جلالی: ۱۶ رشته تحصیلات تکمیلی با موضوع پدافند غیرعامل راه‌اندازی شد

جلالی: ۱۶ رشته تحصیلات تکمیلی با موضوع پدافند غیرعامل راه‌اندازی شد

به گزارش سراج24،محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل و دبیر کمیته دائمی پدافند غیرعامل  تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

 جلالی در این نشست ضمن تبریک روز معلم و عید مبعث در خصوص مفهوم پدافند غیرعامل گفت: پدافند غیر عامل مفهومی است سهل و ممتنع یعنی تهدید همیشه در زندگی بشر بوده و پدافند در حقیقت کاهش اثر تهدید بر زندگی مردم است.

وی با اشاره به تعریف مقام معظم رهبری در خصوص پدافند غیر عامل گفت: پدافند غیر عامل مانند مصون سازی بدنه از داخل است ومفهوم مصونیت این است که اگر تهدیدی صورت بگیرد نباید پیامدی برای کشور داشته باشد یعنی بی‌اثر سازی اثر تهدید بر روی کشور و این در خیلی از کشورها دنبال می‌شود به عنوان مثال در کشور آمریکا سه وزارتخانه از جمله وزارت امنیت داخلی، آژانس مدیریت بحران و فرماندهی سایبری و غیره این کار را دنبال می‌کنند.

وی در ادامه افزود: تهدیدات بر دو نوع طبیعی و انسان ساز تقسیم می‌شوند که منشا تهدیدات طبیعی در طبیعت است و ماهیت ثابت دارند یعنی زلزله 100 سال پیش با زلزله الان چندان تفاوتی ندارد لذا کنترل این گونه تهدیدات نیز راحت‌تر است اما منشا تهدیدات انسان ساز در دانش و علم و تکنولوژی است و دانش می‌تواند هم فرصت‌ساز باشد و هم تهدید‌ساز یعنی منشا این نوع تهدیدات فناوری و دانش پایه است و چون دانش پویا و متغیر است لذا ما با یک تهدید پویا روبرو هستیم.

جلالی با اشاره به سختی های این نوع تهدیدات گفت: سختی این کار، تنوع و تغییر چهره های تهدید است زیرا برای بعضی کشورها فرصت ساز است و برای بعضی کشورها تهدید ساز و نیاز به رویکردی هوشمندانه است تا بتوان از همه ظرفیت ها استفاده کرد و اثرات مخرب تهدید را به صفر رساند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل در ادامه با اشاره به ویژگی‌های پدافند غیر‌عامل گفت: پدافند غیر عامل دو ویژگی مهم دارد یکی نگاه دفاعی یعنی فاصله بین دفاع در حوزه های مختلف تکمیل شود و نگاه علمی یعنی چهره‌های تهدید چهره‌های متغیری هستند که احاطه این چهره‌ها باید بر اساس رویکردی علمی انجام پذیرد.

وی افزود: کلیه نظرات علمی در مراکز تحقیقاتی صورت می گیرد و طبیعتا باید دفاع نیز در مراکز علمی شکل بگیرد و تهدیدات حتما مطالعه و آنالیز علمی شود و باید بتوانیم بین فرصت و تهدید تفکیک انجام دهیم و تهدیدات را شناسایی کرده و بر پایه اثرات تهدید مدل سازی کنیم و راه حل های مصون سازی را پیدا کنیم و اینجاست که ضرورت پدافند غیرعامل دانش پایه که مبنای کار آن تجزیه و تحلیل تهدیدات باشد حس می‌شود.

جلالی با اشاره به رویکرد علمی سازمان پدافند غیر عامل در زمینه های مختلف گفت: پدافند غیر عامل یک پدافند دانش پایه است که باید پایگاه آن در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها شکل بگیرد و رویکرد توسعه‌ای سازمان باید رویکردی علمی باشد که از درون شکل گرفته باشد.

وی در پایان سخنانش افزود: با این نگاه می‌توان گفت رویکرد وزارت علوم در این خصوص بسیار مثبت بوده و ما تاکنون با کمک وزارت علوم توانسته‌ایم 16 رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در سازمان پدافند غیر عامل راه‌اندازی کنیم و هم دانش تولید کنیم و هم استاد و دانشجو تربیت کنیم و در آینده نیز رویکرد سازمان پدافند غیرعامل یک دفاع علمی است و امیدواریم امضای این تفاهم‌نامه باعث ایجاد یک نگاه علمی در کلیه حوزه‌های دفاعی شود.

اخبار مرتبط

۹ دی نماد «قدرت نرم» انقلاب اسلامی است

حامد جلالی کاشانی فعال فرهنگی و مستند‌ساز فوت کرد

منتقد نقش حلقه تصمیم‌ساز در عزل و نصب‌های وزیر علوم هستیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha