«سراج24» گزارش می دهد؛

آمار متناقض اصلاح طلبان از نتایج دور دوم انتخابات/ انتخاب رییس مجلس پیروز نهایی انتخابات مجلس دهم را مشخص می کند/ اعضای لیست امید: برای ریاست عارف امضا نداده ایم

آمار متناقض اصلاح طلبان از نتایج دور دوم انتخابات/ انتخاب رییس مجلس پیروز نهایی انتخابات مجلس دهم را مشخص می کند/ اعضای لیست امید: برای ریاست عارف امضا نداده ایم

پس از برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، قرائت ها و تفسیرهای مختلفی از نتیجه آرا از سوی رسانه های مختلفف گروهها و جریان های سیاسی صورت گرفته است.

در این بین رفتار اصلاح طلبان و رسانه های اصلاح طلب در بزرگنمایی و در واقع تحریف نتایج انتخابات قابل تامل است.

روزنامه های اصلاح طلب در تفسیری عجیب از نتایج انتخابات هرکدام آمار اصلاح طلبان راه یافته به مجلس را آنطور که دوست داشتند، اعلام کرده اند.

این رسانه ها که مبنا را بر عدم اعلام نتایج واقعی گذاشته اند، هر کدام تعداد راه یافتگان لیست امید را متفاوت با دیگری اعلام  کرده اند، به طوری که روزنامه اعتماد تعداد آنان را 121نفر، شرق 126نفر، آفتاب یزد و آرمان 122نفر،  ایران 177نفر و روزنامه قانون 120نفر عنوان کرده اند.

این آمارهای متناقض حاکی از آن است که این روزنامه ها تلاش دارند، با بزرگنمایی نتایج، مطالبه هایی را درباره رییس مجلس آینده صورت دهند.

رسانه های اصلاح طلب حتی آرایش سیاسی مجلس آینده را نیز در گزارش های خود وارونه جلوه داده اند. روزنامه شرق در گزارش خود نوشته است:  با پایان‌یافتن شمارش آرا سهم ائتلاف امید کسب ٣٨ کرسی از ٦٨ کرسی باقی‌مانده مجلس بود. مابقی کرسی‌ها را اصولگرایان و مستقلین از آن خود کردند.ائتلاف امید در مجموع دور اول و دور دوم انتخابات توانست ١٢٦ کرسی را از آن خود کند. اصولگرایان از ١٦٣ کرسی باقی‌مانده، حدود ٨٠ کرسی را به دست آوردند؛ بنابراین اصلاح‌طلبان برای تشکیل فراکسیون اکثریت ناگزیر به ائتلاف با جریان مستقل خواهند بود. البته بنا بر سنت و عرف سیاسی موجود در کشور اغلب مستقلین در چنین شرایطی به اردوگاه اصلاح‌طلبان متمایل می‌شوند.

روزنامه آرمان، نزدیک به هاشمی رفسنجانی نیز در گزارش خود نوشته است: بر اساس نتایج اعلام شده توسط ستاد انتخابات وزارت کشور از تعداد کل ۶۸ کرسی مرحله دوم، از لیست امید ۳۸ کاندیدا و از لیست اصولگرایان ۱۹ کاندیدا به مجلس راه یافتند. همچنین یک کاندیدای مشترک و ۱۰ کاندیدای مستقل نیز در بین منتخبین مرحله دوم دیده می‌شود. بر این اساس از تعداد ۵۸ کاندیدای لیست امید در مرحله دوم، ۶۷ درصد موفق به راهیابی به مجلس شدند. در حالی که از ۵۴ کاندیدای لیست اصولگرایان، فقط ۳۷ درصد موفق به کسب اکثریت آرا شدند. گفتنی است از بین ۳۹ کاندیدای لیست امید که به مجلس راه یافتند، ۲۵ نفر در دور اول نیز در لیست امید حضور داشتند و ۱۴ نفر دیگر در مرحله دوم مورد حمایت لیست امید قرار گرفتند. بر اساس آمار‌های مرحله اول و مرحله دوم انتخابات مجلس، در مجموع ۱۲۲ نفر از کاندیداهای لیست امید به مجلس دهم راه یافتند.

روزنامه قانون از عنوان «تهرانیزه شدن ایران» برای انتخابات دور دوم مجلس استفاده کرد و نوشت: ایران تهرانیزه شد. شاید این  بهترین تعبیر برای تکرار نتیجه انتخابات 7 اسفند از سوی مردم در دور دوم باشد. روز گذشته نتایج دور دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام شد.انتخاباتی که طی آن «لیست امید» که متشکل از اصلاح طلبان و دیگر حامیان دولت بود پیروزی را از آن خود کردند. طعم این پیروزی برای اصلاح‌طلبان متفاوت از انتخابات های گذشت بود. آن ها توانستند اکثریت ترکیب مجلس را بعد از 12 سال بار دیگر از آن خود کنند و طعم پیروزی با دستان بسته را چشیدند. براساس تحلیل کارشناسان، انتخابات مجلس دهم یک انتخابات مشارکتی محض بود و با حضور مردم در پای صندوق های رای عیار گروه های سیاسی سنجیده شد.

در این بین اظهار نظرها پیرامون آرایش سیاسی مجلس آینده و فراکسیون ها نیز جالب است. الیاس حضرتی که یکی از راه یافتگان به مجلس از لیست امید است، در روزنامه خودش(اعتماد) نوشته است: احتمالا یک فراکسیون اصولگرایی به رهبری آقای علی لاریجانی تشکیل شود که شامل اصولگرایان سنتی و جبهه پایداری خواهد بود. در کنار آن فراکسیون مستقلین و فراکسیون بزرگی به نام امید تشکیل خواهد شد. احتمال اینکه اصولگرایان معتدل به فراکسیون اصولگرایی بپیوندند زیاد است. البته اصلاح‌طلبان همه را به فراکسیون امید دعوت می‌کنند.

این روزنامه البته در سرمقاله خود به قلم شکوری راد اعتراف کرده است که این پیروزی مافوق تصور اصلاح طلبان بوده است: این نتیجه برای‌شان فوق حد انتظار است و یک پیروزی بزرگ برای اصلاح‌طلبان تلقی می‌شود.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به قلم صادق زیباکلام مدعی شده است که اکثر مستقلین در جناح اصلاح طلب قرار خواهند گرفت. صادق زیباکلام نوشته است: پیروز اصلی انتخابات مجلس دهم، دولت روحانی است.

گمانه زنی ها در مورد انتخاب رییس مجلس نیز شدت گرفته است. اصلاح طلبان که پیشتر خود نیز می گفتند: «بهتر از لاریجانی برای ریاست مجلس وجود ندارد»، حالا به عنوان مطالبه گران اصلی این موضوع را از بزرگان شان می خواهند که شرایط ریاست عارف را فراهم کنند.

محمدعلی ابطحی در یادداشتی نوشته است: اصرار به ریاست آقای عارف بر پارلمان اصرار بر هویت اصلاح طلبی است. حداقل توقع امید آفرینان ریاست عارف است. و مهمتر از آن اهمیت دادن به مردمسالاری است. ریاست آقای عارف با پشتوانه رای یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفری در مقابل رای ١٦٠ هزاری اقای لاریجانی، بهترین حرمت گذاری به مردم است. پیشنهاد اقای لاریجانی برای ریاست مجلس مثل پیشنهاد ایه الله جنتی برای ریاست خبرگان است که بی اعتنایی به میزان رای مردم است. ضمن اینکه اقای لاریجانی دیگر قدرت تصحیح ارتباطات سطح ملی اصلاح طلبان را با نهادهای قدرت ندارد. باز هم دکتر عارف بیشتر مورد اعتماد نهادهای قدرت هست. البته انتخاب رییس حق نمایندگان است.

وقایع اتفاقیه روزنامه منتسب به صادق خرازی نیز نوشته است: فراکسیونی که با درصد اصلاح‌طلبان راه‌یافته به مجلس، بزرگ‌ترین فراکسیون مجلس دهم خواهد بود و البته بزرگ‌ترین حامی محمدرضا عارف برای ریاست نیز هست. اگرچه در‌این‌میان از نقش 82 نفر مستقلی که به مجلس راه پیدا کرده‌اند هم نمی‌توان گذشت و باید دید آیا اصلاح‌طلبان و مستقلان می‌توانند به جمع‌بندی برسند تا مجلسی همسو با اردوگاه اصلاح‌طلبان تشکیل شود یا خیر؟ رایزنی‌هایی که با توجه به درصد مستقلان در مجلس می‌تواند نقش به‌سزایی را برای اصلاح‌طلبان بازی و البته ریاست عارف را هم مستحکم‌تر کند.

مرتضی حاجی نیز در همین روزنامه نوشته است: اصلاح‌طلبان پیش از انتخابات هفتم اسفند و بعد از آن وقتی محمدرضا عارف را سرلیست ائتلافی خود قرار دادند، او را بدون شک بهترین گزینه برای ریاست مجلس شورای اسلامی می‌دانستند. به نظر من توانایی‌های فردی عارف، مواضع بسیار روشنش، صداقت و درستکاری‌اش و نماینده مردم تهران‌بودن با بیشترین رأی ممکن، دلایلی است که از محمدرضا عارف بهترین چهره برای ریاست می‌سازد.

در این بین گویا در میان کسانی که در لیست امید بوده اند، اجماع برای ریاست عارف وجود ندارد. کاظم جلالی از منتخبان این لیست  در پاسخ به سئوالی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر امضاء میثاق‌نامه بین 30 منتخب لیست امید برای حمایت از ریاست عارف، با ابراز بی اطلاعی از وجود چنین میثاق‌‌نامه‌ای، گفت: میثاق‌نامه‌ای را تاکنون ندیدم و کسی هم از ما امضایی نخواسته و من هم هیچ چیزی را امضا نکردم. ریاست مجلس را کل نمایندگان تعیین می‌کنند، اما باید به یک فرآیند عاقلانه‌ای که شکاف ایجاد نکند، رسید. به نظرم نمایندگان مجلس باید هیئت‌رئیسه را به سمت همکاری جهت حل مشکلات مردم ببرند.

محمود صادقی دیگر عضو لیست امید در تهران نیز درپاسخ به سئوالی درباره اینکه گفته می‌شود محمدرضا تابش در حمایت از ریاست عارف در مجلس دهم 150 امضا جمع کرده است؟ گفت: اگر قرار به امضا نامه‌ای یا از این قبیل موارد بود اعضا لیست امید در اولویت بودند و تاکنون این اتفاق نیفتاده و اعضا لیست یا نامه‌ای در جهت حمایت از عارف برای تصدی ریاست مجلس امضا نکرده‌اند.

اصولگرایان البته ریاست عارف را مناسب نمی دانند. کوهکن از منتخبان مجلس دهم در این باره گفته است:  در مقایسه آقایان عارف و لاریجانی حتماً رأی بنده برای ریاست مجلس دهم به آقای لاریجانی است و برای این موضوع دلیل دارم و حاضرم دوستانه و برادرانه با آقای عارف صحبت کنم که به صلاح خود شماست که به آقای لاریجانی رأی دهی. یکی از ویژگی‌های عمده فردی که می‌خواهد یاست مجلس را برعهده گیرد، باید تعامل با جناح‌های مخالفش باشد، در اظهارات آقای عارف بعد از انتخابات 7 اسفند، حرف‌های علیه جریان اصول‌گرا می‌بینیم. باید پرسید شما که در گزارش خود می‌گویید 86 نماینده اصول‌گرا به مجلس دهم راه پیدا کردند، اگر نصف این تعداد نیز به مجلس راه پیدا کرده باشند، فردا اگر رئیس مجلس شوید، می‌خواهید با آنها همکاری کنید؟ به هر جهت مجلس همکاری می‌طلبد.

به نظر می رسد، این انتخاب رییس مجلس آتی باشد که پیروز نهایی انتخابات دهم در صحنه سیاسی را مشخص خواهد کرد. مهدی محمدی تحلیلگر و کارشناسی سیاسی نوشته است: اصلاح طلبان می گویند دور دوم انتخابات مجلس را برده اند. آمارها مبهم است، ولی وقتی طرفی خود می گوید برنده است باید حرفش را جدی گرفت. این ادعایی است که صحت آن، به زودی، حین انتخاب رییس مجلس آزموده خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

۸۰ درصد آمریکایی‌ها ترامپ را باعث افزایش تنش‌ نژادی می‌دانند/ بایدن با ۷ درصد پیشتاز است

تحلیلگر آمریکایی: طرح رییس جمهور آمریکا برای اعزام ارتش به شهرها با هدف تعلیق انتخابات نوامبر است

فیلم| ازFATF تا انتخابات با کرونا در هشتگ‼️

0 نظر

ارسال نظر

capcha