معاون وزیر صنعت:

روابط بانکی ایران با بزرگترین شریک تجاری‌اش هم برقرار نشده است

روابط بانکی ایران با بزرگترین شریک تجاری‌اش هم برقرار نشده است

به گزارش سراج24، ولی‌الله افخمی‌راد امروز در همایش همکاریهای تجاری ایران و چین در سازمان توسعه و تجارت اظهار کرد: ایران بزرگترین منبع انرژی نفت و گاز جهانی است و به عنوان یک پایگاه باثبات نقش مرکزی و مهمی در جذب سرمایه‌گذاری چین داشته باشد.

وی افزود: مقررات حمایت از سرمایه‌گذاری در ایران و تجربه شرکتهای چینی در ایران که در زمان تحریم‌ها نیز وجود داشته‌اند همچنین  منابع انسانی و طبیعی خوب ایران می‌تواند به توسعه همکاریهای اقتصادی دو کشور ایران و چین کمک کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: رویکرد چین و احیای دوباره جاده ابریشم و برنامه‌هایی که این کشور برای سرمایه‌گذاری در ایران دارد امکان توسعه همکاریها را نیز مهیا می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سفر رئیس جمهور چین به ایران و امضای 16 سند همکاری بین طرفین گفت: همکاریهای اقتصادی ایران تا سال 2014 سیر صعودی داشت اما بعد از افت قیمت جهانی نفت تجارت ایران و چین در سال 2015 کاهش یافت.

افخمی‌راد یادآور شد: حجم تجارت ایران در سال 2015 در مقایسه با سال قبل 34 درصد کاهش داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: با رفع تحریم‌ها شرایط حضور بیشتر چین در ایران فراهم شده است و ما این کشور را همچنان به عنوان یک شریک تجاری برای خود به حساب می‌آوریم.

* روابط بانکی ایران و چین هنوز برقرار نشده است

افخمی راد گفت: روابط کارگزاری بانکی برای توسعه تجارت دو کشور باید برقرار شود اما هنوز این روابط بانکی برقرار نشده است و بازرگانان و فعالان اقتصادی ما هنوز برای همکاری با چین نمی‌توانند ال‌سی باز کنند که برای توسعه همکاریهای دو جانبه رفع این مشکل الزامی است.

* ایران خواستار افزایش کیفیت کالاهای چینی صادر شده به ایران است

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه خواسته دوم ایران ارتقای کیفیت محصولات چینی است گفت: کیفیت کالا و خدمات چینی که به ایران صادر می‌شود باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین برای توسعه همکاریها با چین لازم است که سرمایه‌گذاری‌های مشترک و دوجانبه‌ای برای تولید کالا و خدمات در ایران صورت گیرد.

افخمی‌راد در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور گفت: شرکتهای قدرتمند و صاحب تکنیک زیادی در ایران وجود دارد که با ادغام آنها با شرکتهای چینی می‌توان زنجیره رقابت‌پذیری ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: به بازرگانان و فعالین اقتصادی که اکنون به ایران آمده‌اند پیشنهاد می‌شود که از سایر ظرفیت‌های موجود در ایران بازدید کنند زیرا به غیر از تهران امکان توسعه همکاریها و فعالیت‌های مشترک در سایر استانها نیز وجود دارد.

 

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

دوگانگی انتظارات در بازار نفت

ایران خودرو محصول پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را در لیست فروش فوری قرار داد

حمایت همه جانبه مردم چین از شرکت هوآوی+فیلم

0 نظر

ارسال نظر

capcha