آمریکا ادعای مقامات ایرانی را رد کرد/آلن ایر: به تعهدات خود در برجام عمل کردیم

 آمریکا ادعای مقامات ایرانی را رد کرد/آلن ایر: به تعهدات خود در برجام عمل کردیم

به گزارش سراج24، به نقل از پایگاه خبری ترند، آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا گفت، دولت این کشور در حال عمل به تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای است و مانع از دسترسی ایران به دارایی های آزاد شده اش نمی شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دیروز گفت، ایران از زمان اجرایی شدن برجام تنها 3 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده خود را دریافت کرده است.

برخی از رسانه ها و مقامات ایرانی از جمله سیف رئیس کل بانک مرکزی با انتقاد از آمریکا نسبت به ممانعت واشنگتن از دسترسی ایران به عملیات بانکی با شرکت های کشورهای دیگر ابزار نگرانی کرده اند.

ایر در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا بر اساس برجام به تعهدات خود عمل می کند گفت: «اولا اجازه بدهید کاملا صریح صحبت کنم: ما مانع دسترسی ایران به دارایی هایش نشده ایم و ما بانک ها یا دیگر شرکا را به چنین کاری تشویق نمی کنیم.»

«ما فکر می کنیم ایران حدود 50 میلیارد دلار دارایی آزاد شده در خارج دارد و بخش عمده ای از این پول برای سرمایه گذاری های مورد نیاز اقتصاد ایران هزینه خواهد شد. این دقیقا چیزی است که ظاهرا دارد اتفاق می افتد. من فکر نمی کنم کسی انتظار داشته باشد که ایران همه این 50 میلیارد دلار را در طی 3 ماه استفاده کند.»

وی افزود: «ثانیا، برجام باید از نظر اقتصادی دارای ارزش باشد و برای همه طرف ها صرفه داشته باشد. دقیقا همانطور که ما و بقیه جامعه بین المللی منافعی را از برجام مشاهده کرده ایم، ایران هم مشاهده کرده است. فروش نفت این کشور بیش از دو برابر شده، قراردادهای مهمی امضا شده و دسترسی این کشور به بانک های بین المللی از طریق سیستم سوئیفت برقرار شده است.»

این عضو هیئت مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته ای گفت: «ثالثا، ما مانع تجارت قانونی بر اساس برجام با ایران نیستیم و چنینی ممانعتی نخواهیم کرد و اگر بانک ها یا دیگر شرکت ها هرگونه سوالی داشته باشند ما خوشحال می شویم که به آنها پاسخ دهیم.»

«در واقع، جک لو، وزیر خزانه داری و جان کری تیم هایی را برای دیدار با دولت ها و بنگاه های اقتصادی دیگر کشورها اعزام کرده اند که روشن کنند اکنون کدام فعالیت ها با ایران مجاز است. ما مجوزهای جدیدی را برای کاهش موانع نظارتی در مسیر استفاده از مزیت فرصت های پسابرجام در ایران صادر کرده ایم. ما به تبعیت از متن برجام و همچنین روح آن ادامه خواهیم داد.»

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

بن‌سلمان هزینه کدام را می‌دهد سازش یا مقاومت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha