حجاریان:

پارلمان در سایه رئیس‌جمهور را منضبط‌تر می‌کند/در این انتخابات با تقسیم‌بندی برجامیان و نابرجامیان رو به رو بودیم

پارلمان در سایه رئیس‌جمهور را منضبط‌تر می‌کند/در این انتخابات با تقسیم‌بندی برجامیان و نابرجامیان رو به رو بودیم

به گزارش سراج24، سعید حجاریان فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: اینگونه نیست که اصلاح‌طلبان کل انتخابات را برده باشند اما فی الواقع وزن ما در مجلس بالاست. در واقع اصلاح‌طلبان نتوانستند افرادی را که واقعا مدنظرشان است راهی مجلس کنند و آنچه در انتخابات اخیر از سوی اصلاح‌طلبان راهی مجلس شده باقیمانده کاندیداهایی بودند که ثبت‌نام کردند و توانستند از مرحله تایید صلاحیت‌ها بگذرند و لیستی که بسته شد و رای آورد نه تیم اول و نه تیم دوم و حتی تیم سوم اصلاح‌طلبان هم نبود.

"اگر قرار باشد جناح رقیب در همه انتخابات‌ها بازنده باشند دیگر انتخابات برای‌شان چه مفهومی خواهد داشت؟ وقتی ببینند انتخابات برای‌شان سودمند نیست ممکن است به طور کلی در نهاد انتخابات تشکیک کنند و آن را هدف قرار دهند".

حجاریان درباره تقسیم بندی سیاسی نیز گفت: ما در این انتخابات بیشتر با تقسیم‌بندی برجامیان و نابرجامیان رو به رو بودیم تا اصلاح‌طلبان و اصولگرایان. با چنین دسته‌بندی عقلای اصولگرا به اصلاح‌طلبان گرایش پیدا کردند و نابرجامیان ضعیف شدند. شاکله لیست اصولگرایان در تهران نابرجامی بود.من معتقدم مجلس آینده دو فراکسیون خواهد داشت، برجامیان و نابرجامیان. بحث در مورد ریاست عارف و لاریجانی بحث در مورد دو نفر است که هر دو در داخل یک فراکسیون قرار دارند و هر دو آنها داخلی فراکسیون برجامیان محسوب می‌شوند. بنابراین این مساله نمی‌تواند تبدیل به یک رقابت شود و با یک گفت‌وگو حل و فصل می‌شود.

وی که با روزنامه اعتماد گفت‌وگو کرده است با ضروری خواندن تشکیل پارلمان در سایه افزوده است: مکمل حرف من پارلمان در سایه است. پارلمان در سایه همان حزب است یا ائتلافی است که مکمل پارلمان است. ما در هیچ کجای دنیای مدرن پارلمان بدون حزب نداریم و تنها ایران است که پارلمان دارد بدون حزب.

"در این سیستم [پیشنهادی من] اصلا فرد مهم نیست. برنامه است که حرف اول را می‌زند. در واقع یک ائتلاف یا یک حزب برنامه‌های خود را به گوش مردم می‌رساند. مهم نیست که این برنامه‌ها با کدام چهره‌ها محقق شود، مهم این است که محقق شود. وقتی برنامه‌ها محور تبلیغات شود نه افراد، کم‌کم مردم به این سمت می‌روند که احزاب و گروه‌ها را پاسخگو کنند و بعد از چهار سال به آنها بگویند برنامه‌هایی که وعده داده بودید چه شد؟" اصولگرایان چاره‌ای ندارند. یا باید قید انتخابات را بزنند یا اینکه تن به چنین طرح‌هایی بدهند که اتفاقا برای‌شان مفید خواهد بود و تحت هر شرایطی در قدرت سهیم خواهند بود.

حجاریان در ادامه درباره کارآیی پارلمان در سایه، گفت: وجود چنین سیستمی می‌تواند رییس‌جمهور را منضبط‌تر کند زیرا در این صورت رییس‌جمهور ناظر قوی دارد. نبود حزب و سیستم حزبی صدمات زیادی به کشور زده و هزینه‌های زیادی را بر کشور تحمیل کرده است.

وی در ادامه گفت: وقتی احمدی نژاد رئیس جمهور می‌شود،خیلی ها فکر می کنند می‌توانند نماینده مجلس شوند؛ در واقع پست‌ها در نظام ارزان شده است و هر کسی هم می‌خواهد نماینده مجلس شود، به قول عرب‌ها مناصب رخیص شده‌اند. شورای نگهبان می‌گوید این حجم از ثبت‌نام‌ها وقت زیادی از آنها گرفته است و فشار زیادی را متحمل شدیم.

اخبار مرتبط

واکنش کاربران فضای مجازی به نامه گلایه‌آمیز وزیر بهداشت به حسن روحانی

طرح پارلمان اصلاحات تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تدوین خواهد شد

واکنش معاون ارتباطات رییس جمهور به شهادت مرزبانان در میرجاوه+عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha