نیویورک‌تایمز: حقایق حملات تروریستی 11 سپتامبر باید آشکار شود

نیویورک‌تایمز: حقایق حملات تروریستی 11 سپتامبر باید آشکار شود

به گزارش سراج24، با گذشت 14 سال از حادثه 11 سپتامبر 2001، هنوز گزارش کاملی از تحقیقات کنگره درباره این حملات تروریستی منتشر نشده است. 28 صفحه از این اسناد به گمان آنکه شامل اطلاعاتی باشد که دولت و شهروندان سعودی را در این حملات تروریستی گرفتار کند، همچنان مخفی است.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در سرمقاله‌ای با این مقدمه نوشت، «جرج بوش» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال 2002 دستور داد که این 28 صفحه محرمانه نگاه داشته شود. در سال 2014، با تذکر برخی از خانواده‌های قربانیان حملات 11 سپتامبر، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا از مقامات اطلاعاتی این کشور خواست تا برای آشکارسازی این اسناد تلاش کنند.

طبق این گزارش، مردم آمریکا هنوز دقیقاً نمی‌دانند که به چه دلیل 15 نفر از 19 هواپیماربای القاعده، شهروندان سعودی بودند یا اینکه نمی‌دانند آیا افراد با نفوذ سعودی از این توطئه حمایت کرده‌اند یا خیر.

«باب گراهام» سناتور سابق کنگره که ریاست مشترک تحقیقات 2002 کنگره درباره این حملات را برعهده دارد، مدتهاست که مدعی است که شواهدی از همدستی نهادها یا افرادی فراتر از 19 تروریست هواپیماربا در حادثه 11 سپتامبر وجود دارد.

دولت عربستان نیز مدتهاست که هرگونه مشارکت در حملات 11 سپتامبر را انکار می‌کند و کمیسیون 11 سپتامبر نیز می‌گوید هیچ شواهدی موجود نیست مبنی بر اینکه دولت عربستان بعنوان یک نهاد یا مقامات ارشد این کشور، القاعده را تأمین بودجه کرده است.

با اینحال، همچنان سؤالاتی درباره نقش شماری از مؤسسات خیریه سعودی که ارتباطات مالی با القاعده داشتند، باقی مانده است.

«بن رودز» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد، در حالیکه سیاست دولت عربستان، حمایت از القاعده نیست، اما «شماری از افراد بسیار ثروتمند عربستان سعودی هستند که در کمک کردن به گروههای افراطی، برخی اوقات به صورت مستقیم مشارکت دارند و برخی اوقات به مؤسسات خیریه‌‌ای کمک می‌کنند که در نهایت این پول‌ها را به دست این گروهها می‌رسانند».

نیویورک‌تایمز با اشاره به این موارد نوشت، از آنجایی که هیچ توضیحی درباره این ارتباطات ارائه نشده بود، لازم است که گزارش کامل کنگره درباره حملات 11 سپتامبر منتشر شود.

طبق این گزارش، سناتور «چاک شومر» دموکرات ایالت نیویورک به همراه برخی دیگر از سناتورهای کنگره از لایحه‌ای حمایت کردند که به وضوح اعلام می‌کند در صورتیکه کشورها برای حملات تروریستی که به کشته شدن شهروندان آمریکایی در خاک آمریکا گناهکار شناخته ‌شوند، شامل قانون مصونیت نمی‌شوند. این لایحه در ماه ژانویه به تأیید کمیته قضایی سنا درآمد.

«باراک اوباما» اعلام کرده است که احتمالاً در صورت تصویب این قطعنامه، آن را وتو خواهد کرد زیرا تصویب این لایحه، کشورهای دیگر را ترغیب می‌کند که با پرونده‌های حقوقی از دولت آمریکا، شهروندان و شرکت‌های این کشور، انتقام بگیرند.

نگرانی اصلی اوباما این است که تصویب این لایحه، پیامدهای منفی از سوی دولت ریاض برای آمریکا به همراه داشته باشد.

بحث‌ها درباره نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر در حالی مطرح شده است که روابط عربستان و آمریکا بر سر مسائلی چون ایران، سوریه و دیگر موضوعاتی چون خشم واشنگتن از پذیرفتن وهابیت توسط عربستان سعودی، دچار تنش شده است.

نیویورک‌تایمز در پایان گزارش خود نتیجه گرفت که ترمیم روابط آشفته آمریکا با عربستان نیازمند آن است که تمامی حقایق روشن شود.

اخبار مرتبط

توصیه دولت اوباما به ترامپ درباره ایران

نیویورک‌تایمز: شهرام امیری پیش از ترک ایران برای سیا جاسوسی می‌کرد

«کامیون وحشت» در فرانسه/حمله تروریستی جشن ملی را عزا کرد/۸۴ نفر کشته شدند + تصاویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha