فایننشال تایمز فاش کرد

نامه‌نگاری مقامات سابق آمریکا برای اخلال در لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران

نامه‌نگاری مقامات سابق آمریکا برای اخلال در لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران

به گزارش سراج24، به نقل از فایننشال تایمز، یک لابی پرنفوذ صهیونیستی ــ آمریکایی مخالف توافق هسته‌ای با ایران تلاش‌هایی بین المللی را برای منصرف کردن شرکت‌های بزرگ غربی از همکاری با ایران به راه انداخته و به این شرکت‌ها هشدار می‌دهد که ممکن است به نقض تحریم‌های همچنان پابرجای دولت آمریکا متهم شوند.

گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای متشکل از چهره‌های جمهوری‌خواه و دموکرات قصد دارد با استفاده از آگهی‌های تبلیغاتی در روزنامه‌ها و نامه‌های سرگشاده شرکت‌های چندملیتی را که بعد از لغو تحریم‌ها یا به ایران بازگشته‌اند یا قصد انجام چنین کاری را دارند، تحت فشار قرار دهد.

افزایش تلاش‌های این لابی صهیونیستی برای منصرف کردن شرکت‌های غربی از معامله با ایران در حالی است که تهران در هفته‌های اخیر به‌شدت نسبت به منتفع نشدن از منافع اقتصادی ادعایی برجام به دولت آمریکا اعتراض کرده است.

دیپلمات‌های غربی می‌گویند، تنشها بر سر لغو تحریم‌های ایران تاکنون به نقطه‌ای نرسیده که بتواند موجب تضعیف توافق شود، اما در عین حال اذعان کردند که ایران احساس می‌کند با انعقاد توافق هسته‌ای چیز زیادی تغییر نکرده است. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای اخیر با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش درباره چگونگی اجرای برجام رایزنی کرده است.

اتحاد علیه ایران هسته‌ای قصد دارد با ارسال نامه‌هایی به 140 شرکت بین المللی که قصد همکاری با ایران را دارند، به آنها نسبت به تداوم ریسک‌های تجارت با ایران هشدار دهد.

تاکنون 30 نامه در این خصوص نوشته شده است. این گروه همچنین این هفته و در آستانه یک کنفرانس مهم در زوریخ مجموعه‌ای از آگهی‌های روزنامه‌ای و تلویزیونی را در اروپا منتشر خواهد کرد تا شرکت‌های غربی را از تجارت و سرمایه گذاری در ایران منصرف کند.

مارک والاس، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل که مدیر اجرایی لابی اتحاد علیه ایران هسته‌ای است در این باره گفت: «شرکت‌ها باید بدانند که وقتی سوار هواپیما می‌شوند تا به‌سمت تهران پرواز کنند، باید به‌صورت جدی به ریسک‌های تجاری این اقدام نگاه کنند... ریسک تجارت با ایران تغییر قابل توجهی نکرده است».

والاس به تحریم‌های همچنان پابرجای دولت آمریکا علیه ایران به‌بهانه‌های نقض حقوق بشر، حمایت از تروریزم و برنامه موشکی بالستیک اشاره کرد. همچنین همه شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران نیز همچنان مشمول تحریم‌های دولت آمریکا هستند.

والاس در پاسخ به این اتهام که وی تلاش می‌کند با استفاده از اعمال فشار بر شرکت‌های چندملیتی توافق هسته‌ای با ایران را با شکست مواجه کند، گفت، این توافق «لغو محدود تحریم‌ها» را برای ایران به‌همراه داشته، «اما هدف، هیچ‌گاه هجوم بنگاه‌های اقتصادی به بازار ایران نبوده است.» وی افزود، شرکت‌های دارای ارتباط با «کشوری که بزرگترین حامی تروریزم است،» در معرض ریسک قرار دارند.

از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای در ماه ژانویه، بانک‌های اروپایی از ترس مواجه شدن با تحریم‌های همچنان پابرجای دولت آمریکا تمایلی نسبت به همکاری با ایران از خود نشان نداده‌اند.

پیتر ویتیگ، سفیر آلمان در آمریکا گفت: «ما همواره معتقد بوده‌ایم که از سرگیری بخشی از مبادلات تجاری قسمتی از توافق هسته‌ای است، این به‌معنای لغو تحریم‌هاست».

هرچند ایرانی‌ها می‌گویند منافع اقتصادی‌ای را که به آنها وعده داده شده بود دریافت نکرده‌اند، اما «ما هنوز به نقطه شکست نرسیده‌ایم».

اخبار مرتبط

ترامپ: ایران در زمان برجام به دنبال تصرف خاورمیانه بود

واکنش ترکیه به خروج آمریکا از برجام

مسکو: به حمایت کامل از برجام ادامه می‌دهیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha