سروری:

اگر دولت راست می‌گوید چرا آمریکایی‌ها در دولت قبل پول‌های ایران را بلوکه نکردند

اگر دولت راست می‌گوید چرا آمریکایی‌ها در دولت قبل پول‌های ایران را بلوکه نکردند

به گزارش سراج24،پرویز سروری رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران  در پاسخ به این پرسش که آیا بلوکه شدن دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران در آمریکا به‌خلاف بیانیه الجزایر و برجام است، اظهار کرد: در دنیا قانون جنگل حاکم است و در بسیاری از موضوعات استانداردهای دوگانه برقرار است. تروریسم را به تروریسم سیاه و سفید تقسیم کرده‌اند در حالی که در موضوع انرژی هسته‌ای برخی از کشورها بمب اتمی دارند ولی از آن سو برخی دیگر از کشورها انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای هم نباید داشته باشند.

وی افزود: در اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل، بیانیه‌ها و توافقنامه‌های بین‌المللی آمریکا به همین صورت عمل می‌کند. در توافق‌نامه‌ای که بین ایران و آمریکا انجام شده ایران به تعهداتش پایبند بوده و هست اما آمریکا به تعهداتش عمل نمی‌کند، البته مرجعی هم وجود ندارد تا به این بد‌عهدی‌های آمریکا واکنش نشان دهد.

قائم‌مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با یادآور‌شدن سخنان روحانی درباره آمریکا خاطرنشان کرد: به‌زعم آقای روحانی آمریکا کدخدا است و ظاهراً کدخدا هر کاری دلش می‌خواهد می‌کند. هم در برجام و هم در آن بیانیه (الجزایر) شاهد بی‌تعهدی آمریکا هستیم. بسیار عجیب است دقیقاً در زمانی که برجام امضا شده و منتظر اقدام مثبت از طرف آمریکا هستیم، اقدامات غیر‌قانونی و کاملاً یک‌طرفه از سوی آمریکا انجام می‌شود.

سروری در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: 33 سال پیش گروهی از نیروهای مردمی لبنان به متجاوزین آمریکایی حمله کردند، این در حالیست که امروز جمهوری اسلامی باید خسارت آن را بپردازد. آمریکا همه‌روزه هزاران نفر را در سوریه، افغانستان و عراق به کشتن می‌دهد و هیچ مرجعی وجود ندارد که از آنها مطالبه خسارت بکند.

وی در همین باره افزود: به‌دلیل سیاست‌های آمریکا در منطقه و حمایت این کشور از داعش و القاعده هزاران نفر از مردم منطقه مورد تجاوز و کشتار قرار می‌گیرند در حالی که آمریکایی‌ها در این باره خود را بری از پاسخ‌گویی می‌دانند، این در شرایطی است که جمهوری اسلامی ایران باید پاسخگوی 11 سپتامر هم باشد و غرامت کشته شدگان را هم بپردازد. این اتفاقات دقیقاً بعد از برجام صورت گرفته و ما باید حسن نیت آمریکایی‌ها را به این صورت بشناسیم.

عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: آنهایی که مدعی بودند که در مذاکرات برد ــ برد قرار است اتقاق بیفتد به ما پاسخ بدهند که این برد ــ برد چیست. ما باید غرامت کشته‌های آمریکایی در لبنان و 11 سپتامر را بپردازیم. ظاهراً قرار است این سناریو و سریال آمریکایی ادامه پیدا کند و بر اساس این احکام ظالمانه باید هر آمریکایی‌ که در دنیا کشته می‌شود غرامتش را ایرانی‌ها بپردازند.

وی با تذکر "این اتفاقات دقیقاً بعد از امضای برجام صورت گرفته و در زمانی که قرار بوده آمریکایی‌ها حسن نیت خودشان را نشان بدهند و افق روشنی از تعاملات دو کشور ظهور و بروز پیدا بکند، شاهد چنین رفتارهای خصمانه‌ای هستیم"، تصریح کرد: این اتفاقات نشان دهنده تعبیری است که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کرده‌اند آنجا که فرمودند "من به آمریکایی‌ها خوش بین نیستم."، ایشان بدعهدی و  دشمنی آنها را مانع این خوشبینی می‌دانستند که عملاً امروز نتایج آن را می‌بینیم.

سروری در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با تسنیم در پاسخ به اظهارات مقامات دولتی مبنی بر اینکه زمینه سرمایه‌گذاری در آمریکا در دولت قبل صورت گرفته است، گفت: دولت یازدهم استاد فرار به جلو است و این صحبت‌ها را باید در راستای فرار به جلو تحلیل کرد، یعنی اینکه اولاً این دولت بیشترین تمایل را برای سپرده‌گذاری در آمریکا ازخود نشان می‌دهد و ثانیاً با بررسی تاریخ موضوع مورد اشاره به این نتیجه می‌رسیم که این اقدام در زمان دولت اصلاحات اتفاق افتاده و دولت احمدی‌نژاد آن را ادامه داده است.

وی با اشاره به اینکه برجام را این دولت امضا کرده و قرار بر این بود که برجام شاهد اقدامات عملی آمریکا برای رفع خصومت‌ها و تعهدات آنها در برابر تعهدات ایران باشد، گفت: سؤال من اینجاست: تا چه‌زمانی این اقدامات خصمانه و غیرقابل باور صورت می‌گیرد و دولت به‌جای دفاع از حقوق ملت، همه تقصیرها را به گردن دولت قبل می‌اندازد؟

عضو شورای شهر تهران در پایان سخنان خود تصریح کرد: این‌گونه سخنان نمی‌تواند رافع مشکلاتی باشد که به‌واسطه برخی بی‌تدبیری‌ها شاهد آن هستیم. اگر فرض دولتی‌ها درست است چرا آمریکایی‌ها در زمان دولت احمدی‌نژاد این اقدام را صورت ندادند؟ این اظهارات بهانه‌گیری است و نمی‌تواند رافع مسئولیت دولت باشد.

اخبار مرتبط

کلیپ نوشت| بازی با جان مردم در طرح فاصله گذاری هوشمند

نئولیبرالیسم در پس فاجعه تیان آنمن

سرنوشت روحانی با مجلس اصولگرا چه خواهد شد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha