علی جنتی در اختتامیه نمایشگاه کتاب:

اعتراف می‌کنم در ۲ سال اخیر تیراژ کتاب‌ها، کاهش پیدا کرده است

اعتراف می‌کنم در ۲ سال اخیر تیراژ کتاب‌ها، کاهش پیدا کرده است

به گزارش سراج24،علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تهران بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است، گفت: نمایشگاه کتاب تنها جایگاهی برای عرضه کتاب نیست بلکه مکانی است برای تبادل افکار و محل ارتقای نویسندگان و اهل فکر و اندیشه و قلم.

وی افزود: خوشبختیم که می‌بینیم در نمایشگاه کتاب استقبال خوبی از سوی مردم و اقشار مختلف جامعه صورت می‌گیرد و همه علاقه مندان به فراگیری علم و دانش جمع می‌شوند و بهره می‌گیرند. امسال با توجه به محل جدید نمایشگاه و فضای مفرحی که ایجاد شده است شاهد رضایت‌مندی اکثر بازدیدکنندگان هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به افزایش تعداد عناوین در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: تعداد عناوین تا قبل از سال 93 تعداد 64 هزار عنوان بود، اما در سال 93 به 72 هزار عنوان و در سال 94 به 80 هزار عنوان رسیده است. 50 درصد چاپ اول بود.

جنتی تصریح کرد: یکی از دلایل این بود که وزارت ارشاد فضایی ایجاد کرد تا ناشران و نویسندگان آثارشان را در چهارچوب قانون که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده، منتشر و از سختگیری های بی جا جلوگیری شود. البته باید اعتراف کنم که در دو سال اخیر شاهد پایین آمدن تیراژ کتابها هستیم.

وی ادامه داد: میانگین انتشار کتاب در سال 93 بالای دو هزار نسخه بود و در سال 94 از این میزان کاسته شد. طی دو سال اخیر نیز اقدامات خوبی برای حمایت از ناشران و کتابخوانان انجام شد که از جمله این موارد حذف بن کارت کاغذی و جایگزین شدن بن‌های الکترونیک اشاره کرد. بن‌های کاغذی فروخته می‌شد اما امسال بن‌ها با نام افراد صادر شده است. این بن‌ها محدودیت زمانی دارند تا در نمایشگاه یا نهایتاً تا پایان اردیبهشت ماه مصرف شود تا ناشران مورد حمایت قرار گیرند.

وزیر ارشاد به نظارت‌های انجام شده در دو بخش داخلی و بین‌الملل اشاره کرد و آن را یکی از مزیت‌های این دوره نمایشگاه دانست.

به گفته جنتی نظارت در بخش بین‌الملل از قبل از ورود کتاب به نمایشگاه و از گمرک آغاز می‌شود. کتاب‌های عرضه شده در بخش داخلی نیز آثاری هستند که مجوز دارند با وجود این نظارت‌ها ادامه داشته و غرفه‌هایی که کتاب‌های غیر را منتشر و یا افست کرده بودند، تعطیل شدند.

جنتی در پایان فعالیت‌های امسال بخش‌های سرای اهل قلم، غرفه پایتخت کتاب ایران و نامگذاری هر روز از نمایشگاه به نام یک استان را از دیگر ویژگی‌های این دوره نمایشگاه برشمرد.

اخبار مرتبط

اختتامیه عمار در مشهد

جبهه فرهنگی انقلاب برگزیدگانش را شناخت/ توصیه «حاج قاسم» به یک پزشک مدافع حرم

اختتامیه دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار

0 نظر

ارسال نظر

capcha