اعتبارات سیلاب ویرانگر سال گذشته هنوز به ایلام نرسیده است/ مردم چشم انتظار کمک‌های دولت

اعتبارات سیلاب ویرانگر سال گذشته هنوز به ایلام نرسیده است/ مردم چشم انتظار کمک‌های دولت

به گزارش سراج24، فکر می‌کردیم مانند گذشته‌ها شاید برای رسیدن محموله یا بار یا مسافری به شهرمان و استان به دلیل دور بودن از مرکز باید روزها و یا ماه‌ها را منتظر بمانیم. اما اکنون که همه می‌گویند جهان دهکده شیشه‌ای یا حتی اتاق شیشه‌ای شده است.

ما اکنون در این اتاق شیشه‌ای که در گوشه‌ای کوچک و گم زندگی می‌کنیم در انتظار رسیدن کمک‌هایی هستیم که مسئولان قول مساعدش را ماه‌ها پیش داده‌اند.

قول مساعدی که در پی جاری شدن سیلاب در استان ایلام توسط مسئولان داده شده بود هنوز محقق نشده است و مردم استان چشم‌انتظار کمک‌ها هستند.

سال گذشته با شدت گرفتن بارش‌هایی سیل‌آسا بسیاری از واحدهای مسکونی در استان ایلام به ویژه در مرکز استان ایلام در شهر ایلام آسیب دیدند.

7 نفر در سیلاب ایلام جان باختند

در این سیل چهار نفر به کام مرگ کشیده شد و چند وقت بعد دوباره با جاری شدن سیلابی دیگر جان سه نفر گرفته شد.

مردم با دیدن بارش‌ها شکر خدا را به جای آورده اما رحمت خداوند بر ویرانی‌های بسیار مقدر شده بود در استانی که هر روز به دنبال باز کردن برچسب محرومیت از خود است.

زیرساخت‌هایی مانند راه، آب و پروژه‌های شهرسازی در سیلاب ایلام آسیب جدی دیده‌اند و در سیلاب اخیر حتی محصولات کشاورزی نیز دچار خسارت و آسیب شدند.

سیل به حدود 14 هزار واحد مسکونی و تجاری آسیب زد

با مردم که هم کلام شدیم انتظار عمل به وعده‌ها از سوی مسئولان را داشتند. یک شهروند ایلامی می‌گفت سفرهای مکرر مسئولان پس از جاری شدن سیلاب به استان ما را دلگرم کرد اما هنوز کمک‌های بلاعوضی که قولش را دادند را ندیده‌ایم.

در زمان جاری شدن سیلاب مسئولان بسیاری از معاون رئیس جمهور گرفته تا مسئولان هلال احمر به ایلام سفر کردند اما هنوز رضایت خاطر مردم و مسئولان ایلامی در این زمینه فراهم نشده است.

مدیرکل بحران استانداری ایلام در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: تمامی واحدهای مسکونی واقع در مجاورت مسیل و رودخانه‌ها بالقوه در معرض خطر سیلاب هستند.

احمد کرمی افزود: در سیل اخیر ایلام به 700 واحد که در مجاورت حریم مسیل‌های شهری بودند آسیب جدی در حد تخریب وارد شد. همچنین به حدود 14 هزار واحد مسکونی و تجاری و خوردو شهروندان  آسیب وارد شد.

وی عنوان کرد: 900 واحد تخریبی و مابقی تعمیری بودند که کل اعتبار مصوب 255 میلیارد تومان شامل 150 میلیارد تسهیلات ارزان قیمت، 60 میلیارد کمک بلاعوض و 40 میلیارد اعتبار عمرانی که تاکنون  فقط 10 میلیارد از 40 میلیارد اعتبار عمرانی تأمین نقدینگی شده است.

مدیرکل بحران استانداری ایلام خاطرنشان کرد: تسهیلات هم در حال پرداخت از طریق هفت بانک عامل در استان که فقط بانک مسکن هنوز در این زمینه پرداخت نداشته است.

وی گفت: کمک‌های بلاعوض هم هنوز به استان اختصاص داده نشده است و ما به صورت مستمر و هفتگی از طریق استان پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

کرمی تصریح کرد: از طریق دفتر مقام معظم رهبری و ریاست جمهور هم پیگیر مسئله بوده‌ایم اما به دلیل مشکل تأمین نقدینگی از سوی خزانه هنوز به جوابی نرسیده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای سیل دوم هم 170 میلیارد تومان خسارت برای استان به دولت پیشنهاد شده ولی هنوز خبری نشده است.

اخبار مرتبط

کشور به یک دولت دانا، شجاع و انقلابی در حوزه اقتصاد احتیاج دارد

هر نقطه محروم ایلام تحت پوشش قرارگاه سازندگی قرار می گیرد

نخستین واحد مسکونی از محل وجوهات زکات در ایلام ساخته شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha