شانه خالی کردن آمریکا از توافق آتش بس سوریه

شانه خالی کردن آمریکا از توافق آتش بس سوریه

به گزارش سراج24، به نقل از روزنامه «البناء»، اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که در آن خواهان آتش بس فراگیر در سوریه و مشخص نشدن محدوده زمانی برای جداسازی پایگاه های جبهه النصره از پایگاه دیگر گروه های شده تنها بیانگر یک چیز است. این اقدام نشان می دهد که آمریکا پس از دست یافتن به شماری از هدف ها از راه توافق آتش بس از آن شانه خالی می کند.

این هدف عبارتند از:

1: جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه و همپیمانان آن که نزدیک بود شهر حلب و بخش های گسترده ای از حومه این شهر را از زیر کنترل تروریست ها خارج سازند. همچنین این پیشروی می توانست حومه استان ادلب را پس از آزاد سازی بیشتر مناطق لاذقه از دست گروه های تروریستی خارج سازد.

2: آمریکا با برقراری آتش بس خواسته است به گروه های تروریستی فرصت تنفس و گردآوری نیرو بدهد تا صف های درهم شکسته خود را بازسازی و سلاح هایی را از کشورهای پشتیبان خود دریافت کنند. همچنین آمریکا از این راه خواسته است تروریست های بیشتری به ویژه از راه ترکیه به گروه های تروریستی ملحق شوند.

3: برقراری آتش بس سبب شد روسیه بخش بزرگی از نیروی هوایی خود را که در پیروزی های ارتش سوریه و همپیمانان آن در میدان های نبرد نقش بزرگی داشت از سوریه خارج کند. هنگامی که آمریکا دریافت که توافق آتش بس به ارتش سوریه و همپیمانان آن اجازه داد که برای مبارزه با داعش در جبهه های نبرد نیروهای خود را جمع آوری و پس از آزادسازی تدمر ، قریتین  و تپه های اطراف آن به پیروزی های بزرگی دست یابند به طور مستقیم و و همچنین به همپیمانان منطقه ای خود دستور داد تا از گروه های تروریستی بخواهند که دست به تنش آفرینی بزند و از آتش بس برای منافع خود استفاده کند.

زمانی که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا خواهان برقراری آتش بس فراگیر است این به معنای آن نیست که آتش بس با هدف مبارزه با گروه های تروریستی از جمله گروه داعش است. هنگامی که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید که هیچ محدوده زمانی برای جدایی پایگاه های جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی وجود ندارد. این به آن معنا است که هدف متوقف کردن پیشروی ارتش سوریه و همپیمانان آن به بهانه پایبندی به آتش بس و سخت بودن جدایی پایگاه ها گروه هایی که به آتش بس پایبند هستند از جبهه النصرة است.  این مساله دست گروه های تروریستی را برای حمله به پایگاه های ارتش سوریه و همپیمانان آن باز می گذارد همانطوری که در خان طومان، العیس و حومه لاذقه رخ داد. آشکار است که آمریکا به آتش بس هیچ اهمیتی نمی دهد بلکه این کشور بسیار تلاش می کند تا این توافق را دور زند و آن را به سلاحی تبدیل کند که تحرک ارتش سوریه و همپیمانان آن را زیر کنترل داشته باشد. اکنون با وجود چنین مسائلی توپ در زمین روسیه به عنوان طرف دیگر توافق آتش بس است.

 

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha