وزیر خارجه سعودی:

آمریکا عملیات نظامی علیه دمشق را رهبری کند/ موضع ریاض در قبال ایران تغییری نکرده است

آمریکا عملیات نظامی علیه دمشق را رهبری کند/ موضع ریاض در قبال ایران تغییری نکرده است

به گزارش سراج24، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی، روز جمعه بار دیگر موضع مداخله‌جویانه کشور در قبال سوریه را تکرار کرد و عنوان داشت ریاض از مدت‌ها پیش از واشنگتن درخواست می‌کند که عملیات نظامی برای ساقط کردن دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه را رهبری کند.

الجبیر، که این اظهارات را در پایان دیدار «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا و «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی در کاخ سفید، مطرح می‌کرد، خاطرنشان کرد، از همان آغاز بحران سوریه، ریاض «سیاستی قوی‌تر که شامل حملات هوایی و ایجاد مناطق امن و مناطق پرواز ممنوع باشد، در پیش گرفت.

وی افزود، عربستان سعودی تجهیز «معارضان میانه‌رو» به موشک‌های زمین به هوا را می‌خواست و بارها پیشنهادش درباره استقرار نیروهای ویژه سعودی در هرگونه عملیات آمریکا علیه سوریه را مطرح کرد.

این موضع ریاض بی‌سابقه نیست. مسئولان سعودی بارها از سیاست باراک اوباما درقبال سوریه انتقاد کرده‌اند. ولی عادل الجبیر این سخنان را پس از آن مطرح کرد که وزارت خارجه آمریکا تأیید کرد که بیش از 50 نفر از دیپلمات‌های وزارت خارجه آمریکا در یک «اظهار نظر داخلی»، از موضع کاخ سفید درقبال سوریه به شدت انتقاده کرده و خواستار حمله نظامی علیه ارتش سوریه شده‌اند.

عادل الجبیر در ادامه کنفرانس مطبوعاتی خود در سفارت سعودی در آمریکا، افزود، موضع عربستان سعودی درقبال ایران تغییر نکرده است و ریاض به ایران به عنوان یک کشور مداخله‌گر در امور کشورهای منطقه و حامی تروریسم نگاه می‌کند.

این وزیر سعودی مدعی شد، اگر ایران می‌خواهد روابطی طبیعی با کشورهای منطقه داشته باشد، پس باید از اصل صادرات انقلاب دست بکشد، به اصول حسن هم‌جواری احترام بگذارد و به کشورهای منطقه از دید فرقه‌ای نگاه نکند.

وی خاطرنشان کرد، اختلاف عربستان سعودی و آمریکا درباره سوریه چشمگیر نیست؛ این دو کشور از راه‌حل سیاسی و معارضان میانه‌روی سوری حمایت می‌کنند و برای بشار اسد هیچ جایگاهی در آینده سوریه نمی‌بینند.

الجبیر همچنین اعلام کرد، عربستان سعودی از واشنگتن خواسته است گزارش درباره حملات 11 سپتامبر را منتشر کنند. این کشور هیچ نقشی در این حملات نداشته است. این وزیر سعودی مدعی شد که عربستان هدف اصلی حملات «القاعده» و «داعش» است.

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

0 نظر

ارسال نظر

capcha