درباره نظرسنجی سؤال‌برانگیز حجاب

درباره نظرسنجی سؤال‌برانگیز حجاب

به گزارش سراج24، بر اساس این نظرسنجی «10‏ درصد بانوان، حجاب اجباری را مشکل اصلی بانوان می‌دانند. اما 27 درصد‏ مشکل تبعیض و نابرابری، 23 درصد مسئله اشتغال و 22 درصد مشکلات امنیت اجتماعی را مشکل اصلی بانوان برشمرده‌اند و بقیه هم مشکلات دیگر را بیان کرده‌اند. » 60 درصد زنان ایرانی‏ هم معتقدند که دولت حسن روحانی مدافع حقوق بانوان بوده است. همچنین 51 درصد آنها ‏معتقدند اگر به بانوان فرصت داده شود، می‌توانند وزارتخانه‌ها را هم اداره کنند و 71 درصد گفته‌اند باید در امور مختلف کشور با بانوان مشورت شود.

 اما چند نکته:

نخست آنکه باعث خوشحالی پژوهشگران و فعالان حوزه مسائل اجتماعی خواهد بود اگر خانم مولاوردی دستور دهند تا نتایج چنین نظرسنجی هایی در دسترس عموم قرار گیرد و این قبیل نظرسنجی ها و پروسه انجام و شیوه های آن به اطلاع اهل فن برسد.

رویکرد نخبه گرا، مرکز محور و طبقه متوسط نگر، همان گونه که یکی از راهبردهای کلان دولت در عرصه توسعه برون گراست در حوزه مسائل اجتماعی و مسائل زنان نیز به وضوح دیده می شود، از همین روست که حتی اگر بتوانیم مهر صحت بر نتایج این قبیل نظرسنجی ها بزنیم، حوزه تعمیم آنها(همان گونه که در گزارش هم ذکر شده) همان کلان شهرهایی است که مهمترین جایگاه طبقه متوسط شهری با ویژگی های خاص خود است. بنابراین پر واضح است که گزاره هایی چون «60 درصد زنان ایرانی‏ معتقدند که دولت حسن روحانی مدافع حقوق بانوان بوده است.» به هیچ وجه نماینده ی بخش قابل توجهی از زنان جامعه که در دیگر اقشار و طبقات و محیط ها (مانند محیطهای روستایی) حضور دارند نیست.

نکته جالب دیگر آنکه، با آنکه بر اساس نتایج همین نظرسنجی، موضوعاتی چون مساله حجاب اجباری و اختیاری به عنوان آخرین دغدغه زنان مطرح شده است، اما با این حال، شخص خانم مولاوردی و همکاران ایشان در معاونت زنان، اصرار ویژه ای دارند تا به دستکاری اولویت های حقیقی جامعه بپردازند. معاونت امور زنان رییس جمهور متاسفانه در دولت یازدهم تبدیل به ملغمه ای از رویکردهای لیبرال فمینیستی با برداشت های پوسته ای از اسلام شده است. محوریت دادن به موضوع حقوق زنان با دستمایه بزرگنمایی خواسته های تنها بخشی از جامعه زنان تنها بخشی از اقدامات کج اندیشانه این بخش از دولت است.

اخبار مرتبط

ضرورت جرم‌زدایی از حجاب در جامعه

امام جمعه گرمسار خواستار تشکیل کارگروه ویژه حجاب و عفاف شد

قوانین حجاب را چه کسانی و چگونه وضع می‌کنند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha