به عنوان بزرگترین استان عراق خواهد بود .

از سوی دیگر داعش به عنوان یک گروه تروریستی خشنی که به هیچ موازین و معیارها حقوق بشری پایبند نیست اکنون توان عملیاتی خود را از دست داده است و بیشتر در صدد جابه جایی نیروها ،زدن ضربه های مقطعی وکشاندن نیروهایش ازکشوری به کشور دیگر است تا بدین طریق از اضمحلال ونابودی نیروهایش جلوگیری کند و مدعی شود که همچنان وجود دارد.لذا طبیعی است شکست در فلوجه وشکست هایی که این گروه تروریستی در روزهای اخیر در سوریه داشتند مجموعه ایست از تحولات مثبت و مبارکی که بیش از پیش عملا داعش را در انزوا قرار داده است . لذا باید امیدوار باشیم پیروزی ها با سیطره کامل بر موصل تکمیل خواهد شد.

آمریکا نیز مدعی است در صدد بازپس گیری موصل از چنگال نیروهای تروریستی داعش است.آنچه مسلم است این تصمیم آمریکا را نمی توان به دور از سیاست های غرض ورزانه این کشور تصورکرد چراکه آمریکا سالهاست بدنبال تجزیه دو کشور سوریه وعراق است. به عنوان مثال درسوریه در تلاش است با همکاری نیروهای مخالف بشاراسد ، هم داعش را که به عنوان گروه بدنام در دنیا معرفی شده از صحنه قدرت کناربگذارد و هم رژیم قانونی بشار را از قدرت خلع کند.بدنبال وقوع همین اتفاق در عراق نیز است.اما در عراق رهبریت ومرجعیت شیعه سبب شده نیروهای مختلف حول یک موضوع کنار هم جمع شوند از این رو آمریکا تا کنون نتوانسته به این هدف خود در کوتاه مدت دست بیابد از سوی دیگر در تلاش است با همگرایی نیروهای مخالف داخل عراق بتواند این کشور را به یک دولت ضعیف تبدیل کند و با ایجاد اقلیم فدرال های مختلف جای پای خودش را بیش از پیش در این منطقه محکم سازد.

جمهوری اسلامی ایران نیز براین اعتقاد است که برای بیرون راندن داعش باید به نیروهای مردمی وسربازان عراقی تکیه کرد.همانطورکه که در فلوجه ودیگرمناطق توانستند دشمن را شکست بدهند در موصل نیز می توانند به این موفقیت دست بیابند. لذا اختلاف جمهوری اسلامی ایران با آمریکا در این زمینه یک اختلاف ماهویی است آمریکا دولت عراق را یک دولت ضعیف با فدرال ها وخودمختاری های مختلف می خواهد ولی ایران عراق را یک کشور قوی ،یکپارچه و با یک حکومت مرکزی مستحکم می خواهد بنابراین جمهوری اسلامی ایران نمی تواندهیچگاه با سیاست های آمریکا همراه وهمسو باشد.منبع:جام جم

اخبار مرتبط

هلاکت 60 داعشی در موصل

جوانان عراقی درحال بازسازی دانشگاه موصل

پس لرزه های آزادی موصل

0 نظر

ارسال نظر

capcha