یک کارشناس بازار کار:

بحران در شهرک‌های صنعتی با وجود حمایت‌های دولت/ زنگ خطر اشتغال جوانان

بحران در شهرک‌های صنعتی با وجود حمایت‌های دولت/ زنگ خطر اشتغال جوانان

به گزارش سراج24، حمید حاج اسماعیلی ، درباره وضعیت اشتغال و تولید در اقتصاد کشور، اظهار داشت: بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل فقدان پیش‌بینی‌های لازم از آینده اقتصاد در یک سردرگمی به سر می‌برند و هم اکنون بسیاری از آنان با کمترین ظرفیت امکان در حال فعالیت هستند.

وی افزود: تولیدکنندگان به دلیل افزایش هزینه‌های ناشی از تامین مالی،‌نظام بانکی، بدهی سنگینی را متحمل می‌شوند و در صورت عدم تمدید زمان بازپرداخت اقساط آنان و یا بخشودگی جرائم آسیب‌های سنگین‌تری به این بخش وارد خواهد شد.

این کارشناس بازار کار معتقد است که دولت به جای نگاه به بیرون و مناسبات بین‌المللی باید ابتدا بخش تولید کشور و صنعت را در اولویت قرار می‌داد در حالی که با غفلت از این بخش مهم نه تنها رونق نسبی از اقتصاد خارج شد بلکه دچار عمیق‌تر شدن لایه‌های رکود اقتصاد در کشور شدیم.

حاج‌اسماعیلی همچنین با اشاره به وضعیت شهرک‌های صنعتی در کشور گفت: این شهرک‌ها هم اکنون با حمایت‌های دولت همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما بیش از 65 درصد از آنان تعطیل شده‌اند و مابقی با کمترین ظرفیت امکان فعالیت می‌کنند.

وی افزود: شهرک‌های صنعتی معافیت‌های مالی و در هزینه‌ آب،‌برق و انرژی کمترین هزینه را متقبل می‌شوند اما با این وجود به سطحی از بحران رسیدند که کارگران این بخش با خطر ریزش بیشتر و تعدیل نیرو مواجه هستند.

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی به عنوان یکی از قطب‌های مهم ایجاد رونق اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرند، گفت: با یک بررسی میدانی متوجه می‌شویم که شهرک‌های صنعتی با وجود حمایت‌های مختلف در تولید محصولات خود دچار مشکل هستند بنابراین دیگر بخش‌های خصوصی هم قطعا در این شرایط قرار دارند.

وی افزود: بخش خصوصی کشور در سال‌های گذشته امکان دریافت بازدهی از محل تولید محصولات خود نداشت چرا که بازارهایی همانند واسطه‌گری جایگزین این بازار مولد در اقتصاد شد و اشتغال کشور آسیب دید.

حاج اسماعیلی در عین حال به دولت و مسئولان تصمیم‌گیر کشور هشدار داد که در صورت عدم ظرفیت به داخل کشور که در سیاست‌های اقتصادی مقاومتی هم به آن اشاره شده است، آسیب‌های اجتماعی بسیاری گریبان‌گیر جوانان فعال کشور شده است.

اخبار مرتبط

اشتغال غیرمجاز ۳۵۰هزار تبعه خارجی در کشور

۲پیشنهاد وزارت کار به شورای‌عالی اشتغال

جزئیات و نحوه دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha