رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور:

سامانه یکپارچه هشدار حملات سایبری در کشور راه اندازی می‌شود

سامانه یکپارچه هشدار حملات سایبری در کشور راه اندازی می‌شود

به گزارش سراج24، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به هشدارهای سازمانها و نهادهای کشور قبل از حوادث حملات سایبری دو هفته اخیر گفت : هم اکنون سامانه یکپارچه ای که  به صورت برخط همه  سازمانها و دستگاهها را  از احتمال حملات سایبری  مطلع کند  وجود ندارد  ، اگر چه در پی ایجاد آن هستیم  و امیدواریم در کوتاه مدت این سامانه تکمیل شود .

سردار جلالی افزود : حملات دوهفته اخیر حملات پیش پا افتاده ای بود که عمق نداشت و بیشتر  به خودنمایی سایبری  شبیه  بود.

وی گفت : بر اساس وظایف قانونی  ما به سازمانهای  مختلف  هشدارهای امنیتی می دهیم که اگر رعایت نکنند  با متخلفان  برخورد خواهد شد .

رئیس سازمان  پدافند غیر عامل  با ابراز تاسف از نگاه فرهنگی برخی مسئولان مرتبط با امنیت  فضای سایبری کشور نسبت به محصولات خارجی در مقایسه با تولیدات  داخل گفت:این سازمان همواره از شرکت های  دانش بنیان  سایبری داخلی حمایت میکند و ما مطمئنیم اگر در این زمینه  حمایت های لازم صورت گیرد نیازی به خرید از خارج کشور نخواهیم داشت.

معاون فناوری اطلاعات مرکز آمار ایران  هم  در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت : در حمله سایبری اخیر تنها وب سایت اخبار روابط عمومی این مرکز مورد حمله قرار گرفت و صفحه اول آن هک شد .

حسین تهرانی افزود : در این حمله  سطحی هیچ تعرضی به اطلاعات طبقه بندی شده مرکز آمار ایران صورت نگرفت .

رسول جلیلی عضو شورای عالی فضای مجازی نیز گفت : با مسئولان فنی سایت هایی که در دو هفته اخیر هدف حملات ساده سایبری قرار گرفتند باید برخورد شود .

 جلیلی افزود : این اقدام  می تواند درس  عبرتی باشد  برای دیگر سازمانها  تا مسئله امنیت فضای سایبریشان  را  جدی تر بگیرند .

وی گفت : در دو هفته اخیر برخی سایت های کشور هدف حملات ساده ای قرار گرفتند که عمق نداشت  و تنها ظاهر برخی سایت ها دچار تغییر شد  و هیچ گونه  دسترسی به اطلاعاتی صورت نگرفت  .

جلیلی  ادامه داد : اگر چه اتفاق خاصی نیفتاد اما همین میزان موفقیت برای یک هکر داخلی یا خارجی در هک کردن سایت های سازمانهای ما  نقطه ضعف است .

وی با بیان اینکه هفتاد تا هشتاد درصد هزینه ای که در بخش های دولتی و شبه دولتی برای امنیت فضای سایبری  آنها صورت می گیرد به جیب خارجی ها می رود افزود : باید با استفاده از متخصصان توانمند داخلی صنعت امنیت  سایبری کشورمان را تقویت کنیم .

جلیلی گفت : وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  و شبکه زیرساخت کشور که اعتبارات  قابل توجهی برای فضای سایبری در اختیار دارند  باید بخشی از این اعتبارات  را برای تقویت صنعت امنیت  سایبری  سازمان ها و دستگاههای کشور هزینه کنند .

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور افزود : با وجود اینکه در حوزه سایبری از متخصصان  زیادی  برخوردار هستیم اما در زمینه تولیدات  علمی رقابتی  در امنیت فضای مجازی ضعف داریم .

وی گفت : حملات دو هفته اخیر به سامانه های سایبری کشورمان  نقطه شروعی است که از طرف کوچک ها  صورت گرفت  اما باید بدانیم که بزرگترهای دنیا هم با ما کار دارند و برای مقابله با آنها راهی جز تقویت اقتدارگرایانه در این حوزه نداریم .

جلیلی  تصریح کرد : امنیت فضای مجازی کشور در وهله اول داده هاست  که باید آنها را از نظر محرمانگی و عدم  تغییر  حفظ کنیم .

وی گفت : امضای رقمی در کشور باید اجرایی شود و  همچنین  لازم است تلاش کنیم  تا از کشف شدن رمزهایمان  مصون باشیم.

 

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha