روزهای سخت خانه‌نشینی خاطره/ دختر ۱۲ ساله دلفانی قربانی عمل اشتباه پزشک+ عکس

روزهای سخت خانه‌نشینی خاطره/ دختر ۱۲ ساله دلفانی قربانی عمل اشتباه پزشک+ عکس

به گزارش سراج24،مبود پزشک متخصص در برخی شهرستان‌های استان لرستان به دردی طاقت‌فرسا برای مردم تبدیل‌ شده اما این بار قصه نبود پزشک متخصص در شهرستان دلفان به شکل دیگری نمایان است.

هنوز مدت زیادی از خبر فلج شدن دختر بچه‌ 6 ساله لرستانی بر اثر تزریق آمپول پنی‌سیلین نمی‌گذرد که این بار عمل ناصحیح پزشک به‌ ظاهر متخصص خاطره 12 ساله را خانه‌نشین کرده است.

خاطره ابوالفتحی دختر 12 ساله دلفانی که به خاطر سوزنی که در پایش فرو رفته بود به بیمارستان شهرستان دلفان مراجعه می‌کند که با عمل غیرحرفه‌ای پزشک مواجه و پایش شدید عفونت کرد.

فرو رفتن سوزن خیاطی در پای خاطره

خاطره قربانی سهل‌انگاری و کار غیرحرفه‌ای پزشک شده و با وجود اینکه بیش از دو ماه از عمل پای او می‌گذرد ولی تاکنون بهبود نیافته او هر دو روز یک‌ بار باید برای تعویض پانسمان پایش به پرستار مراجعه و هر روز دردی طاقت‌فرسا را تحمل کند.

خاطره دختر دوم خانواده است و سه سال است از داشتن پدر محروم شده خواهر بزرگتر او بیماری قلبی دارد که با شرایط سختی زندگی خود را می‌گذرانند و حالا وضعیت خاطره نیز به مشکلات آن‌ها اضافه‌ شده است.

مادر خاطره که خود در معلولیت جسمی حرکتی شدید به سر می‌برد و چند سال است برای فرزندانش هم پدر و هم مادر است رنج درمان دخترش را به جان خریده تا دختر کم سن و سالش بتواند سلامتی خود را به دست بیاورد.

مستانه امیدیان مادر خاطره ابوالفتحی اظهار داشت: دخترم کلاس ششم ابتدایی است که دو ماه گذشته نصف سوزن چرخ‌خیاطی در پاشنه پایش فرورفت.

شکاف بیش‌ از حد پای خاطره برای خارج کردن سوزن

وی افزود: برای بیرون کشیدن سوزن از پای دخترم به بیمارستان این شهرستان مراجعه کردیم؛ عمل پای خاطره چهار ساعت طول کشید و برای بیرون آوردن یک سوزن کوچک مقدار زیادی از پاشنه پایش را بریدند.

مادر خاطره عنوان کرد: به خاطر بیرون کشیدن یک سوزن دخترم سه روز در بیمارستان بستری بود روزی که از بیمارستان مرخص شد به دکترش گفتم چرا پاشنه پای بچه‌ام را زیاد بریده‌اید اگر انجام دادن این عمل در توانتان نبود اطلاع می‌دادید تا دخترم را به شهر یا استان دیگری ببرم.

وی بیان کرد: بخیه‌های پای خاطره خیلی بزرگ و ناجور بود و به خاطر بریدگی زیاد عفونت شدید کرده بود بعد از چند روز برای درمان به پزشک‌اش مراجعه کردیم که چند قرص برایش تجویز کرد و گفت روزی شش تخم‌مرغ باید بخورد و برای معاینه مجدد 10 روز دیگر مراجعه کنید.

امیدیان گفت: در گزارش پزشکی خاطره نوشته بود دو سوزن در پایش فرورفته در حالی‌که فقط یک سوزن بود اگر هم سوزن به دو قسمت تقسیم‌ شده ممکن است پزشک آن را شکسته باشد.

عفونت شدید پای خاطره

وی اظهار داشت: چند روزی که از عمل پای خاطره گذشت یکی از اقوام‌مان که پزشک است به منزل‌مان آمد و با دیدن پای خاطره گفت عفونت شدید کرده ساعت یک‌شب به مطب وی رفتیم تا بخیه‌ها را باز و عفونت را خارج کند.

مادر خاطره افزود: اگر این پزشک عفونت پای دخترم را تشخیص نمی‌داد تا وقتی به پزشک‌اش مراجعه می‌کردم متوجه عفونت پای او نمی‌شدم و عواقب بدی برای خاطره داشت.

وی عنوان کرد: پس از چند روز خاطره را به بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه بردم که پزشکان با دیدن وضعیت پای او تعجب کردند و گفتند برای خارج کردن یک سوزن چرا پایش زیاد بریده‌ شده است؛ آزمایش‌هایی از پای دخترم گرفته شد و گفتند باید در اسرع وقت عمل و عفونت از پایش خارج شود.

امیدیان با بیان اینکه در حال حاضر خاطره تحت نظر پزشک بیمارستان کرمانشاه است و برایش دارو تجویز می‌شود تصریح کرد: بعد از عمل پای خاطره هر دو روز یک‌ بار باید پانسمان او عوض شود و هر بار 10 تا 20 سانت از پوست پایش کنده می‌شود و برای هر تعویض پانسمانی 20 هزار تومان هزینه می‌کنم.

از بین رفتن پاشنه پای خاطره

وی خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 10 میلیون تومان برای درمان پای خاطره هزینه کرده‌ام و یک‌میلیون و 300 هزار تومان دیگر به بیمارستان کرمانشاه بدهکارم و چون توان پرداخت آن را نداشتم مجبور شدم کارت ملی خود را در گرو بیمارستان بگذارم.

مادر خاطره گفت: پاشنه پای خاطره به‌ طور کامل از بین رفته والان باید پیوند پوست شود؛ پرس‌وجویی که کردم پیوند پوست پای او باید در بیمارستان خصوصی انجام شود و حداقل یک هفته بستری باشد که برای هر شبی بین یک تا دو میلیون تومان هزینه باید پرداخت شود که تأمین این میزان هزینه برایم سخت است.

وی اظهار داشت: شکایت به مرکز بهداشت شهرستان دلفان دادم تا پیگیری کنند ولی به بیمارستان که مراجعه کردم شکایت من را به استان ارسال نکرده بودند، در طول این دو ماه حتی یک نفر جویای حال خاطره نشده که بهبودیافته یا نه؛ مرکز بهداشت و درمان نیز برای درمان خاطره هیچ‌گونه کمک و پیگیری نکرده است.

وی تصریح کرد: خاطره بی‌سرپرست است و سه سال پیش پدرش را از دست‌داده و خواهرش ناراحتی قلبی دارد که برای معالجه او شش ماه یک‌بار به تهران مراجعه می‌کنیم؛ با اینکه خودم معلولیت جسمی حرکتی دارم و به‌ تنهایی مخارج زندگی را تأمین می‌کنم ولی هر جور شده دخترم را درمان می‌کنم. خاطره عصای دستم بود از وضعیتی که برایش  پیش‌آمده ناراحت هستم  و نگرانم که مشکلی برایش ایجاد و معلول دیگری به جامعه اضافه شود.

14 مورد تخلف پزشک متخصص

عبدالحسین مرادپور رئیس شبکه بهداشت شهرستان دلفان اظهار داشت: دختر بچه 12‌ ساله‌ای به دلیل فرورفتن یک سوزن خیاطی در پاشنه پایش به بیمارستان ابن‌سینای دلفان مراجعه می‌کند که متأسفانه به خاطر انجام کار غیرعلمی پزشک متخصص ارتوپد پاشنه پای این دختربچه دچار پارگی و عفونت می‌شود.

وی افزود: متأسفانه پزشک ارتوپد بیمارستان ابن‌سینا کار عمل را خوب انجام نداده و این بیمار به درخواست خانواده‌اش برای درمان به بیمارستان کرمانشاه مراجعه کرد.

سرپرست بیمارستان ابن‌سینای دلفان با بیان اینکه این پزشک تاکنون 14 مورد تخلف داشته است عنوان کرد: عدم صلاحیت این پزشک قبلاً نیز به مرکز استان ارائه‌ شده اما با توجه به کمبود پزشک به فعالیت خود ادامه داده بود ولی اکنون با پیگیری‌های انجام‌ شده مسئولان مرکز استان با عدم نیاز این پزشک موافقت کرده‌اند.

گاه بی‌تدبیری و سهل‌انگاری افرادی که برای سلامت جان مردم قسم می‌خورده‌اند سبب می‌شود افرادی را قربانی کارهای غیرحرفه‌ای خود کنند که نیاز است مسئولان امر توجه جدی به‌ سلامت مردم و به‌کارگیری افراد واقعاً متخصص کنند.

اخبار مرتبط

برگزاری سومین سوگواره مصباح‌الهدی

چهره ماندگار علوم پزشکی کشور به خیل شهدای مدافع سلامت پیوست

توضیحات جانشین دفاع زیستی سپاه درباره کرونا

0 نظر

ارسال نظر

capcha