صفارهرندی: ما امروز نیازمند مقابله با تحریف تاریخ هستیم

صفارهرندی: ما امروز نیازمند مقابله با تحریف تاریخ هستیم

به گزارش سراج24،صفارهرندی در این نشست با تشکر از مجمع ناشران انقلاب اسلامی به‌منظور برپایی سالن یاس که امکان درست انتخاب کردن کتاب را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند، گفت: کار بزرگ دوستان ما در انتشارات قدر ولایت چیزی نیست که من بخواهم در چند کلام درباره‌اش صحبت کنم. البته درباره تاریخ قبل از انقلاب دوستان زیادی هستند که در کار تألیف کتاب هستند اما متمرکز شدن روی تاریخ معاصر با نگاه سالم توأم با فهم درست و خارج از احساسات محصولی است که قدر ولایت آن را به جامعه کتاب‌خوان تقدیم کرده است.

وی در ادامه با اشاره به کتابهای رونمایی شده در این جلسه گفت: درباره رضاخان دیکتاتور این روزها خیلی‌ها روی منبر می‌روند که بخش عمده‌ای از حرف‌هایشان محصول کینه‌ورزی‌های انقلابی است درحالی که نه تتبّع انقلابی دارند و نه دریافت ویژه‌ای از آن دوران و نه حتی سندی، بلکه سعی می‌کنند القائاتی کنند برای تخطئه دوران انقلاب اسلامی، چنانچه پهلوی‌ها هم زمانی که خود به حکومت رسیده‌اند، دوران پیش از خود را به لجن کشیده‌اند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ضدانقلاب خارج از کشور امروز به‌صورت رسمی اعلام می‌کند که سعی دارد صورت تازه‌ای از تاریخ را برای نسلی که آن را ندیده روایت کند. این افراد در دوره‌ای هم متأسفانه میدان‌دار اصلی شده‌اند، اما خوشحالیم که امروز غلبه با صداهایی همچون نویسندگان مؤسسه قدر ولایت است. رسالت این مؤسسه به‌نظر من جلوگیری از تحریف تاریخ است. جوان امروز باید بداند که وقتی ما می‌گوییم جشن هنر شیراز در سال 55 اقدامی فضاحت آمیز بوده است، معنایش چیست و چه حرکتی بوده که حتی روزنامه‌های وابسته به رژیم هم در آن زمان‌ علیه او مطلب نوشتند. به‌باور من حرکت‌هایی مانند انتشار این کتابها آنچه مسیر سهم تاریخی صحیح مردم را سد می‌کند، برطرف می‌سازد.

صفارهرندی همچنین گفت: ما امروز نیازمند مقابله با تحریف تاریخ هستیم؛ چراکه مخالفان انقلاب اسلامی سفره‌ای از تاریخ پیش رویمان باز کرده‌اند که بوی تعفن و دروغ می‌دهد، سعی‌شان این است که چهره‌های پلید را فرشته جلوه دهند، اما مگر می‌شود فردی قاتل، دیکتاتور، هوس‌باز و... مانند رضاشاه را پاک نشان داد. آثار تاریخی ما باید محل اعتبار و عبرت‌آموزی باشد.

همچنین در این مراسم، محمد عطایی مدیر نشر قدر ولایت نیز در سخنانی گفت: تاریخ جایگاه شایسته‌ای در هدایت ملت‌ها دارد؛ و متأسفیم که در نمایشگاه کتاب امسال شاهد آثاری هستیم که سعی دارند تاریخ را به‌شکل دیگری نمایش دهند. ما با توجه به این مسئله و حساسیت ویژه‌ای که رهبر انقلاب به مسئله تاریخ دارند، سعی کردیم در کتابهایمان تاریخ معاصر ایران را با زبانی واقعی و با اسنادی متقن در اختیار عموم قرار دهیم.

در این مراسم، از کتابهایی با عنوان «دولتمردان فرهنگی و فرهنگ دولتمردان»، «حزب اعتماد ملی»، «رضاخان در قاب 190 تصویر»، «اشتباه تاریخی مصدق»، «مدارس جدید و نفوذ فرهنگی غرب در ایران» و «رخدادهای فرهنگی دهه اول انقلاب» رونمایی شد.

اخبار مرتبط

تازه ترین اثر آیت الله محمد علی جاودان منتشر شد

سومین نمایشگاه کتاب دانشگاهی برپا می‌شود

کتاب «روزهای لاجوردی» رونمایی می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha