تاج به فکر تعامل باشد

چرا فدراسیون فوتبال موضع رسمی خود را درباره ملی‌پوشان اعلام نمی‌کند؟/ آهنگی که خوب نواخته نشد!

چرا فدراسیون فوتبال موضع رسمی خود را درباره ملی‌پوشان اعلام نمی‌کند؟/ آهنگی که خوب نواخته نشد!

به گزارش سراج24، دعوای این روزهای فوتبال ایران بحث حضور ملی‌پوشان تیم‌های باشگاهی در اردوی تیم ملی است. دعوایی که بین کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ بالا گرفته و حالا سرمربی کروات سرخپوشان انتقادهای تندی را علیه سرمربی پرتغالی تیم ملی مطرح کرده است.

دعوا از آنجایی شروع شد که کی‌روش خواست بازیکنان داخلی تیم ملی را برای اردویی 10 روزه به ارمنستان ببرد و با فاصله‌ای یک هفته‌ای این بازیکنان باید راهی اتریش شوند و اردویی هم در این کشور برگزار کنند. با این شرایط بازیکنان ملی‌پوش باشگاه‌ها عملاً 10 روز مانده به شروع لیگ به تیم‌های خود می‌پیوندند و مربیان به لحاظ تاکتیکی و هماهنگی نمی‌توانند از بازیکنان ملی‌پوش خود بهره لازم را ببرند. این در شرایطی است که تمرینات خیلی از تیم‌ها آغاز شده و با دستور سازمان لیگ بازیکنان ملی‌پوش تا امروز (30 خردادماه) باید استراحت اجباری می‌کردند و باشگاه‌ها برای استفاده از آنها منع قانونی دارند.

برانکو که خودش زمانی سرمربی تیم ملی بود و موفق شد ایران را به جام جهانی 2006 ببرد، معتقد است بازیکنان فقط در زمان‌های تعیین شده از سوی فیفا می‌توانند راهی تیم ملی شوند و در زمان‌های دیگر بازیکن باشگاهی محسوب شده و باشگاه تعیین می‌کند که چه زمانی استراحت کنند یا چه زمانی در تمرینات حاضر شوند. سرمربی پرسپولیس که معمولاً بسیار آرام برخورد می‌کند، وارد حواشی نمی‌شود و صبر زیادی دارد، این بار عصبانی شد و بابت عدم حضور ملی‌پوشان تیمش در تست پزشکی پیش از فصل و اینکه گفته شد کی‌روش مانع این کار شده است، اعلام کرد: «اگر واقعاً کی‌روش این کار را انجام داده باشد، اصلاً اتفاق خوبی نیست. او مربی تیم ملی است و باید در خدمت فوتبال باشد و بهترین خدمات را به فوتبال ایران بدهد. او در واقع با این کار در مورد بازیکنان گروکشی می‌کند! شما اگر منطقی به موضوع نگاه کنید متوجه می‌شوید بازیکنان بدون تست اجازه ندارند در مسابقات لیگ شرکت کنند و اینکه ملی‌پوشان اجازه شرکت در این تست را پیدا نکردند اتفاق عجیبی است که اگر واقعیت داشته باشد سرمربی تیم ملی رفتارش واقعاً عجیب و جالب است. احساس می‌کنم کی‌روش دارد وارد بازی‌های خطرناکی می‌شود. او در مورد بازیکنان گروکشی می‌کند. کی‌روش با این کاری که می‌کند در واقع می‌خواهد حتی تعیین کند چه تیمی قهرمان لیگ شود و چه تیمی سقوط کند! کی‌روش سرمربی تیم ملی است، اما تیم ملی برای او نیست! کی‌روش با این کارش با احساس میلیون‌ها ایرانی بازی می‌کند».

پس از مطرح شدن این صحبت‌ها از سوی برانکو شاید خیلی‌ها منتظر واکنش کارلوس کی‌روش به عنوان سرمربی تیم ملی، مهدی تاج، به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال یا اشخاص مرتبط دیگر بودند، اما هیچکدام از آنها تا این لحظه واکنشی نشان نداده‌اند. در این بین غلامرضا بهروان، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ اعلام کرد بازیکنان ملی‌پوش زیر نظر کمیته پزشکی هستند و نیازی هم به تست پزشکی پیش از فصل ندارند. همانطور که پیش از این هم سازمان لیگ بود که با دستوری اعلام کرد بازیکنان باید استراحت اجباری کنند، این بار هم موضعی گرفت که منافع باشگاه‌ها در آن وجود ندارد. سازمان لیگی که اصل وجودی آن و سیاست کلی آن باید حمایت از منافع باشگاه‌ها باشد، اما در این ماجرا پشت تیم ملی درآمده است در حالی قانون فیفا چیز دیگری را می‌گوید.

کارلوس کی‌روش در آستانه بازی‌های انتخابی جام جهانی 2018 روسیه می‌خواهد بازیکنان خود را در اختیار داشته باشد. او از نظر فنی تیمش را عقب‌تر از سایر رقبا می‌داند و قصد دارد با در اختیار داشتن ملی‌پوشانش آنها را به مرز آمادگی برساند، اما از طرف دیگر باشگاه‌ها نیز حق و حقوقی دارند که باید در نظر گرفته شود. اینکه آنها در فصل آماده‌سازی هستند و باتوجه به انتظاری که هواداران‌شان دارند برای خود هدفی تعیین کرده و برای رسیدن به آن هدف باید طبق برنامه پیش بروند. در این بین باید تعاملی بین باشگاه‌ها و تیم ملی به وجود بیاید که آن هم در اختیار فدراسیون فوتبال است؛ فدراسیونی که تاکنون موضعی نگرفته و تنها به مصوبه‌ای که از سوی سازمان لیگ اعلام شده اکتفا کرده است. نه جلسه‌ای که تاج قول آن را داده بود بین مربیان باشگاهی با کی‌روش برگزار کند، تا این لحظه برگزار شده و نه فدراسیون فوتبال موضعی قاطعانه اعلام کرده تا در آن هم منافع تیم ملی در نظر گرفته شود و هم باشگاه‌ها.

باتوجه به اینکه اکنون فیفادی نیست، به لحاظ قانونی باشگاه‌ها حق دارند که بازیکنان خود را در اختیار بگیرند و از همین‌رو سیاست تیم ملی به لحاظ قانونی اشتباه است. این موضوع از سوی برانکو هم به همین شکل مطرح شده و سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این پرسش که چه برخوردی با ملی‌پوشان تیمش خواهد کرد، گفت: «من از طرف خودم به ملی‌پوشان تیمم اجازه نخواهم داد در اردوی تیم ملی شرکت کنند. از طرف باشگاه نیز یکسری اقدامات انجام خواهد شد و قطعاً کمیته انضباطی باشگاه در این مورد تصمیم خواهد گرفت. بازیکنان از باشگاه حقوق می‌گیرند و در نهایت باید تابع باشگاه باشند. باشگاه تعیین می‌کند زمان استراحت و تمرین بازیکنان به چه شکل باشد. بازیکنان مقصرند؛ از این جهت که آنها باید به وظیفه خود عمل کنند. وقتی بازیکنان از باشگاه پول می‌گیرند باید تابع باشگاه باشند. اگر زمان تاریخ فیفا باشد آن‌وقت باشگاه با افتخار ملی‌پوشانش را در اختیار تیم قرار می‌دهد، اما در زمان دیگر باید در تمرینات باشگاه‌شان شرکت کنند».

با این حال استراحت اجباری بازیکنان ملی‌پوش تیم‌های لیگ برتری امروز به پایان می‌رسد و اردوی تیم ملی قرار است از فردا آغاز شود. یعنی بازیکنان بدون اینکه حتی یک روز بتوانند به تیم‌های باشگاهی خود بروند، باید دوباره در اردوی تیم ملی حاضر شوند. این اتفاق در شرایطی رقم می‌خورد که انتظار می‌رود فدراسیون به دعوای بین باشگاه‌ها و تیم ملی پایان بدهد، چون هرچه باشد دود این حاشیه‌ها در نهایت به چشم تیم ملی و البته باشگاه‌ها خواهد رفت.

محمدرضا ساکت مدیر تیم‌های ملی چندی پیش گفته بود: «آهنگ همدلی برای حمایت از تیم ملی در عرصه رسانه‌ها، صداوسیما، سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به خوبی وجود دارد و باید وفاق ملی برای حمایت از تیم ملی فوتبال بیش از پیش شود تا شاهد قدرت نمایی بهتر تیم ملی در آوردگاه مقدماتی جام جهانی باشیم.» به نظر می‌رسد این آهنگ هنوز خوب نواخته نشده است و باید تاج، ساکت و سایر مسئولان فدراسیون فوتبال تا دیر نشده دست به کار شوند و جلوی مشکلات بیشتر را بگیرند.

تیم ملی تلاش می‌کند با صعود به جام جهانی 2018 روسیه فوتبال ایران را خشنود کند و تیم‌های نظیر پرسپولیس و استقلال هم باید پاسخگوی هواداران خود باشند. در این بین با تعامل می‌توان همه چیز را خوب پیش برد.

اخبار مرتبط

فیلم| 12 میلیارد در 6 ماه

مدافع تیم ملی ایران پس از ۱۱ سال خداحافظی کرد

برانکو: فقط به یک چمدان نیاز دارم تا پول را به کرواسی بیاورم

0 نظر

ارسال نظر

capcha