اقدام ضد فرهنگی و ضد مذهبی در فوتبال تبریز!

بوی نژاد پرستی در تصمیم سردار فوتبال!

بوی نژاد پرستی در تصمیم سردار فوتبال!

به گزارش سراج24،  ورزش به عنوان پدیده ای نگریسته می شود که یکی از کارویژه های آن در کنار تندرستی و سرگرمی، نزدیک کردن ملت ها و به طور کلی انسان هاست. پدیده ای که توانسته در جنگ ها و درگیری ها نیز نقش بی بدیلی در رفع کدورت ها میان ملت ها ایفا کند و رقابت های بین المللی را به رفاقت های درون زمین تبدیل سازد. 

در این میان ایران به عنوان کشوری اسلامی با ریشه تمدنی چندهزار ساله، به عنوان کشوری فرهنگی و متمدن شناخته می شود که خود را سردمدار علم و فرهنگ در تاریخ بشری می داند. در همین حال پلشتی های ممکن است روی دهد که همچون خراشی بر چهره فرهنگ ایرانی - اسلامی، سوزش هایی در پی داشته باشد. یکی از همین اتفاقات در باشگاه فرهنگی- ورزشی تراکتور سازی روی داده است. 

مصطفی آجرلو، مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی، در یک اقدام کاملا ضدفرهنگی و ضدورزشی که بوی نژادپرستی می دهد، قراداد یک بازیکن ارمنی را که به تازگی جذب کرده بود، فسخ کرد. وی دلیل این اقدام را درخواست مردم تبریز عنوان کرده است. آرزداد هارویان، مدافع ارمنستانی قرار بود در فصل جدید برای تراکتورسازی به میدان برود اما نگاه نژادپرستانه و تبیعض آمیز یا ترس از روی دادن اتفاقات پیش بینی نشده در بازی های لیگ، باعث کنسل شدن قراداد آرزداد هارویان با تراکتور شد. ظاهرا این ماجرا به جنگ ارمنستان و آذربایجان و نسل کشی ارامنه توسط ترک های عثمانی مرتبط می شود. 

آجرلو در پستی در یکی از شبکه های اجتماعی، دلیل حذف بازیکن ارمنی را اتحاد ترک های شریف کشور حول محور تراکتور عنوان کرده است. وی عمل او کاملا پوپولیستی، ساختارشکنانه و ضدوحدت می باشد. به خوبی مشخص است که مدیرعامل تراکتورسازی متاثر از اقدامات چند تن از قوم گراهای پان ترک قرار گرفته و غوغاسالاری و سرو صداهای گاه و بیگاه آنها در فضای ورزشگاه ها، او را هراسان ساخته است. پان ترک هایی که به عنوان یک گروه کوچک، تبلیغاتی را علیه ایران و وحدت آن در پیش گرفته اند و با طرح ادعاهای کذایی و بی پایه، به دنبال جدایی آذربایجان از ایران هستند و به سمت ترکیه و کشور آذربایجان گرایش دارند. 

 پان ترک ها با تکیه بر اندیشه های متوهمانه و جعلی، تعریف خاصی از خود ارائه داده و در سال های اخیر با سرمایه گذاری غرب، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای منطقه، بر دامنه فعالیت های تبلیغاتی خود افزوده اند. این دسته از افراد بدون توجه به هویت ملی و منافع کشور، در برخی از عرصه ها مانند مسابقات ورزشی با طرح شعارهای هیجانی سعی در جلب نظر و طرفدار دارند.  آنها در مسابقات فوتبال لیگ برتر در اقداماتی کاملا ضدمنافع ملی کشور، از واژه های جعلی مانند خلیج ع ر ب ی و پرچم کشورهای بیگانه استفاده می کنند و هیچ ابایی از ادامه و گسترش این قدامات ندارند. 

برای نمونه در بازی دو تیم لیگ برتری پرسپولیس تهران و تراکتور سازی تبریز در جریان مسابقات لیگ برتر، (لینک خبر) انواع و اقسام شعارهای قومیتی و ضدملی از سوی تماشگران روی داد و فضای ورزشی رنگ و بوی تعصب و نژادپرستی گرفت. در این بازی شماری از تماشاگران هتاک به فحاشی های قومی نسبت به یکدیگر پرداخته و با تاسف عمیق برخی از آنان اقدام به بیان شعارهایی چون مرگ بر فارس و خلیج ع ر ب ی نمودند، امری که بی گمان بیان آن در خارج از چنین فضایی دارای تبعات سنگینی خواهد بود. اما مماشات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در برخورد با چنین اقدامات هنجارشکنانه ای، باعث ادامه این روند شده است.

حال مسئولانی که می بایست خود در زمینه اتحاد و وحدت ملی پیش قدم شوند و از اقداماتی که رنگ و بوی نژادی می دهد، اجتناب ورزند، خود باعث و بانی دمیده شدن هوای مسموم نژادی به کالبد ورزش شده اند. این سوال را باید از آقای آجرلو مطرح کرد آیا اقدامات چند پان ترک متعصب و هنجارشکن را می توان به کل مردم آذری زبان تعمیم داد؟ مسائل مربوط به نسل کشی ارامنه و جنگ میان دو کشور ارمنستان و آذربایجان چه ارتباطی به محیط ورزش و به طور کلی به مردم تبریز دارد؟! چرا باید بهانه به دست یک عده هنجارشکن و متعصب پان ترک داد تا براساس آن، به فعالیت های خود مشروعیت دهند، مشروعیتی که با برخی از نادیده گرفتن ها و مماشات مسئولان ایجاد می شود؟

اتفاقی که در باشگاه پرطرفدار تراکتورسازی روی داد، هیچ ارتباطی با روح ورزشی و طرفداران پرشمار آن در کشور و به ویژه تبریز نمی تواند داشته باشد و در طول تاریخ ایران، مردمان آذری زبان همواره از پیش قراولان وحدت و اتحاد ملت بزرگ ایران بوده اند و شهدای آذری مشروطیت، انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی سندی بر این مدعا هستند. آذری زبانان خود را در روح و کالبد ایران اسلامی تعریف کرده اند و اقدام چند دسته و گروه معدود جدایی طلب پان ترک، هرگز نمی تواند تاثیری بر روحیه وحدت بخش آنها داشته باشد. در این میان، مسئولانی که چشم خود را بر واقعیت ها می بندند و به مسائل قومی دامن می زنند، تنها بهانه را به دست گروه های هنجارشکن می دهند تا به نام آذری زبان ها، به وحدت ملی خدشه وارد کنند و در جهت منافع کشورهای بیگانه، اقدام کنند. از این رو برخورد با اقدامات هنجارشکنانه در محیط ورزش که رنگ و بوی نژادی می دهد، باید در دستور کار قرار گیرد و مانع فعالیت معدود افرادی با نیات شوم نژادپرستانه در ورزشگاه ها شد و از سوی دیگر با فرهنگ سازی و برنامه های آموزشی، از توهین های قومیتی نیز اجتناب ورزید.

اخبار مرتبط

فیلم| 12 میلیارد در 6 ماه

مدافع تیم ملی ایران پس از ۱۱ سال خداحافظی کرد

برانکو: فقط به یک چمدان نیاز دارم تا پول را به کرواسی بیاورم

0 نظر

ارسال نظر

capcha