«سراج24» گزارش می دهد؛

هراس موافقان برجام از صداقت «سیف»/ عصبانیت سایت نزدیک به هاشمی رفسنجانی از «تقریبا هیچ»/ درخواست یکسره کردن تکلیف رییس بانک مرکزی از سوی سایت اصلاح طلب

هراس موافقان برجام از صداقت «سیف»/ عصبانیت سایت نزدیک به هاشمی رفسنجانی از «تقریبا هیچ»/ درخواست یکسره کردن تکلیف رییس بانک مرکزی از سوی سایت اصلاح طلب

به گزارش خبرنگار سراج24، رفتار موافقان تمام و کمال برجام هم در نوع خود قابل تامل است. آنجا که در نقش وکیل مدافع ایالات متحده، نقض عهدهای برجام را مخفی نگه می دارند و به کسانی که در این باره «صداقت» به خرج می دهند، مواجهه های تندی دارند.

سایت نزدیک به هاشمی رفسنجانی به تازگی در مطلبی به شدت سیف را مرود انتقاد قرارده است که چرا در مورد نقض عهدهای برجام و کندی اجرای برجام از سوی امریکاییها اظهار نظر می کند.

انتخاب نوشته است: "سخنان چندی پیش ولی الله سیف که ادعا کرده بود «تقریباً هیچ‌ چیز از برجام عاید ایران نشده است» باعث واکنش های بسیاری در سطح جامعه شد و سبب شد، یکی از بهترین فرصت های سه سال اخیر برای حمله و هجمه علت دولت شکل بگیرد، حال آنکه شخص روحانی، معاون اول رییس جمهور وزیر اقتصاد همواره در مورد نتایج برجام نظری دیگری داشته و دارند و معتقدند، آثار بسیار زیادی از ناحیه ی توافق برجام، نصیب ایران شده است.

انتخاب «صداقت» سیف را "پاس گل کم نظیر به منتقدان" تعبیر کرده و او را به خاطر اظهارات تازه تر نواخته است: حمله منتقدان دولت و از سویی، دفاع ضعیف تیم اقتصادی دولت در برابر این انتقادات، کار را به جایی رساند که برخی رسانه ها از برخورد روحانی با سیف خبر دادند و حتی زمزمه هایی مبنی بر برکناری وی و گزینه های جایگزینی او به گوش رسید. با این حال، و با گذشت نزدیک به یک ماه از بحزان تولید شده توسط سیف، باز هم خطِ پیشین او و تاکیدش بر «تقریباً هیچ» با ادبیاتی دیگر همچنان ادامه دارد و سبب ابهام بیشتر مردم در برابر نتایج برجام شده است."

این واکنش سایت نزدیک به هاشمی رفسنجانی در حالی است که علاوه بر سیف دیگرانی نظیر عراقچی، صالحی و حتی خود ظریف به عدم اجرای برجام از سوی آمریکاییها اذعان کرده اند. محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با نیویورکر که در 6 اردیبهشت 95 منتشر می شود به صراحت حرفهای سیف را تایید می کند:«ما در فارسی یک ضرب‌المثل داریم: اول برادری‌ات را ثابت کن بعداً ادعای ارث و میراث کن. آمریکا ابتدا باید نشان دهد برجام را اجرا می‌کند. کسی سوال نمی‌کند که آیا ایران برجام را اجرا می‌کند یا نه. تقریباً همه مقامات ایرانی معتقدند آمریکا برجام را اجرا نکرده است».

علی اکبر صالحی دیگر بازوی دولت در روند مذاکرات نیز در همین زمینه اینطور تصریح کرده است: «هنوز شرایط رفع تحریم انجام نشده است، هنوز بانک‌های بزرگ پا پیش نگذاشته‌اند، دلیلش این است که در زمان تحریم مجازات‌های سنگینی شده‌اند و هنوز از ارتباط با ایران ترس دارند. الان هم بخشی از اقداماتی که آنها باید انجام می‌دادند براساس برداشت ما هنوز همه قدم‌ها را برنداشته‌اند».

سیدعباس عراقچی نیز در آنتن زنده تلویزیون حرفهای مشابهی زده است. عراقچی 15فروردین در گفتگوی ویژه خبری اینطور می گوید: «کارشکنی‌هایی را از آمریکایی‌ها می‌بینیم و ماموران خزانه‌داری آمریکا نیز در کشور‌هایی که می‌خواهند شرکت‌های آنها با ایران رابطه برقرار کنند شیطنت می‌کنند».

این زنجیره تقریبا با اظهارات سیف تکمیل می شود. ولی الله سیف رییس بانک مرکزی که پیشتر از سوی روحانی به عنوان مرجع اظهارنظر پیرامون لغو تحریمها و سوئیفت معرفی شده بود، ولی‌الله سیف در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگ می گوید: «تا به اینجا، ایران «تقریباً هیچ‌چیز» از اجرای توافق به دست نیاورده است. یکی از چیزهایی که ما به‌صورت قطع به آن نیاز داریم تبدیل ارزها برای پرداخت پول کالایی است که خریداری می‌کنیم، این امر مستلزم دسترسی به سیستم مالی آمریکاست».

در میان این همه اظهارات صریح، حالا سایت انتخاب، نزدیک به هاشمی رفسنجانی در مطلبی خواستار برخورد و یکسره کردن تکلیف با سیف شده است. انتخاب در بخش پایانی مطلب خود که با تیتر " روحانی تکلیف «سیف» را یکسره کند، یا «نتایج برجام» را ....!" منتشر شده می آورد: «دولت و شخص دکتر روحانی باید اولاً در زمینه نتایج برجام ، با رییس بانک مرکزی خود به نتیجه برسد و ثانیاً در زمینه یکدست سازی مواضع اقتصادی خود اقدامات لازم را انجام دهند، چرا که تعدد نظرات و مواضع متفاوت اقتصادی، تا به امروز ضربات جبران ناپذیری نثار دولت روحانی کرده و باعث شده، بزرگترین پاس گل های سال های اخیر، از سوی مقامات اقتصادی و البته رییس بانک مرکزی خود به دلواپسان هدیه داده شود.»

موافقان برجام که این روزها در نقش وکلای مدافع نقض عهدهای امریکایی ظاهر شده اند، از آنجاییکه به شدت روی برجام حساب بازکرده اند، نمی توانند بپذیرند که برخلاف میلشان کسی درباره برجام حتی «صداقت» به خرج دهد. به همین دلیل پس از «تقریبا هیچ» فشارها برای برکناری سیف شدت گرفته است.

مطلب اخیر سایت انتخاب در پی تازه ترین سخنان سیف که در خبرگزاری دولت (ایرنا) منتشر شده، تحرک تازه ای برای برکناری سیف است. سیف در تازه ترین اظهاراتش با تاکید بر «عدم پایبندی غرب به تعهداتش در چارچوب برجام» در تعابیری که سایت انتخاب آن را عاجزانه و غیر دیپلماتیک عنوان کرده گفته است: «این وظیفه اخلاقی شماست که اکنون تعهداتشان را در چارچوب برجام اجرا کنید»

مدافعان برجام که سرنوشت سیاسی خود را به این به اصطلاح آفتاب تابان گره زده اند، بدون اینکه به دستاوردهای برجام اشاره کنند، آنان را حیاتی تلقی می کنند. هاشمی رفسنجانی چندی پیش با انتقاد از مخالفان برجام ، گفت: اگر فهرست دستاوردهای برجام را دولت منتشر کند، مخالفان باید در جمع خانواده های به خاطر دروغ هایی که در اظهار نظرها داشتند ، شرمنده شوند.

 محمد جواد لاریجانی در واکنش به این اظهار نظر هاشمی گفته است:  آقای هاشمی اخیرا گفته اند که کسانی که با برجام موافق نیستند اگر توفیقات برجام منتشر شود رسوا و بی آبرو می شوند؛ ما که بی سواد و ... بودیم، حالا بی آبرو می شویم!

اخبار مرتبط

توقف «پروتکل الحاقی» با چاشنی پذیرش بازدیدهای سرزده!

خروج از پروتکل الحاقی به معنای خروج از «برجام» و NPT نیست

شرط جمهوری اسلامی، لغو کامل همه تحریم‌ها و انجام راستی‌آزمایی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha