هشدارها درباره احتمال وقوع فاجعه در نیروگاه هسته‌ای دیمونا

 هشدارها درباره احتمال وقوع فاجعه در نیروگاه هسته‌ای دیمونا

به گزارش سراج24، پایگاه اینترنتی روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت: پروفسور عوزی ایبن عضو پیشین کمیته انرژی هسته‌ای (رژیم صهیونیستی) بار دیگر تعطیلی نیروگاه هسته‌ای دیمونا را به سبب مسائل امنیتی خواستار شد و گفت: فعالیت بیشتر این نیروگاه تهدیدی برای حفظ محیط زیست است.

بر پایه این گزارش، ایبن در مصاحبه با رادیو سراسری اسرائیل تصریح کرد: اسرائیل به دلیل مسائل سیاسی، علمی و اقتصادی توانایی یا تمایلی برای تعویض هسته نیروگاه دیمونا ندارد چون این کار مستلزم ساخت نیروگاه جدید است. از این رو در کنار بازرسی‌های مداوم، فعال سازی این نیروگاه با روندی کُندتر از گذشته ادامه دارد».

شایان ذکر است که هسته نیروگاه دیمونا از فلز ساخته شده و با بتون پوشیده شده است.

کانال دو اسرائیل سال گذشته در پژوهشی گسترده درباره خطر انفجار نیروگاه هسته‌ای دیمونا و وقوع فاجعه در منطقه النقب مانند فاجعه چرنوبیل روسیه و حتی شدیدتر از آن هشدار داد.

به نوشته القدس العربی، در همین زمینه، «طلب ابو عرار» نماینده کنست رژیم صهیونیستی، مقامات اسرائیلی را مسئول هر گونه فاجعه ناشی از نیروگاه دیمونا و زندگی عرب های بادیه نشین ساکن منطقه النقب دانست و تعطیلی فوری این نیروگاه را خواستار شد.

به نوشته این روزنامه، دانشمندان اسرائیلی از وجود 1537 نقص در هسته فلزی این نیروگاه پرده برداشتند و روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» اعلام کرد: پژوهشگران اسرائیلی ماه می در تحقیقی نگرانی خود را درباره وضع نیروگاه هسته‌ای دیمونا اعلام کردند.

اخبار مرتبط

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

روسیه به آمریکا هشدار موشکی داد

هشدار امنیتی آمریکا به اتباع خود در اروپا

0 نظر

ارسال نظر

capcha