مؤسس مدرسه «صبح رویش» در برنامه «ماه نشان»:

«اردوهای جهادی» منشأ راه‌اندازی اولین مدرسه کودکان کار شد

«اردوهای جهادی» منشأ راه‌اندازی اولین مدرسه کودکان کار شد

به گزارش سراج24،برنامه شب گذشته «ماه نشان» میزبان سیدمحمدحسن داوودی مؤسس مدرسه کودکان کاری، حسنی افشاری دبیر روانشناسی و محدثه زرین‌کمر دبیر تربیتی بود که برای اولین بار با هدف حمایت و آموزش کودکان بی‌سرپرست راه‌اندازی شده بود.

سید محمدحسن داوودی که به‌عنوان اولین مؤسس مدرسه کودکان کار در برنامه حضور داشت، درباره چگونگی ایده و راه‌اندازی این مدرسه گفت: در سال 83 که با گروه‌های جهادی دانشجویی و دانش‌آموزی به مناطق محروم رفتیم از همان مواقع به‌نوعی در گروه‌های جهادی فعال شدیم و چون این محرومیت‌ها را در تهران نمی‌دیدیم پذیرش این آسیب‌ها برای ما دشوار بود.

وی با بیان "پس از بازگشت از سفر اردوهای جهادی، نیت کردیم که کاری تأثیرگذار انجام دهیم"، افزود: پس از بازگشت به تهران، مناطق مختلف را بررسی کردیم تا اینکه به منطقه دروازه‌غار رسیدیم، منطقه‌ای سرشار از آسیب‌های اجتماعی و معضلات فرهنگی که در این راستا تلاش خود را برای ساماندهی کودکان این منطقه پای میدان آوردیم.

داوودی ابراز کرد: ما در مدرسه «صبح رویش» که مخصوص کودکان کار است بچه‌ها را شناسایی، جمع‌آوری و آموزش می‌دهیم، به این معنا که با بچه‌ها بازی و زندگی می‌کنیم و در کنار آن مفاهیمی را نیز توسط مددجویان و روانشناسان یاد می‌دهیم.

وی اضافه کرد: در مرحله اول برخی از کودکان ایرانی و غیرایرانی را که هیچ‌گونه کارت ملی، شناسنامه و هویتی نداشته‌اند شناسایی کردیم و سپس اتاقی را اجاره کردیم و با جمع‌آوری کودکان با آنها ارتباط برقرار کردیم و آنها را به اردویی چندروزه بردیم و آنها را آموزش دادیم.

به‌گفته مدیر مدرسه «صبح  رویش»، کودکان در این محله در خانه‌های کوچک و چندین خانوادگی زندگی می‌کنند، برخی از کودکان دوملیتی، افغانستانی و یا شهرستانی هستند که سعی شده تا آموزش‌های لازم برای رشد و پویایی این کودکان با استفاده از معلمان روانشناسی،‌ مددکاری و تربیتی به‌نحو احسن انجام شود.

وی با ابراز "جامعه هدف ما خانواده‌های کودکان کار بود"، گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که با آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها و کودکان می‌توانیم بخشی از خلأهای موجود را از بین ببریم و سعی کردیم با حمایت‌های مختلف از آنها پشتیبانی کنیم.

داوودی در خصوص ساختار مدرسه گفت: طرح مدرسه «صبح رویش» به‌عنوان اولین مدرسه کودکان کار با حمایت‌های شهرداری تهران به‌صورت جهادی به سرانجام رسید. این مدرسه با امکانات غیرانتفاعی و اما رایگان خدمات ارائه می‌دهد و تهیه خوراک، پوشاک و وسایل مدرسه از سوی خیّرین است و افرادی که عاشق کودکان هستند در این مدرسه همکاری دارند.

مدیر مدرسه «صبح رویش» از ملی و سراسری شدن این طرح در کشور خبر داد و گفت: الگویی آموزشی برای کودکان کار طراحی کردیم و به‌دنبال ملی شدن این طرح در سراسر کشور و مناطق مختلف هستیم که امیدوارم در آینده نزدیک و با استفاده از ابزارهای مختلف این امرمهم اتفاق بیفتد.

داوودی در پایان گفت: موضوع کودکان کار باید مورد توجه همه مردم و مسئولین قرار بگیرد. این کودکان آینده ایران اسلامی هستند که نیاز به توجه و محبت و آموزش دارند و همه ما به‌عنوان یک فرد انسانی می‌توانیم این حمایت‌ها را انجام دهیم.

در پایان این گفت‌وگوی صمیمی و ساده، هدیه‌ای از سوی تولیت آستان قدس رضوی به سید محمدحسن داوودی مؤسس اولین مدرسه کودکان کار تقدیم شد تا یک روز به‌عنوان خادم افتخاری حرم امام رضا(ع) حضور داشته باشد.

اخبار مرتبط

همه چیز درباره کودکان کار اینستاگرامی

شهیدی که پای جوانان را به اردوهای جهادی باز کرد

اردوهای جهادی فنی حرفه ای در مناطق محروم

0 نظر

ارسال نظر

capcha