لاریجانی در جمع سفرای کشورهای اسلامی در تهران:

سرعت ایجاد بحران در منطقه از سرعت حل آن بیشتر است/مسلمانان به دنبال رقابت کودکانه در منطقه نباشند

سرعت ایجاد بحران در منطقه از سرعت حل آن بیشتر است/مسلمانان به دنبال رقابت کودکانه در منطقه نباشند

به گزارش سراج24،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر چهارشنبه (26 خردادماه) در جمع سفرای کشورهای اسلامی ضمن عرض تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان اظهار کرد: ماه رمضان ماهی است که مسلمانها برای وحدت و نزدیکی افکار به یکدیگر تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه مسائل کنونی جهان اسلام و دغدغه‌های آن برای امت اسلامی دردآور است، افزود: در دهه‌های اخیر سرعت ایجاد بحرانهای به وجود آمده در منطقه از سرعت رفع آنها بیشتر است و در هر ماه با بحران جدید در منطقه روبه‌رو می‌شویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تلاشها برای رفع این مشکلات کم خاصیت بوده و سرعت ایجاد و حل آن متفاوت است.

 لاریجانی با بیان اینکه ناتوانیهای موجود در منطقه برای حل بحرانها یا عواملی خارج از منطقه بر افزایش مشکلات افزوده‌اند،گفت: مشکلات و مسائل منطقه مستقیما از درون در حال افزایش است لذا باید بر این نکته تمرکز کرد که نفع ایجاد و ادامه این مشکلات نصیب چه کسانی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از گروه‌هایی که از مشکلات منطقه نفع اصلی را می‌برند، صهیونیستها هستند، افزود: اگر عملیات تروریستی و ایجاد تروریسم در منطقه را رصد کنیم شاهد رشد این گروهکها از لحاظ کمی و کیفی خواهیم بود.

رئیس مجلس با بیان اینکه  تشکیل گروهکهای تروریستی در افغانستان و توسعه آنها به تجهیزات روز تاکنون در سایر کشورها ادامه دارد، گفت: کشورهایی در خارج از منطقه برای مبارزه با تروریستها ائتلاف ایجاد می‌کنند و تبلیغات زیادی در این زمینه انجام می‌دهند اما باید دید که ریشه ایجاد تروریستها 8در کجا پیدا می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس دهم با بیان اینکه رفتار تروریستها در منطقه جهشی است، بیان کرد: اگر همین رفتار و مسلک سیاسی و امنیتی در منطقه ادامه پیدا کند با رشد و گسترش تروریسمها مواجه خواهیم بود و  اقدامات غربیها به ازدیاد جریانهای تروریستی کمک می‌کند.

 لاریجانی با اشاره به ایجاد اختلافات فرقه ای در میان مسلمانان و دامن زدن برخی کشورهای اسلامی به این اختلافات افزود: در گذشته اختلافات فرقه‌ای به شدت حال حاضر نبود و اختلافات تنها در بین نحله‌های فکری خلاصه می‌شد.

وی با بیان اینکه برخی کشورها از ایجاد اختلافات میان شیعه و سنی اهداف دیگری را دنبال می‌کنند، اظهار کرد: شرایط منطقه برای مسلمانها حساس است و کشورهای اسلامی نباید به دنبال رقابتهای کودکانه در منطقه باشند.

وی با بیان اینکه استفاده ابزاری از تروریستها اشتباهی استراتژیک است، تصریح کرد: کشورهای مسلمان باید استراتژی وحدت گرایانه را دنبال کنند و از ایجاد مسائل و اختلافات فرقه‌ای بپرهیزند.

 لاریجانی با بیان اینکه تفکر و راهبرد جمهوری اسلامی ایران ایجاد وحدت و اخوت اسلامی است، افزود: مجلس ایران از هر تلاشی که به وحدت مسلمانان و  پیروزی کشور فلسطین منجر شود حمایت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از تقویت ارتباطات سیاسی بین ملل اسلامی تصریح کرد: درهای پارلمان جمهوری اسلامی ایران بر روی تمامی کشورهای اسلامی گشوده است و کمیسیون امنیت ملی و معاونت بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از آمادگیهای لازم جهت همکاری با کشورها و سفرای کشورهای اسلامی برای حل مسائل جهان اسلام و کمک به مردم فلسطین برخوردار هستند.



منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

کلیپ نوشت| مدیریت کرونا در ایران چگونه انجام شد

فیلم| بحران آب در آمریکا

فیلم| راهبردهای مرجعیت در عراق، مسیر واقعی برون رفت از بحران

0 نظر

ارسال نظر

capcha