شمارش معکوس برای نمایشگاه کتاب/ «شهرآفتاب» پشت ابر ابهامات

شمارش معکوس برای نمایشگاه کتاب/ «شهرآفتاب» پشت ابر ابهامات

به گزارش سراج24، شمارش معکوس برای آغاز بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز شده است. نمایشگاهی که در آستانه ورود به دهه سوم عمرش و پس از دو بار اثاث کشی، به نظر می‌رسد حالا دیگر صاحب خانه شده است. این نمایشگاه که در ۹ سال اخیر مهمان مصلای بزرگ امام خمینی(ره) پایتخت بود و قبل از آن هم در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران است دایر بود، امسال در «شهر آفتاب»، پروژه البته در حال تکمیل مجموعه شهرداری تهران، و در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به جرئت می‌توان گفت که اصلی‌ترین مسئله مبتلابه نمایشگاه امسال باز هم مربوط به مکان آن است؛ شهر آفتاب، در جنوبی‌ترین نقطه تهران، حد فاصل اتوبان تهران-قم واقع شده است. شرکت «یادماه سازه»، مجری شهر آفتاب، این پروژه را اینگونه معرفی می‌کند: «پروژه مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب در جنوب شهر تهران در زمینی به مساحت ۱۳۸ هکتار در مجاورت مرقد مطهر امام خمینی (ره) و به فاصله اندکی از فرودگاه امام خمینی (ره) در مسیر اتوبان تهران - قم واقع شده است».

شاید بتوان گفت شهر آفتاب - که از امسال و با میزبانی از نمایشگاه کتاب تهران، رسماً فعالیت آن هم کلید می‌خورد - حتی برای مسئولان مربوطه (اعم از شهرداری تهران و وزارت ارشاد) اگر نگوئیم یک مکان ناشناخته اما قطعاً گزینه تازه‌ای است که حتماً باید در چنین آزمونی محک بخورد تا کاستی‌هایش مشخص‌تر شود و نقاط قوتش به چشم بیاید. به همین اعتبار می‌توان گفت که شهر آفتاب برای بهره‌برداران نمایشگاه کتاب اعم از ناشران و بازدیدکنندگان، کماکان یک هندوانه دربسته است!

اتخاذ این تصمیم البته چندان هم ساده نبوده است و جدا از اینکه سال‌هاست بحث نامتناسب و نامناسب بودن مکان فعلی یعنی مصلای تهران برای برپایی رویداد عظیمی مانند نمایشگاه کتاب تهران از زبان مسئولان امر و کارشناسان این حوزه مطرح می‌شود، اما در ماه‌های اخیر و به عبارت دقیق‌تر پس از قولی که شهردار تهران در آئین اختتامیه نمایشگاه بیست و هشتم کتاب تهران و جلوی دوربین‌های رسانه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داد، تصمیم‌گیری در خصوص چنین مسئله بغرنجی، دشوارتر هم شده بود.

«شهر آفتاب» که چندی پیش و با مصوبه شورای شهر تهران هم، برایش بودجه‌ای چندصدمیلیارد تومانی برای تکمیل این پروژه و همچنین توسعه خطوط متروی آن، تخصیص یافت تا شهرداری آن را به طور کامل به بهره‌برداری برساند، در حال حاضر نزدیک به ۵۵ هزار مترمربع فضای مسقف دارد و شهرداری تهران هم در حال ایجاد نزدیک به ۷۰ هزار مترمربع فضای مسقف دیگر برای برپایی غرفه‌ها در فضای باز است.

در شرایطی که کمتر از ۱۰ روز به آغاز بزرگترین رویداد فرهنگی کشور، زمان باقی است، در این گزارش تلاش می‌کنیم نگاهی گذرا داشته باشیم به همه اقداماتی که تاکنون برای برپایی بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در شهر آفتاب انجام شده است:

مکان برگزاری نمایشگاه «امسال» رایگان به ارشاد داده شد

سیدمجید حسینی مدیرعامل موسسه نشر شهر ، جزئیاتی از تفاهمنامه شهرداری و وزارت ارشاد برای برگزاری نمایشگاه کتاب را اعلام کرده است. به گفته او، مهمترین دغدغه مسئولان وزارت ارشاد در رابطه با مکان جدید برگزاری نمایشگاه کتاب، «پایداری برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب» بوده است که «البته مورد موافقت شهرداری تهران هم قرار گرفته است»؛ «وزارت ارشاد همچنین خواستار حضور رایگان در شهرآفتاب برای سال اول برگزاری نمایشگاه بوده که ما با این خواسته نیز موافقت کرده‌ایم».

حسینی می‌گوید که امور اجرایی، فنی، حمل و نقل و غیره در رابطه با برپایی نمایشگاه کتاب، بر عهده شهرداری تهران و امور محتوایی و کارهای مربوط به ناشران و تبلیغات و غیره هم بر عهده وزارت ارشاد گذاشته شده است.

اما در یکی از اولین اقدامات پس از موافقت وزارت ارشاد با پیشنهاد شهرداری تهران در انتقال مکان نمایشگاه کتاب به «شهر آفتاب»، شهرداری موافقت ارشاد برای تغییر بانک عامل این نمایشگاه را هم جلب کرد. به این ترتیب و پس از ۸ سال پیاپی که بانک صادرات ایران به‌عنوان بانک عامل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عهده‌دار انجام کلیه فعالیت‌های بانکی و مالی این رویداد بزرگ و دارای گردش مالی بالا بود، سرانجام و با تغییر مدیریت مکان میزبانی از این نمایشگاه، دوره تصدیگری فعالیت مالی نمایشگاه کتاب تهران از سوی این بانک بزرگ به سرآمد.

بر این اساس، شهرداری تهران پس از آنکه موفق شد نظر مساعد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین تشکل‌های نشر را برای تغییر مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران جلب کند، در دومین گام توانست مدیریت فعالیت‌های بانکی و مالی این نمایشگاه را به بانک زیرمجموعه خود یعنی «بانک شهر» منتقل کند. بانکی که به عنوان بانک عامل در نمایشگاه کتاب تهران انتخاب می‌شود، مسئولیت تسهیل در امور بانکی و مالی ناشران و شرکت کنندگان در این رویداد را بر عهده خواهد گرفت که در دوره‌های گذشته برگزاری این نمایشگاه، بانک‌های صادرات و رفاه کارگران هر یک در سال‌هایی که عهده‌دار این مسئولیت بوده‌اند، با استقرار شعب ثابت و سیار در بخش‌ها و سالن‌های تحت پوشش نمایشگاه؛ به ارائه خدمات پرداخت و دریافت پول و سایر عملیات بانکی، مبادرت کرده‌اند.

استقرار دستگاه‌های خودپرداز در سالن‌ها و نیز محوطه باز برای ارائه خدمات به ناشران و بازدیدکنندگان، حضور کافی و به موقع پرسنل بانک در شعبه مرکزی مستقر در نمایشگاه و سایر باجه‌ها برای ارائه خدمات به شهروندان و ناشران و عوامل اجرایی و تجهیز غرفه‌های ناشران در نمایشگاه به دستگاه‌های کارت خوان، از دیگر وظایف بانک عامل نمایشگاه کتاب است.

اقداماتی که برای جلوگیری از ریزش مخاطب نمایشگاه کتاب صورت گرفت

امسال و با توجه به احتمال ریزش مخاطب در نمایشگاه کتاب - به علت بُعد مسافت شهر آفتاب - وزارت ارشاد تصمیماتی را با هدف جلوگیری از ریزش بیشتر مخاطبان اتخاذ کرده است. همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی ، در این باره گفته است: «امسال سیاست نمایشگاه کتاب تهران، افزایش جمعیت بازدیدکننده از آن است و یکی از اقداماتی که می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود، افزایش مشمولین یارانه‌های حوزه نشر برای این رویداد بین‌المللی است».

به گفته وی و در همین راستا، امسال در حوزه دانشجویان و طلاب، علاوه بر اینکه بن دانشجویی برای خرید از نمایشگاه امسال کتاب تهران ۵۰ درصد شاهد افزایش پیدا کرد، سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۸ میلیارد تومان در سال گذشته به ۱۲ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است و در حالی که با اعتبار ۸ میلیارد تومانی سال گذشته، ۲۴۰ هزار دانشجو و طلبه از این یارانه حمایتی برخوردار می‌شدند، امسال با افزایش ۵۰ درصدی این اعتبار (۴ میلیارد تومانی) و سهم آورده دانشجویان و طلاب، تعداد مشمولین این یارانه به ۳۰۰ هزار دانشجو و طلبه خواهد رسید.

البته اتفاقی که در مورد بُن‌های خرید کتاب اختصاص یافته به دانشجویان رخ داده، این است که امسال سهم دولت ۴۰ درصد و سهم دانشجو ۶۰ تعیین شده است که علت اتخاذ این تصمیم نیز به همان سیاست افزایش دایره شمول بهره‌مندی افراد از جمله دانشجویان از یارانه‌های حمایتی در نمایشگاه کتاب امسال برمی‌گردد. اگرچه سقف دریافتی هر دانشجو که در سال گذشته ۸۰ هزار تومان بود، به ۱۰۰ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کرده است.

همچنین بر اساس آخرین آمار، بالغ بر ۱۶۵ هزار دانشجو از دانشگاه‌های سراسر کشور برای دریافت بن‌کارت نمایشگاه کتاب ثبت‌نام کرده‌اند. مهلت ثبت‌نام امروز دوشنبه ۶ اردیبهشت به پایان می‌رسد. همچنین سهمیه‌بندی‌های استانی هم کنار گذاشته شده است تا دانشجویانی که سهمیه استان خودشان تکمیل شده، بتوانند از سهمیه باقیمانده در استان‌های دیگر استفاده کنند.

به گفته حسین‌پور، استان‌های تهران، کردستان، قم و همدان را از جمله استان‌هایی که دانشجویانشان استقبال خوبی از این تسهیلات کرده‌اند و ظرفیت سهمیه خود را پر کرده‌اند، برشمرد و در مقابل، استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و برخی دیگر از استان‌های جنوبی کشور، استقبال کمتری از این طرح کرده‌اند که به نظر می‌رسد علت این مسئله، بُعد مسافت و دوری راه برای حضور آنها در نمایشگاه کتاب تهران باشد.

امسال برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران، یارانه خرید کتاب به دانش‌آموزان تعلق می‌گیرد که سقف آن تا ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که نیمی از این مبلغ (۲۵ هزار تومان) را معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیم دیگر (۲۵ هزار تومان) را خود دانش‌اموز تامین خواهد کرد. مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب ، اعتبار یادشده را ۵ میلیارد تومان اعلام کرد.

در راستای سیاست فوق الذکر و به ویژه افزایش جمعیت شهرستانی بازدیدکننده از نمایشگاه امسال، تخفیف ویژه‌ای  برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌آیند، در نظر گرفته شده است. نیکنام حسین‌پور مشاور توسعه و منابع معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره گفت: ما با شرکت رجا توافق کرده‌ایم که دانشجویانی که از سیستم قطارهای رجا برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران استفاده می‌کنند؛ از یک طرف از تخفیف ۲۰ درصدی (برای سفرهای فردی) و تخفیف ۲۵ درصدی (برای سفرهای گروهی) روی بلیط‌هایشان بهره‌مند شوند.

به گفته وی، مقرر شده است مبلغ مذکور از طرف شرکت رجا به یک حساب مشخص واریز شود و در ادامه و پس از تحویل لاشه بلیط‌ها به ما در نمایشگاه کتاب، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد هم با ارائه ۲۵ درصد دیگر یارانه و افزودن آن به مبلغ اولیه، مجموع این مبلغ را برای خرید کتاب تبدیل به بُن کتاب کند و آن را تحویل دانشجویان مورد اشاره بدهد. این یارانه البته صرفاً با هدف خرید کتاب از نمایشگاه امسال کتاب تهران در نظر گرفته شده است. بدیهی است با توجه به بُعد مسافت، دانشجویانی که از شهرهای دورتر برای بازدید از نمایشگاه کتاب تهران، با قطارهای رجا به این شهر می‌آیند، از تخفیف بیشتری بهره‌مند می‌شوند.

امسال حتی برای مهد کودک‌ها، یارانه کتاب در نظر شده گرفته است؛ بر اساس اعلام، در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران تخفیف ۵۰ درصدی به کتابخانه‌های مهدکودک‌ها ارائه می‌شود تا نسبت به تجهیز کتابخانه‌های خود برای مربیان و کودکان در مهد‌ها اقدام کنند. البته این طرح هم به صورت پایلوت و فعلاً تنها برای سه استان تهران، قم و البرز در نمایشگاه کتاب تهران اجرا می‌شود.

امسال تسهیلات یارانه‌ای حمایت از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه سراسر کشور برای خرید کتاب از نمایشگاه کتاب تهران هم در نظر گرفته شده است. بر اساس اعلام، امسال بن کارت‌های ۲۵۰ هزار تومانی برای اساتید حوزه و دانشگاه صادر خواهد شد که ۳۰ درصد از مبلغ آنها از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد تامین می‌شود و ۷۰ درصد دیگر آن از سوی اساتید و طلاب پرداخت خواهد شد.

یکی از امکانات رفاهی که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به بازدیدکنندگان نمایشگاه و خریداران کتاب ارائه می‌شود، خدمات پستی برای ارسال مرسولات کتاب از محل برگزاری نمایشگاه به نقاط مختلف کشور است. با توجه به خریدهای معمولاً عمده‌ای که بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب و علی‌الخصوص بخش ناشران دانشگاهی آن انجام می‌دهند، با هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی ستاد اجرایی نمایشگاه کتاب با پست منطقه ۱۸ تهران، امسال ۳ باجه پست در نقاط مختلف نمایشگاه مستقر خواهد شد و خدمات لازم را به مراجعان ارائه می‌دهد.

همچنین در پی جلسات متعدد مسئولان ستاد نمایشگاه کتاب با شرکت پست، تعرفه ارسال مرسولات پستی مربوط به این نمایشگاه برای این دوره هم همانند دوره بیست و هشتم خواهد بود و افزایشی نیافته است. بر این اساس و علیرغم افزایش تعرفه ارسال مرسولات پستی در سال جاری، ارسال پستی هر بسته کتاب از محل شهر آفتاب به نقاط مختلف، همانند سال گذشته محاسبه خواهد شد؛ یعنی نرخ یادشده برای شهرستان‌ها کیلویی ۱۰۰۰ تومان و در سطح شهر تهران ۸۰۰ تومان تعیین شده است.

همچنین شهروندان تهرانی می‌توانند بسته‌های خریداری شده را همان روز درب منزل تحویل بگیرند. همچنین به مانند سنوات گذشته، ناشران، مسئولان دانشگاه‌ها، مسئولان حوزه‌های علمیه و کتابخانه‌ها می‌توانند با حداقل قیمت، ظرف چند روز کتاب‌های خریداری شده در نمایشگاه را تحویل بگیرند.

اما در رابطه با نحوه دسترسی بهتر به شهر آفتاب، مکان برگزاری نمایشگاه، سازمان اتوبوسرانی شهرداری تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است:  ۵۰ اتوبوس به شهرآفتاب جهت رفت و آمد مردم برای بازدید از بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اختصاص یافته است که این تعداد اتوبوس از ۶ مسیر انتخاب شده زیر، بازدیدکنندگان را به شهرآفتاب می‌رساند:

مسیر اول: میدان صنعت- بزرگراه شهید فضل الله نوری- میدان آزادی- بزرگراه آیت الله سعیدی- بزرگراه خلیج فارس، نمایشگاه شهر آفتاب.
مسیر دوم: میدان آزادی – بزرگراه آیت الله سعیدی- خلیج فارس، نمایشگاه شهرآفتاب.
مسیر سوم: میدان رسالت- بزرگراه امام علی(ع) - خلیج فارس، نمایشگاه شهرآفتاب.
مسیر چهارم: پایانه خاوران- بزرگراه آزادگان- خلیج فارس و نمایشگاه شهرآفتاب.
مسیر پنجم: میدان راه آهن- خیابان دشت آزادگان- بلوار تندرویان- بزرگراه خلیج فارس، نمایشگاه شهر آفتاب.
مسیر ششم: پایانه جنوب – بزرگراه بعثت- میدان بهمن- بزرگراه خلیج فارس نمایشگاه شهرآفتاب.

اتوبوس‌ها از ساعت شروع کار نمایشگاه کتاب تهران حرکت می‌کنند و کار آن‌ها تا اتمام ساعت کار نمایشگاه ادامه دارد. ساعت کار نمایشگاه امسال هم مانند سال‌های گذشته ۱۰ صبح تا ۸ عصر است.

برنامه‌های روسیه، مهمان ویژه نمایشگاه امسال/ مشاور پوتین در راه تهران

امسال روسیه کشور مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران است. این کشور برای حضور گسترده و موثر در نمایشگاه کتاب تهران مهیا می‌شود. آنها در روزهای گذشته مقدمات حضورشان را در این رویداد بین‌المللی فراهم کرده‌اند. روسیه در حال حاضر یک فهرست اولیه را که دربردارنده اسامی ۴۵ نفر است، به طرف ایرانی تحویل داده اما در عین حال تاکید کرده که این تنها یک فهرست مقدماتی است و لیست‌ِشان در حال تکمیل است.

۱۷حدوداً نیمی از این فهرست را مولفین و نویسندگان کشور روسیه تشکیل می‌دهند و مابقی هم اعضای هیئت رسمی و گروه کاری و اجرایی غرفه مهمان ویژه هستند. در این فهرست نام «Shvygkoy» به عنوان نماینده ویژه ولادیمیر پوتین هم به چشم می‌خورد. وی در واقع نماینده ویژه رئیس جمهور فدراسیون روسیه در همکاری‌های فرهنگی بین‌المللی است.

گری گریوف، قائم مقام آژانس فدرال مطبوعات و رسانه‌های گروهی روسیه، رئیس کتابفروشی بیبلو گلوبوس، رئیس بنیاد کتاب روسیه و سرگئی کائیکن رئیس نمایشگاه کتاب مسکو، از دیگر مقامات رسمی فدراسیون روسیه هستند که برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، طی روزهای آتی وارد این شهر می‌شوند.

مساحت غرفه روسیه مهمان ویژه نمایشگاه امسال کتاب تهران در این نمایشگاه، ۳۰۰ مترمربع است. این غرفه در سالن ملل در شهر آفتاب برپا خواهد شد و مطابق برنامه اعلامی از طرف روس‌ها، در ایام نمایشگاه میزبان نشست‌های مختلفی با هدف شناساندن فرهنگ، هنر، ادبیات و جاذبه‌های گردشگری روسیه و نیز معرفی ترجمه‌های متقابل ادبیات ایران و روسیه خواهد بود.

مسئولان نمایشگاه کتاب تهران، همچنین برای شناساندن بیشتر نمایشگاه کتاب مسکو به افکار عمومی در ایران، برنامه نشست خبری برای سرگئی کائیکن رئیس این نمایشگاه تدارک دیده‌اند که در یکی از ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، در شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

امسال در نمایشگاه کتاب تهران به مناسبت حضور روسیه به عنوان مهمان ویژه در دوره بیست و نهم این رویداد بین‌المللی، شاهد برگزاری روز روسیه در نمایشگاه خواهیم بود. مراسمی مشابه نیز در قالب یک ضیافت شام در سفارت روسیه در تهران برگزار خواهد شد.

روس‌ها علاوه بر نمایشگاه کتاب تهران، برنامه‌های مختلفی با هدف تقویت و افزایش سطح مبادلات در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و ... با دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر دارند که در روزهای حضورشان در تهران، آنها را پیش خواهند برد.  

امسال برای رفاه حال بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب تهران، ۲ شعبه فروشگاه شهروند به همراه یک میدان میوه و تره بار به منظور رفاه حال بازدیدکنندگان در شهرآفتاب برپا می‌شود و بازدیدکنندگانی که با مترو وارد شهرآفتاب می‌شوند و درحین بازدید از نمایشگاه در صورت نیاز می‌توانند مایحتاج خود را از فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره بار فراهم آورند. امسال برای ارائه خدمات شهری مناسب به شرکت کنندگان در نمایشگاه کتاب تهران هم، پارکینگ‌های بسیاری در محدوده شهرآفتاب آماده شده است که تعدادشان به ۱۲ هزار عدد می‌رسد.

اما در رابطه با بخش بین‌الملل نمایشگاه امسال هم، آنگونه که دبیر نظارت محتوایی بخش بین‌الملل بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام کرده،  شاخص‌های نظارت محتوایی بر کتاب‌های خارجی در نمایشگاه امسال تدوین شده است.

علی فریدونی در این رابطه  گفت: تمامی هماهنگی‌های لازم با کمیته ناشران بین‌المللی و مدیر این کمیته در خصوص نظارت محتوایی بر آثار این بخش از نمایشگاه کتاب تهران انجام و آئین‌نامه ارزیابی آثار بخش بین‌الملل تدوین و به مدیر کمیته ابلاغ شده است. کتاب‌هایی که دارای موارد خاصی است و به عبارت دقیق‌تر مشمول این آئین‌نامه می‌شوند، اجازه عرضه در نمایشگاه کتاب تهران امسال را ندارند. البته ما در حال حاضر در شروع کار هستیم و به تدریج که کتاب‌ها وارد گمرک نمایشگاه می‌شوند، ارزیاب‌های ما در محل حضور پیدا می‌کنند و فاز اجرایی بحث نظارت محتوایی رسماً کلید می‌خورد.

کتاب‌های خارجی نمایشگاه از ۱۴ فیلتر عبور می‌کنند

به گفته وی، عمده شاخص‌های ارزیابی آثار این بخش، ثابت و همانند سال گذشته است اما ممکن است با توجه به شرایط موجود و برخی مسائل دیگر، معیارهای دیگری هم به آنها اضافه شوند. علی ای حال، از عرضه کتاب‌های تفرقه‌برانگیز قومی، نافی هنجارها و ارزش‌های جمهوری اسلامی ایران، ترویج دهنده اندیشه‌های تکفیری و تروریستی و انحرافی و التقاطی جلوگیری می‌شود و این موارد از جمله مورادی است که مد نظر ارزیاب‌های ما قرار می‌گیرد.

امسال و در بخش بین‌الملل نمایشگاه، ۲۵ درصد اجاره غرفه‌ ها افزایش پیدا کرده است. حامد میرزابابایی مدیر کمیته ناشران بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران  ضمن بیان اینکه این افزایش تنها مختص این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است، شایعات در خصوص محاسبه این نرخ را با ارز (اعم از دلار و یورو) و تسویه حساب با ناشران طرف حساب را به این صورت، قویاً رد و تاکید کرده است: تعرفه غرفه در بخش ناشران بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران به صورت ریالی محاسبه خواهد شد و بر این اساس مقرر شد که اجاره بهای غرفه‌های این بخش ۲۵ درصد بیشتر از بخش ناشران داخلی باشد. به عنوان مثال اگر هر متر از یک غرفه ۹ متری در بخش داخلی ۴۰ هزار تومان محاسبه می‌شود، در بخش ناشران بین‌المللی این رقم ۵۰ هزار تومان است.

کتاب‌های خارجی نمایشگاه امسال از ۱۴حیث از جمله سلامت و اعتبار ISBN، سال چاپ کتاب، موضوع، صحت و سُقم اطلاعات کتاب، تکراری بودن یا نبودن کتاب در لیست، نوع و نرخ ارز کتاب، حداقل تخفیف اِعمال شده و مطابقت آن با ضوابط نمایشگاه و ... مورد بررسی قرار می‌گیرند و با توجه به انجام این کار با استفاده از یک نرم‌افزار، در صورت ممنوع اعلام شدن عرضه یک کتاب، اثر خود به خود از حالت نمایش خارج خواهد شد. همچنین تا روز گذشته، ۱۱ محموله کتاب خارجی شامل ۸ محموله به زبان لاتین و ۳ محموله به زبان عربی وارد نمایشگاه شد که این محموله‌ها از کشور‌های انگلستان، لبنان و سوریه به ایران ارسال شده‌اند.

اینها تنها گزارش‌هایی بود از اقداماتی که تاکنون برای برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صورت گرفته است. طبیعتاً برای ارزیابی میزان موفقیت این نمایشگاه باید تا پایان این رویداد منتظر ماند. نمایشگاه امسال با شعار «فردا برای خواندن دیر است...» از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت برگزار می‌شود.

 

اخبار مرتبط

تلاوت قرآن بر فراز برج میلاد/ شهردار تهران مجوز راه‌اندازی "خانه قرآنیان" را صادر کرد

سومین نمایشگاه کتاب دانشگاهی برپا می‌شود

نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس هم مجازی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha