رئیس فرهنگستان هنر:

اجرای طرح هنر قرآنی و قرآن هنری تا پایان سال

اجرای طرح هنر قرآنی و قرآن هنری تا پایان سال

به گزارش سراج24،محمدعلی معلم دامغانی روز پنجشنبه در نشست تخصصی بحثی در کلیات دانشنامه هنر ایرانی و قرآنی در سرای اهل قلم بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب با اشاره به اجرای این طرح به بیان ویژگی های کتابت قرآن و جایگاه آن در هنر اسلامی پرداخت.

مسعود ناصری مدیر طرح فهرست نویسی تشریحی هنر قرآنی نیز درباره این طرح گفت: طرح هنر قرآنی و قرآن هنری از بهمن سال گذشته به رئیس فرهنگستان هنر ارائه شد تا ضمن بررسی زمینه های پیشنهادی درباره کتابت و کتاب آرایی و انواع دانش های کتابت به مسائل مختلف در این زمینه پرداخته شود.

وی از اهداف این طرح را شناسایی هنرمندان معاصر دانست و گفت: در این طرح کارگاه های علمی هنری تشکیل می شود و از سه ماه پیش ضمن فهرست نویسی تشریحی منابع کتابت قرآن و هنرهای وابسته آغاز شده است.

وی همچنین گفت: این طرح در واقع یک پایگاه پژوهشی خواهد بود تا هر منبعی که در این زمینه به عنوان کتابت قرآنی شناخته شده از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و فیش هایی برای آن تهیه شود.

مسعودی افزود: شاخه های این طرح شامل زیباشناسی خط و مجلدات قرآن، حکمت هنر اسلامی، کتابت و کاتبان، صحافی و کاغذ، خطوط اسلامی، خط در هنرهای مختف، خط در معماری و همچنین کتاب آرایی است.

حمید قلیچ خانی از مسئولان فرهنگستان هنر هم درباره ضرورت تدوین فرهنگ، دانشنامه های کتابت و نگارگری ایرانی سخن می گفت اظهارداشت: با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی به عنوان مرکزیت اسلام و تشیع است هنوز درباره کتابت و کتاب آرایی ایرانی ـ اسلامی هیچ منبعی به ویژه در زبان های غیرفارسی نداریم و مخاطبان غیرایرانی ارتباط پژوهشی با دانشگاه ها و مراکز علمی ندارند.

وی افزود: به همین دلیل معتقدیم فرهنگستان هنر اسلامی با تشکیل کمیته تخصصی می تواند ضمن برنامه ریزی درازمدت زمینه های تالیف این دانشنامه ها را ایجاد کند تا تمام نسخه های خطی نفیس و سابقه خوشنویسان و هنرمندان طراز اول، مجلدان، نگارگران، مذهبان و وراقان به یک پژوهش کلان یعنی دانشنامه دسترسی پیدا کنیم.

وی با اشاره به فعالیت های برخی موسسات مانند مرکز طبع و نشر قرآن کریم گفت: این نهاد فقط در رسم الخط و کتابت قرآن فعالیت می کند ولی سابقه ای از خوشنویسان قرن های گذشته و شرح حال آنان و همچنین آثار این هنرمندان برای نقد و بررسی در دسترس نمی باشد.

وی با اشاره به کتاب «صد خطاط استانبول» که در ترکیه به چاپ رسیده گفت: در این کتاب صد تن از هنرمندان خوشنویس معرفی شده و حتی نشانی سنگ مزار 95 نفر از آنان مشخص شده ولی ما در ایران حتی درباره 50 نفر از این هنرمندان اطلاعات دقیقی نداریم و حافظه تاریخی آشفته را با دسته بندی اطلاعات باید مرامت و بازپیرایی کنیم.

محمد مهدی هراتی در این نشست با اشاره به کتاب آرایی قرآن، توضیحاتی درباره تذهیب و اهمیت جلد در دوره های تاریخی مختلف به ویژه رده های نخستین اسلام پرداخت.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «فردا برای برای خواندن دیر است...» از 15 تا 25 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.

اخبار مرتبط

اختتامیه «مهرواره ملی شعر وحدت» برگزار می‌شود

آغاز ثبت نام دوره مجازی آشنایی با تدبر در قرآن

حوزه‌ها و روحانیون برای خروج قرآن از مهجوریت اهتمام جدی کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha