سهم صفر دانشجویان افغانستانی از یارانه کتاب

 سهم صفر دانشجویان افغانستانی از یارانه کتاب

به گزارش سراج24، آلمان یا فرانسه؟ دوست دارید کدامیک از این کشورها برای ادامه تحصیل انتخاب کنید؟ مطمئناً برای شما ویژگی‌ها و امتیازهای دردسترس، ملاکی است برای گزینش. با کمی جستجو در میان دانشگاه‌های این دو کشور می‌توانید شرایطی بیابید که نه تنها هزینه تحصیل نمی‌دهید؛ بلکه شرایط به نفع شماست تا هزینه‌های جاری در این کشورها را کسب کنید. به معنای دیگر شما می‌توانید کسب درآمد کنید.

TA شدن یا همان Teacher Assistant یکی از روشهایی است که دانشجوی خارجی می‌تواند به واسطه آن هزینه‌های تحصیلی خود را بپردازد. این در کنار برخی Grantهایی است که دانشگاه برای دانشجویان قائل می‌شوند؛ همانند اعزام به کنگره‌های بین‌المللی یا طرح‌های دانش‌بنیاد.

کعبه آمال بخش عمده‌ای از فارغ التحصیلان ایرانی، برای دیگری فضایی را خلق می‌کند تا زیباترین تصویر ممکن - هر چند ممکن است کاذب باشد - در ذهن دیگری‌ها شکل گیرد. شاید اگر وضعیت آموزش عالی ایران نیز حداقل فرصت‌های این گونه داشت، کمتر درگیر موضوعی به نام فرار مغزها بودیم.

کمی آن سوتر از کشورمان در چین نیز برای جذب دانشجویان خارجی، بورسیه‌های تحصیلی با شرایط جذاب و چشمگیر فراهم شده است. اگر زمانی رفتن به اروپا در چشم بود، کافی است سری به سفارت چین در اقدسیه بزنید تا شور و شعف دانشجویان را بیابید.

اما همه این مقدمه برای چیست و به چه مقصودی بیان شده است؟ قضیه به نمایشگاه کتاب تهران بازمی‌گردد، جایی که یک دانشجوی خارجی می‌تواند منابع فارسی دروسش را تهیه کند یا حداقل اجماع نظری نسبت به کشوری داشته باشد که برای تحصیل انتخاب کرده است. وضعیت قیمت و تورم به نحوی است که برای دانشجو خرید کتاب به شکل عمده مشکل است. این وضعیت برای دانشجویان و طلاب افغانستانی به مراتب سخت‌تر است. وضعیت نامساعد اقتصادی و البته مشکلات درآمدزایی این افراد، شرایط خرید برای آنان را سخت کرده است.

نمایشگاه کتاب امسال با حضور چشمگیر افغانستانی‌ها مواجه شده است. تعداد زیادی از هم‌نوعان افغانستانی طلاب و دانشجویان و حتی دانش‌آموزانی است که به امید یافتن کتاب مورد علاقه‌ یا نیازشان، رنج سفر به شهر آفتاب را به خود می‌خرند؛ اما این استقبال با کمی غم همراه است. خرید کتاب به میزان لازم ممکن نیست.

شرایط برای دانشجوی ایرانی و افغانستانی برابر نیست. در حالی که یک دانشجوی ایرانی می‌تواند از یارانه‌ای هر چند ناقابل بهره‌مند شود، این مساله در دسترس دانشجوی افغانستانی نیست. مسئولان امر دلیل عدم اختصاص یارانه به این افراد، نداشتن کد ملی اعلام کرده‌اند و شاید این استنباط را هم داشته باشند که این یارانه از محل ثروت ملی مردم ایران تامین شده است.

حال به مقدمه بازگردیم، جایی که گفته شد برخی کشورهای اروپایی و این اواخر جمهوری خلق چین چه امتیازاتی برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کنند تا او را جذب محیط آموزشی خود کنند و پز جهانیش را هم بخرند؛ لیکن کشور ایران از این مهم خود را مصون دانسته است و با صرف گفتن فقدان کد ملی، بخشی از جامعه آموزشی را از یک فرصت محروم کرده است.

اخبار مرتبط

۶ کتاب با محوریت شهدای دانشجو در یزد منتشر می‌شود

برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران با حضور «سعید جلیلی»

کمک‌های مؤمنانه افغانستانی‌ها در سمنان

0 نظر

ارسال نظر

capcha