تولیت آستان قدس رضوی:

فعالیت‌های اقتصادی ماموریت اصلی آستان قدس نیست/«امور فرهنگی، زائرمحوری و توجه به محرومان» ۳ رسالت اصلی آستان قدس

فعالیت‌های اقتصادی ماموریت اصلی آستان قدس نیست/«امور فرهنگی، زائرمحوری و توجه به محرومان» ۳ رسالت اصلی آستان قدس

به گزارش سراج24، به‌نقل از آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید ابراهیم رئیسی در جمع اساتید پاسخگویی به سئوالات دینی آستان قدس رضوی، ایجاد فضای آرام برای زائران را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های آستان قدس رضوی عنوان کرد و اظهار داشت: در ایجاد این آرامش، پاسخ‌گویی به مسائل دینی و رفع دغدغه‌های شرعی زائران بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: مقوله پاسخ‌گویی به مسائل دینی باید به‌گونه‌ای در حرم مطهر رضوی قوی و در دسترس باشد که هر زائری خواستار رفع شبهاتش بود، بدون دریافت ‌پاسخ و همراه با شبهه از این حرم ملکوتی خارج نشود.

عضو مجلس خبرگان رهبری یافتن آرامش و رفع اضطراب‌ها را بر افزایش جاذبه‌های زیارت بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: پاسخگویی صرف بدون ایجاد ارتباط موثر با مراجعه‌کننده به هیچ عنوان مطلوب و موثر نخواهد بود. آنچه که سبب هدایت و اشاعه فرهنگ اسلامی می‌شود؛ ارتباط موثر و تاثیر کلام علمای دین است و تا زمانی که این تاثیر کلام نباشد، قطعا هدایت دینی راه به جایی نخواهد برد.

رئیسی، عالمان همراه با ذکر و خشیت را هدایت‌گران جوامع خواند و تصریح کرد: تنها اهل علم بودن مهم و ارزشمند نیست، چراکه اگر کسی اهل علم باشد، اما از خشیت و ذکر بی‌بهره بماند؛ قطعا کلامش تاثیرگذار نخواهد بود و بر قلوب نفوذ نخواهد کرد. راز تاثیر سخن حضرت امام خمینی(ره) بر قلوب و فطرت‌های پاک، نیز همین خشیت و ایمان قوی آن بزرگمرد بود.

وی ادامه داد: آستان قدس رضوی به برکت وجود مضجع شریف امام علی بن موسی الرضا(ع) دارای ظرفیت‌های بی‌بدیلی در اشاعه فرهنگ اسلامی و تاثیرگذاری بر قلوب است، که باید از این ظرفیت به نحوی موثر و فعال بهره برد.

توسعه کمی و کیفی امور فرهنگی

رئیسی با بیان اینکه بنای کار آستان قدس رضوی بر توسعه کمی و کیفی فضای فرهنگی و پاسخ گویی‌های دینی و رفع شبهات است، اظهار داشت: مراکز پاسخ گویی دینی زیادی در سطح کشور فعال هستند، اما کدام یک جایگاه پاسخ‌گویی در حرم منور امام علی بن موسی ارضا(ع) را دارد؟ نباید از تاثیرات ذاتی و الهی این صحن و سرای ملکوتی غافل باشیم و به همین منظور توسعه کمی و کیفی امور فرهنگی و به ویژه پاسخ‌گویی به سئوالات دینی در دستور کار قرار گرفته است.

وی بر بهره گیری از امکانات و ابزار‌های نوین در این راستا تاکید و عنوان کرد: نباید خود را تنها به فضای حرم یا مشهد محدود کنیم؛ بلکه باید به سمتی حرکت کنیم که از این ظرفیت معنوی در سطح جهان اسلام بهره‌برداری شود.

رئیسی با اشاره به افزایش ساعات کار مرکز پاسخ‌گویی به سوالات دینی حرم مطهر رضوی در طول ماه مبارک رمضان، عنوان کرد: توسعه‌ای که در امر پاسخ‌گویی به سوالات دینی در ماه مبارک رمضان ایجاد شده است، پس از این ماه نیز ادامه می‌یابد و حتی گسترش و افزایش نیز خواهد داشت.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های گسترده و متنوع آستان قدس رضوی اشاره و با بیان اینکه این اقدامات متنوع در راستای بستر سازی برای تحقق اهداف فرهنگی است، بیان کرد: بدون شک فعالیت‌های اقتصادی ماموریت اصلی آستان قدس رضوی نیست، بلکه با هدف زمینه سازی برای امور فرهنگی و دینی انجام می شود و این همان رسالتی است که حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) نیز در طول عمر مبارکشان به دنبال آن بودند.

وی سه رسالت اصلی آستان قدس رضوی را امور فرهنگی، زائر محوری و توجه به مستمندان و محرومان خواند و گفت: شعاع فعالیت فرهنگی حرم مطهر رضوی نباید محدود به این بارگاه یا مشهد مقدس باشد. این سرچشمه زلال و کانون اشاعه سیره رسول الله(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، باید ابتدا در تمام ایران اسلامی و سپس در سرتاسر جهان اسلام گسترش یابد و سیطره فرهنگی داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تولیدات و برنامه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی را در جهان اسلام بی‌نظیر توصیف و خاطرنشان کرد: باید تمام علاقه‌مندان و ارادتمدان این امام همام را از این خورشید و چشمه جوشان معرفتی از طریق امواج رسانه‌ای بهره‌مند کرد و برای تحقق آن استفاده از شیوه‌های نوین و متنوع حائز اهمیت است.

رئیسی با تاکید بر اینکه باید بستر و فضا برای انتقال پیام و سخن حضرات معصومین(ع) فراهم شود؛ به اهمیت اقدامات فعال فرهنگی و اجتناب از انفعال، غفلت، تساهل و تسامح در این حوزه اشاره و ابراز کرد: حضور فعال فرهنگی یعنی اینکه قبل از اینکه شبهه ایجاد شود، با تحکیم مبانی فکری و اندیشه‌ای اسلام در جامعه، در صدد مبارزه با شبهات بود.

وی در توضیح انفعال فرهنگی، گفت: حرکت انفعالی در حوزه فرهنگ یعنی آنکه ابتدا با غفلت به دشمن اجازه دهیم شبهه ایجاد کند و سپس با صرف سرمایه، نیرو و هزینه در صدد رفع آن بر بیاییم.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در بخش پایانی سخنان خود به تبیین جایگاه علمای دینی در ایجاد آرامش روحی در جامعه پراخت و ابراز داشت: فرهیختگان، دانشمندان و علمای دینی که اضطراب و نوسانات اجتماعی جامعه را تبدیل به آرامش می‌کنند، صخره‌های استوار حفظ کننده آرامش جامعه و ثبات ارزش‌های ناب اسلامی هستند.

رئیسی حرکت فعال و به دور از انفعالات غافلانه را راهبرد محوری اقدامات فرهنگی آستان قدس رضوی خواند و گفت: آنچه تاکنون در حوزه فرهنگ در این بارگاه ملکوتی اتفاق افتاده، بدون شک بسیار خوب و ارزشمند بوده است؛ اما آنچه که بعد از این باید محقق شود؛ همتی مضاعف و جهادی را می‌طلبد.

اخبار مرتبط

تبریک تولیت آستان قدس رضوی به مناسبت میلاد حضرت مسیح(ع)

آستان قدس رضوی باید الگویی در پاسخگویی و تعامل با مردم باشد

نقش آستان قدس در کادرسازی برای انقلاب

0 نظر

ارسال نظر

capcha