عقب‌‌نشینی سازمان ملل در برابر عربستان؛

«بان کی‌مون» نام ائتلاف سعودی را از فهرست سیاه حذف کرد

«بان کی‌مون» نام ائتلاف سعودی را از فهرست سیاه حذف کرد

به گزارش سراج24، به نقل از «رویترز»، «استفان دوگاریک» سخنگوی بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، عصر دوشنبه اعلام کرد: «دبیرکل سازمان ملل با پیشنهاد عربستان سعودی برای بررسی مشترک اسناد و مدارک مورد استناد در گزارش درخصوص کشتار کودکان یمن موافقت کرده است. تا نتیجه این تحقیقات اعلام شود، اسم ائتلاف از پیوست گزارش حذف می‌شود.»

گزارش‌ها حاکی است که «عبدالله المعلمی» نماینده دائم عربستان در سازمان ملل، روز دوشنبه با استقبال از این تغییر گفته است، حذف نام ائتلاف از فهرست «نهایی و بدون قید و شرط» است.

این در حالی است که پیشتر المعلمی به شدت از این گزارش انتقاد کرده و گفته بود، این گزارش باید تغییر کند تا اتهامی متوجه ائتلاف و به خصوص عربستان نشود.

المعلمی، روز دوشنبه با «جان الیسون» معاون بان‌کی مون دیدار و درخصوص این فهرست مذاکره کرده بود.

المعلمی هشدار داده بود، قرار دادن اسم ائتلاف در فهرست سیاه سازمان ملل به اهداف مذاکرات صلح یمن آسیب وارد کند.

روز یکشنبه نیز کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواستار برگزاری نشستی فوری با دبیر کل سازمان ملل برای تصحیح گزارش سازمان ملل در باره یمن شده بودند.

سازمان ملل اخیرا در گزارشی با انتقاد شدید از ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی، آن را به کشتن کودکان یمنی متهم و خاطرنشان کرد این ائتلاف که این ائتلاف در فهرست سیاه نیروهایی که حقوق کودکان را در جریان جنگ نادیده می‌گیرند، قرار گرفته است.

بان کی‌مون در گزارش خود تصریح کرد، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، مسئول کشتار و زخمی کردن 60 درصد از کودکان در یمن در سال گذشته است. طبق این گزارش، در سال گذشته در حملات ائتلاف سعودی 510 کودک کشته و 667 کودک زخمی شده‌اند

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha