شهادت ۲۰۷۹ کودک فلسطینی از آغاز انتفاضه الاقصی تاکنون

شهادت ۲۰۷۹ کودک فلسطینی از آغاز انتفاضه الاقصی تاکنون

به گزارش سراج24، وزارت اطلاع رسانی فلسطین اعلام کرد که کودکان فلسطین همزمان با روز جهانی کودک که مصادف با اول ژوئن است، در معرض تجاوزات رژیم صهیونیستی و گروهک های شهرک نشینان صهیونیست در تمامی استان های فلسطین قرار دارند.

در این بیانیه آمده است که از آغاز انتفاضه الاقصی تا پایان ماه مه سال 2016 میلادی 2079 کودک فلسطینی شهید شده و بیش از 13 هزار کودک دیگر هم زخمی شده اند. نظامیان صهیونیستی در این مدت همچنین بیش از 12 هزار کودک را بازداشت کرده اند که 420 نفر از آنها همچنان در زندان های صهیونیستی به سر می برند. بر این اساس، در زندان عوفر 144 اسیر، زندان شارون 40 اسیر، زندان مجدو 136 اسیر، زندان جفعون 70 اسیر، 9 نفر در بخش زنانه زندان شارون و 21 اسیر در بازداشتگاه ها و مراکز بازجویی به سر می برند.

95 درصد از این کودکانی که بازداشت شده اند، در طول مدت بازداشت در معرض شکنجه و تجاوز قرار گرفته اند و در اکثر مواقع، این کودکان در نیمه های شب بازداشت می شوند؛ به طوری که نظامیان صهیونیستی چشم ها و دست های آنها را می بندند و با توسل به زور و بدون حضور وکلا یا اعضای خانواده های آنها، اقدام به اعتراف گیری از این کودکان می کنند.

رژیم صهیونیستی سالیانه نزدیک به 700 کودک فلسطینی را از استان های مختلف فلسطینی به بهانه بر هم زدن نظم و امنیت و پرتاب سنگ به سمت نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست بازداشت می کند و در کنار آن، دانش آموزان هم در جریان عبور از ایست بازرسی های احداث شده در داخل شهرها و روستاها و اردوگاه ها در معرض بازداشت قرار می گیرند.

کودکان فلسطینی همچنین با مشکل فقر که در سراسر جامعه فلسطینی ریشه دوانده، دست و پنجه نرم می کنند و این بیشتر از وضعیت اقتصادی و محاصره ادامه باریکه غزه نشأت می گیرد و به نوبه خود باعث شده است که بسیاری از همین کودکان درس و مدرسه را رها کرده و روانه بازار کار شوند.

بر اساس گزارش سازمان مرکزی آمار فلسطین در سال 2013، 4.1 درصد از کودکان فلسطینی مابین 10 الی 17 سال درس و مدرسه را ترک کرده و وارد بازار کار شده بودند.

آخرین گزارش وزارت کار هم نشان می دهد که 102 هزار کودک فلسطینی زیر 18 سال در بازار کار حضور دارند و این در حالی است که جمعیت این کودکان در سال 2011 تقریبا 65 هزار نفر بود.

کارگری کودکان در شهرک‌های منطقه اغوار

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، 10 الی 20 هزار نفر از کارگران فلسطینی مشغول به کار در شهرک های کشاورزی منطقه اغوار را کودکان تشکیل می دهند که 5.5 درصد از این کودکان در سنین 13 الی 16 سال قرار دارند و روزانه 7 الی 8 ساعت کار می کنند و در مقابل، یک سوم کمترین میزان درآمد یک کارگر اسرائیلی را دریافت می کنند.

شرایط سخت حاکم بر دانش آموزان فلسطینی در مدارس مهمترین عامل گسترش این پدیده است؛ به طوری که مدارس منطقه اغوار با مشکل کمبود سرمایه و نبود بخش های آموزشی کافی مواجه هستند و اکثرا این مدارس در فاصله ای دور از منازل کودکان قرار دارند و همین امر باعث می شود که کودکان راهی جز کار کردن به جای رفتن به مدرسه نداشته باشند. اکثر این کودکان به صورت غیر رسمی کار می کنند و ضمن اینکه از شرایط کاری امنی برخوردار نیستند، هیچ درآمدی هم کسب نمی کنند.

واقعیت این است که سیاست های رژیم صهیونیستی باعث نهادینه شدن وضعیت اقتصادی خطرناک منطقه اغوار شده و کودکان فلسطینی را به سمت ترک مدارس و دست کشیدن از رویاها و آرزوهای خود و ورود پیش از موعد به بازار کار سوق می دهد و این در حالی است که آنها حقوق و دستمزد بسیار کمی دریافت می کنند و این کارهای حرفه ای بر روی رشد و پیشرفت این کودکان تاثیر می گذارد.

وضعیت کودکان قدس اشغالی

85 درصد از کودکان قدس اشغالی زیر خط فقر زندگی می کنند و بر اساس آمارهای جمعیت حقوق شهروندی، جمعیت بخش شرقی قدس 371 هزار و 844 نفر است که 79 درصد از آنها در نتیجه سیاست ها و اقدامات اشغالگرانه در زیر خط فقر به سر می برند.

درباره وضعیت آموزش در شهر اشغالی قدس هم باید گفت که همچنان کمبودهای زیادی در تقریبا 1000 کلاس درس دیده می شود و آمارهای مدیریت آموزش و پرورش قدس نشان می دهد که جمعیت کودکان 6 تا 18 سال قدس شرقی در سال 2012 به 88 هزار و 845 نفر رسیده بود که از میان آنها 86 هزار و 18 کودک در مراکز آموزشی مشغول به تحصیل هستند.

میزان فرار دانش آموزان دوره 12 (سوم دبیرستان) در مدارس قدس به تقریبا 40 درصد رسیده است و این در حالی است که این شهر با مشکل کمبود مراکز حمایت از کودکان و مادران مواجه است و تنها 4 مرکز حمایتی در این بخش وجود دارد، اما در مقابل، در بخش غربی قدس (که تحت اشغال کامل رژیم صهیونیستی قرار دارد)25 مرکز حمایت از کودکان فعالیت می کنند.

اخبار مرتبط

شرارت و حماقت ۳ گاو و انتفاضه چهارم

ایوانکا ترامپ: برای آینده ائتلاف دعا می‌کنیم

آغاز مراسم مقدماتی انتقال سفارت به قدس

0 نظر

ارسال نظر

capcha