ماجرای دنباله‌دار روستایی در لرستان که زیرآب رفت/ مردمی که حاضر به ترک روستای خود نیستند

ماجرای دنباله‌دار روستایی در لرستان که زیرآب رفت/ مردمی که حاضر به ترک روستای خود نیستند

به گزارش سراج24، براثر سرریز شدن آب سد کمال صالح، روستای گوشه شهرستان دورود که در 70 کیلومتری استان مرکزی قرار دارد زیرآب رفته و منازل مسکونی این روستا تخریب‌شده و در حال حاضر نیز آب این سد سرریز می‌شود.

آب منطقه‌ای استان با آغاز عملیات احداث سد مروک باید اقدام به خریداری منازل این روستا می‌کرد تا مردم به مناطق دیگری انتقال یابند اما این اقدام به‌طور کامل عملی نشده و بر اساس گفته اهالی روستا 15 درصد از طلب مردم باقی‌مانده که به همین خاطر مردم در روستا استقرار دارند و همچنان منازل آن‌ها زیرآب است.

تجمع اهالی روستای گوشه در محل استانداری لرستان

اهالی روستای گوشه شهرستان دورود به دلیل عدم پرداخت مطالباتی که از شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان دارند در محل استانداری لرستان به نشانه اعتراض تجمع کردند و خواستار پرداخت خسارات خود شدند.

ابراهیمی یکی از اهالی روستای گوشه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: سد بالادست کمال صالح استان مرکزی دچار سرریز شده که آب آن منازل مسکونی را تخریب کرده و مردم سرپناهی ندارند تا روستا را تخلیه کنند.

وی افزود: در حال حاضر آب حداقل چهار متر با منازل مسکونی فاصله دارد و اگر به منزل ما نفوذ کند مجبور به تخلیه هستیم و جایی هم برای اسکان نداریم.

 

پرداخت هزینه تنها 20 واحد مسکونی

یکی از اهالی روستای گوشه عنوان کرد: بنا بود شرکت آب منطقه‌ای استان خسارت 70 واحد باقی‌مانده این روستا را پرداخت کند ولی تاکنون فقط هزینه 20 واحد را پرداخت کرده است.

وی بیان کرد: خسارت حدود 50 واحد دیگر پرداخت‌نشده و مسئولان مطرح کردند هزینه واحدهای باقی‌مانده را پرداخت نمی‌کنیم؛ حتی پول معابر، پل‌ها، مسجد و 15 درصدی که بنا بود بابت ملک‌ها پرداخت کنند را نداده‌اند.

وی تصریح کرد: سال 85 در منطقه سیلاخور زلزله رخ داد و در بازدیدی که مدیرعامل سابق آب منطقه‌ای از این منطقه داشتند بیان کردند هزینه پرداخت خسارت منازل را نداریم بنابراین شما واحدهای مسکونی خود را بسازید بعداً پول آن‌ها را پرداخت می‌کنیم.

بدهی 15 درصدی آب منطقه‌ای لرستان

ابراهیمی بابیان اینکه شهرک جدیدی که احداث‌شده امکانات و انشعابات ندارد و قابل سکونت نیست خاطرنشان کرد: جلسه‌ای که با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای در شهرستان تشکیل شد بیان کردند پول شمارا نمی‌دهیم و اگر می‌توانید شکایت کنید.

آزادی یکی دیگر از اهالی روستای گوشه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بابیان اینکه آب منطقه‌ای پول منازل ما را نمی‌دهد اظهار داشت: بنا بود آب منطقه‌ای 15 درصد پول اهالی را پرداخت کند که هنوز این بدهی پرداخت‌نشده است.

وی افزود: این 15 درصد مربوط به اماکن عمومی نیست بلکه مربوط به ملک های کشاورزی مردم روستا است که متأسفانه هنوز پرداخت نشده است.

آزادی براثر سرریز شدن آب سد واحدهای مسکونی روستا همراه با اسباب و اثاثیه زیرآب رفته و اهالی فقط توانستند از منازل خارج شوند.

عدم تکمیل واحدهای مسکونی در شهرک

یکی از اهالی روستای گوشه عنوان کرد: سال 85 زلزله در این منطقه رخ داد که خسارت وارده به منازل مسکونی را پرداخت نکردند و مدیرعامل وقت بازدیدی که از منطقه داشتند مردم خواستار هزینه منازل خود شدند تا روستا را تخلیه کنند ولی عنوان کرد توان پرداخت هزینه را نداریم بنابراین شما منازل خود را بسازید و بعداً میزان خسارت شما پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: منازل مسکونی به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ساخته شد اما تاکنون هزینه 18 واحد را داده‌اند و هزینه مابقی منازل مسکونی را پرداخت نمی‌کنند.

آزادی تصریح کرد: اعتراض کردیم که چرا فقط هزینه 18 منزل پرداخت‌شده و مابقی را نمی‌پردازید که بیان کردند: فقط هزینه این تعداد را پرداخت کرده‌ایم و پول مابقی را نمی‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اهالی روستا 12 میلیون وام گرفته و در شهرک منازلی ساختند ولی هنوز تعدادی از این منازل نیمه‌کاره است و انشعابات ندارند و قابل‌استفاده نیستند.

آزادی گفت: سالهای گذشته مسئولان برای هر یک هکتار زمین یک میلیون و دویست هزار تومان به مردم پرداخت کردند اما مردم برای کشاورزی و ساخت منزل جدید برای هر یک هکتار پنج میلیون تومان هزینه پرداخت کردند.

خریداری منازل مسکونی روستای گوشه

حسین ساکی بخشدار سیلاخور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بابیان اینکه سرریزشدن آب سد کمال صالح هنوز ادامه دارد اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان 10 سال گذشته اقدام به خریداری منازل روستای گوشه کرده و باوجوداینکه این منازل خریداری‌شده است اما مردم حاضر نیستند خانه‌ها را تخلیه کنند.

وی افزود: امور آب استان سال 85 منازل مسکونی این روستا را خریداری کرده و چون منازل در اثر زلزله آسیب دیدند پیشنهاد دادند منازل را تعمیر و بازسازی کنند و بنا بود پول آن پرداخت شود.

لزوم تخلیه مردم از منازل مسکونی

بخشدار سیلاخور عنوان کرد: هفته گذشته جلسه‌ای در این شهرستان برگزار و مقرر شد آب منطقه‌ای طلب 15 درصدی مردم را از اراضی کشاورزی و باغات پرداخت کند و پول اماکن عمومی مانند مدرسه، مسجد، خانه بهداشت و انشعابات را به متولیان امر بپردازد تا ادارات و مدارس احداث و مردم این روستا را تخلیه کنند.

وی با اشاره به اینکه منازل قدیمی متعلق به آب منطقه‌ای است و اهالی از امور آب طلبی ندارند بیان کرد: مردم این روستا منازل خود را فروخته‌اند و باید تخلیه کنند، مصوب شده مسئولان تا اواخر خردادماه 15 درصد مردم را پرداخت کنند.

ساکی تصریح کرد: مردم در ساخت خانه‌های شهرک کوتاهی کردند و وامی که دولت به آن‌ها پرداخت کرده را در جهت ساخت منزل مسکونی در شهرک هزینه نکرده‌اند.

پرداخت 13 میلیارد تومان خسارت

سیفی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: 13 میلیارد تومان خسارت به اهالی روستای گوشه پرداخت کردیم که دو میلیارد و 200 میلیون تومان بابت منازل مسکونی و 10 میلیارد و 800 میلیون تومان بابت خسارت کشاورزی آن‌ها پرداخت بوده است.

وی بابیان اینکه 15 درصد حق کوچ اهالی بوده که تاکنون پرداخت‌نشده است افزود: قول پرداخت 15 درصد را داده‌ایم ولی مردم از منازلی که 10 سال پیش پول آن را پرداخت کرده‌ایم بیرون نمی‌روند.

پرداخت 15 درصد بدهی آب منطقه‌ای در خردادماه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: مطالباتی در رابطه با مسجد وجود دارد که باید به اوقاف پرداخت و 400 میلیون تومان خسارت برق و 50 میلیون تومان دیگر مربوط به آب است که به آب و فاضلاب روستایی داده می‌شود.

وی بابیان اینکه مقدار جزئی از طلب اهالی روستا باقی‌مانده که تا خردادماه پرداخت می‌شود تصریح کرد: متأسفانه در حال حاضر پول‌نداریم که 15 درصد را پرداخت کنیم، صورت‌جلسه‌ای که در هفته گذشته شده به مردم اعلام کردیم شما منازل را تخلیه کنید ما در اولین فرصت پول شمارا پرداخت می‌کنیم.

سیفی با عنوان اینکه آب سرریز شده سد تا شهرک رفته ولی به داخل منازل نفوذ نکرده تصریح کرد: آب سد در حال حاضر حدود پنج‌متر مکعب در ثانیه سرریز دارد.

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

سیل همدلی جهادگران با سیل زدگان رابُر

سیل با لرستان چه کرد؟

اعزام اولین کاروان کمک های دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد به مناطق سیل زده سیستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha