نوبخت در نشست هفتگی با خبرنگاران:

اظهارات خصمانه آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسیم/ واکنش به یک دوره‌ای بودن دولت روحانی

اظهارات خصمانه آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسیم/ واکنش به یک دوره‌ای بودن دولت روحانی

به گزارش سراج24، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران، با اشاره به وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در کشور، گفت: دومین سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته و چهارشنبه گذشته قرارداد آن اجرایی شده است. این سرمایه گذاری مربوط به 5 هزار مگاوات انرژی الکتریکی با ارزش 4,2 میلیارد دلار است.

وی افزود: این سرمایه‌گذاری خارجی در قالب نیروگاه‌هایی در اهواز، دهلران، زاهدان، ساوه، سوفیان و بناب به صورت مستقیم صورت می‌گیرد و هیچ تعهد و تضمینی متوجه دولت ایران نخواهد بود.

سخنگوی دولت از رونق نسبی در بازار مسکن طی دو ماهه فروردین و اردیبهشت در سال جاری خبر داد و گفت: طی دو ماهه فروردین و اردیبهشت برای واحدهای مسکونی و آپارتمانی از جهت معاملات و ارزش آن، رشدهایی حاصل شده است. در فروردین تعداد معاملات 19 درصد رشد داشته و ارزش واحدهای مسکونی 33,4 درصد رشد داشته است. در اردیبهشت‌ماه نیز تعداد معاملات 7 دهم درصد با ارزش معاملات 5,1 درصد، رشد داشته‌ایم.

نوبخت ادامه داد: با دستور رئیس‌جمهور برای تسریع در پرداخت یارانه‌های غیرنقدی به خانواده‌های نیازمند به مناسبت ماه مبارک رمضان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی 160 میلیارد تومان به وزارت کار پرداخت کرد.

سخنگوی دولت درباره خرید هواپیماهای جدید گفت: خرید 118 ایرباس مسیر خود را طی می‌کند و شورای اقتصاد بر آن نظارت دارد و باید تایید کنم که دولت در این زمینه تضمینی پرداخت نخواهد کرد.

وی درباره جلسه روز گذشته ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: ستاد اقتصادمقاوتی روز گذشته تشکیل جلسه داد و آخرین گزارش‌ها از فعال شدن 7 هزار واحد تولیدی ارائه شد.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست‌خبری تاکید کرد: سبد کالای هیچ کارگری قطع نشده است.

نوبخت درباره گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا و اتهامات علیه ایران، خاطرنشان کرد: حرف‌های آنها تکراری است و موضع جمهوری اسلامی ایران همچنان محکم است و هیچ یک از اظهارات غیرمنطقی و خصمانه آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم و ما اقدامات خود را قاطعانه در جهت تامین منافع ملی انجام می‌دهیم.

وی درباره منشور حقوق شهروندی گفت: این منشور تهیه شده و در حوزه معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری کارهایش انجام شده و به زودی اعلام خواهد شد.

نوبخت درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر یک دوره‌ای بودن عمر دولت روحانی، تصریح کرد: عکس‌العملی نسبت به این مسئله نداریم؛ هرکسی نظر خودش را می‌تواند بدهد؛ خب طبیعی است منتقدان و و رقبای سیاسی از هیچ اقدامی برای پیشروی فروگذاری نمی‌کنند و ما هم تحمل می‌کنیم.

سخنگوی دولت درباره دیدار فریدون با مصطفی تاج‌زاده گفت: اخبار را مثل شما از رسانه‌ها دریافت کردم و نمی‌دانم این دیدار از جانب رئیس‌جمهور بوده یا خیر.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اوباما جدیدا نامه‌ای به آقای رئیس‌جمهور با موضوع گفتگو بر سر مسائل جهانی نوشته یا خیر؟ گفت: بنده بی‌اطلاع هستم.

نوبخت با اشاره به نارضایتی رهبر انقلاب در عرصه فرهنگ تاکید کرد: همه ما نسبت به عدم رضایت رهبری احساس مسئولیت کرده و تلاش می‌کنیم شاهد رشد و ارتقاء فرهنگی جامعه باشیم.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته بالغ بر 5 هزار و 300 میلیارد تومان اعتبارات فرهنگی از سوی دولت در نظر گرفته و 75 درصد این مبلغ به نهادهای دولتی پرداخت شد که دولت بر این نهادها هیچ کنترلی ندارد.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید نسبت به آن نهادهای غیردولتی که از اعتبارات دولتی استفاده کرده و برون‌داد فعالیت‌های آن عدم رضایت رهبری را به همراه دارد توجه بیشتری کرد و نظارت دقیق‌تری بر آنها انجام شود، البته همه ما مخاطب بیانات رهبری هستیم و دولت به نوبه خود پیگیری لازم جهت ارتقاء جایگاه فرهنگی جامعه را انجام خواهد داد.

سخنگوی دولت در باره یکسان‌سازی حقوق و دستمزدها گفت: قطعاً حقوق و دستمزدها نمی‌تواند یکسان باشد و به تناسب سختی کار و موارد این چنینی حقوق و دستمزد مشخص می‌شود.

نوبخت در ادامه نشست‌خبری خود افزود: هرگونه پرداخت‌ها در قانون خدمات کشوری مشخص می‌شود و در ماده 68 این قانون 10 بند فوق‌العاده شغل‌های مختلف مشخص شده است.

وی ادامه داد: با توجه به موارد ذکر شده حقوق و دستمزدها نمی‌تواند همسان باشد و به تناسب سختی کار این میزان مشخص می‌شود.

نوبخت در پاسخ به این سوال که در سوئیس برای پرداخت یارانه نقدی از مردم همه‌پرسی انجام شده، چرا در ایران این کار صورت نمی‌گیرد؟ اظهار داشت: هر کشوری ساز و کار مخصوص به خودش را دارد و نوع مراجعه به آراء مردم در کشورهای مختلف متفاوت است.

سخنگوی دولت گفت: در سال جاری برای ارتقای تولید ملی و عملیاتی شدن اقتصاد  مقاومتی 24 محور سیاست های اقتصاد مقاومتی را در قالب 12 برنامه دسته‌بندی کردیم.

نوبخت در نشست‌خبری خود در پاسخ به سوالی درباره ابراز رضایت رهبر انقلاب از اقدامات عملی دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: تمام پروژه‌هایی را که باید در سال جاری انجام شود زمان‌بندی و دستورالعمل‌های اجرایی آن را به درستی مشخص کردیم.

وی ادامه داد: در خصوص پروژه‌هایی که باید در سال جاری عملیاتی شود نیز کارگروه‌های ویژه‌ای تشکیل داده‌ایم و برای هر کارگره یک مسئول تعیین کرده‌ایم،‌ به عنوان مثال یکی از اقدامات ما اختصاص تسهیلات به 7500 واحد تولیدی راکد و نیمه فعال بود. جا دارد از حسن توجه مقام معظم رهبری به دولت بسیار قدردانی کنیم و صحبت های ایشان باعث دلگرمی فرزندان‌شان در دولت شده است.

سخنگوی دولت درباره قراردادهای نفتی گفت:‌ در آینده بسیار نزدیک نتیجه نهایی این قراردادها با توجه به بررسی‌های همه‌جانبه اجرایی می‌شود.

نوبخت درباره تکلیف قراردادهای جدید نفتی پس از گذشت یک سال از رونمایی آنها تصریح کرد: با توجه به واقعیت‌های موجود و فضای رقابتی شرکت‌های حوزه مناطق نفت‌خیز کشورهای همسایه، وزارت نفت باید برای جذب و فعالیت این شرکت‌ها قراردادهای متناسبی داشته باشد.

وی با بیان اینکه این قراردادها در وزارت نفت تهیه شده، افزود: وزارت نفت با سعه صدر طی ماه‌های گذشته انتقادات و نگرانی‌ها را استماع کرد و با توجه به بررسی‌های کارگروهی که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر روی این قراردادها کار می‌کرده‌اند فکر می‌کنم در آینده بسیار نزدیک نتیجه نهایی اجرایی شود؛ مطمئنا در قراردادهای موجود نفتی منافع ملی ایرانیان و کشور کاملاً تامین شده است.

سخنگوی دولت در پایان گفت: 20 میلیارد دلار به صورت ارزی و 6 هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات ریالی از سوی صندوق توسعه ملی به بخش‌های مختلف اقتصادی اختصاص می‌یابد.

اخبار مرتبط

صحبت‌های روحانی فرار روبه جلو است

آقای روحانی به جای رفع تحریم‌های آمریکا به فکر حفظ برجام است

روحانی درگذشت مادر شهیدان «کارکوب زاده» را تسلیت گفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha