در نشست امروز پارلمان عراق چه گذشت؛ چرا جلسات به تعویق افتاد؟

در نشست امروز پارلمان عراق چه گذشت؛ چرا جلسات به تعویق افتاد؟

به گزارش سراج24، مهمترین تحولات سیاسی امروز عراق به این شرح است:

 - دیدار  نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل و سفیر انگلیس در عراق با فواد معصوم

فواد معصوم رئیس جمهوری عراق امروز یان کوبیچ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق و نیز فرانک بیکر سفیر انگلیس دراین کشور را به طور جداگانه به حضور پذیرفت.

بر اساس بیانیه دفتر معصوم، در این دیدارها، تحولات سیاسی عراق و حمایت از این کشور در جنگ با داعش مورد بررسی قرار گرفت.
دراین بیانیه آمده است دیدار فرانک بیکر سفیر انگلیس با رئیس جمهوری بر تحولات سیاسی کشور و تلاش‌های رئیس جمهور برای مهار پیامدها و رسیدن به راه‌هایی که برای همه طرف‌ها متقاعد کننده باشد و قانون اساسی و  دموکراسی را تقویت کند، متمرکز بود.

همچنین در دیدار یان کوبیچ با فواد معصوم، آخرین تحولات سیاسی و نقش مهم رئیس جمهور برای ثبات عراق بررسی شد. رئیس جمهوری عراق در این دیدار بر اهمیت تلاش‌های سازمان ملل در زمینه‌های مختلف به ویژه حمایت از عراق در جنگ با تروریسم تاکید کرد.

خروج نمایندگان‌ دو گروه سیاسی از پارلمان

منابع عراقی گزارش دادند نمایندگان گروه موسوم به اتحاد القوی العراقیه(اقلیت عرب اهل سنت) و ائتلاف کردستان عراق، نشست پارلمان را که به ریاست عدنان الجنابی(رئیس موقت نمایندگان اعتصاب کننده) برگزار شده بود، ترک کردند.

لغو نشست اعتصاب کنندگان

از عراق همچنین خبر می‌رسد نشست نمایندگان اعتصاب کننده در پی بروز اختلاف درباره برگزاری نشست فراگیری که فواد معصوم رئیس جمهوری عراق خواهان برگزاری آن شده است، لغو شد.

یک منبع پارلمانی به الفرات گفت نشست نمایندگان اعتصاب کننده پس از آنکه نتوانستند به سبب اختلاف درباره این‌که چه کسی ریاست نشست فراگیر را برعهده خواهد گرفت، لغو شد، چرا که نمایندگان اعتصاب کننده خواهان ریاست عدنان الجنابی فرد مورد حمایت خود بر این نشست بودند، در حالی که نمایندگان دیگر خواستار ریاست سعدون الدلیمی بودند.

تحلیل یک نماینده پارلمان عراق از نشست امروز

عرفات کرم عضو حزب دموکرات کردستان در پارلمان عراق گفت وضع پارلمان به سبب نبود تفاهمات سیاسی، پیچیده شده است.

وی افزود به این خاطراز این نشست خارج شدیم که مطابق با قانون اساسی برگزار نشده بود، ما قبلا بر ضرورت وجود تفاهمات سیاسی پیش از برگزاری این نشست تاکید کرده بودیم، ما نیاز مبرمی به تفاهم با یکدیگر داریم، زیرا وضعیت به سمت پیچ خطرناکی پیش می‌رود.

وی گفت سخن گفتن از باز شدن باب نامزدی برای هیئت رئیسه از سوی نمایندگان اعتصاب کننده، وضعیت را پیچیده‌تر از حرف زدن درباره نامزدی کرده است.

تعداد حاضران در نشست امروز پارلمان که لغو شد

یک منبع در پارلمان عراق گفته است در نشست امروز پارلمان که لغو شد، تعداد نمایندگان 156 نفر بود. وی افزود تعداد نمایندگان پس از بروز اختلاف بر سر این‌که چه کسی ریاست نشست را برعهده بگیرد به 152 و سپس به 150 نفر کاهش یافت. این در حالی بود که نیازی اوغلو منشی پارلمان تعداد حاضران در نشست را 200 نفر اعلام و نشست را برگزار کرد.

موضع نماینده فراکسیون اقلیت پارلمان عراق

احمد السلمانی از نمایندگان گروه موسوم به اتحاد القوی العراقیه(فراکسیون اقلیت اهل سنت) اظهار داشت بر اساس توافق سیاسی قرار بود که ریاست نشست را سعدون الدلیمی به عهده بگیرد.

وی با اشاره به نشست نمایندگان اعتصاب کننده گفت اصل مشارکت در قانون اساسی وجود دارد، این نشست حد نصاب لازم را به دست نیاورد و به همین سبب آن را به رسمیت نمی‌شناسیم.

وی افزود این نشست بنا به دعوت فواد معصوم رئیس جمهور برگزار شد، گفت‌وگو میان گروه‌های سیاسی انجام خواهد شد و ما در نهایت به راهی برای حل بحران دست خواهیم یافت.

حمایت نمایندگان ترکمان از ابتکار فواد معصوم

نمایندگان ترکمان پارلمان عراق تاکید کردند از ابتکار فواد معصوم رئیس جمهوری حمایت می‌کنند و با تغییر و اصلاح همراه هستند.
این نمایندگان در بیانیه‌ای جبهه ترکمانی که ارشد الصالحی رئیس این جبهه قرائت کرد، گفتند ما خواهان اصلاح و تغییر اما بر اساس قانون اساسی و قوانین و زبان گفت‌وگو هستیم.

وی تاکید کرد باید تمام بحران‌ها را به خاطر آزادسازی اراضی اشغال شده از سوی داعش پشت سر بگذاریم.

موضع‌گیری حزب الفضیله

رئیس فراکسیون الفضیله در پارلمان عراق گفت شکست پارلمان در برگزاری نشست امروز دلیلی بر عمق اختلافات است.

عمار طعمه گفت شکست پارلمان در برگزاری نشست امروز دلیلی بر عمق اختلافات است که این مسئله وحدت صف و  ادامه گفت‌وگوها را می‌طلبد.

نشست الجبوری با اعضای ائتلاف کردستان عراق

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق امروز نشستی را با اعضای ائتلاف کردستان عراق در دفتر خود در پارلمان برگزار کرد که طی آن بحران پارلمانی بررسی شد. ائتلاف کردستان عراق بنا به دستور مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق از الجبوری حمایت کرده است.

دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل با حکیم

یان کوبیچ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق با سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی دیدار کرد.

به گزارش تسنیم، حکیم در این دیدار بر اهمیت گفت‌وگوهای فشرده و انجام تغییرات وزارتی مطلوب بر اساس قانون اساسی و دیگر قوانین عراق تاکید کرد. کویچ هم ضرورت ثبات را به عنوان مشوق جامعه بین المللی برای کمک به عراق مورد تاکید قرار داد .

نشست پارلمان عراق به زمان دیگری موکول شد

بروز اختلافات بر سر این‌که چه کسی ریاست نشست روز سه‌شنبه پارلمان را که فواد معصوم رئیس جمهوری خواهان برگزاری آن شده بود، سبب شد تا سلیم الجبوری رئیس پارلمان، جلسه را تعلیق کرده و آن را به زمان دیگری موکول کند.

اظهارات الجبوری

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق گفت نشست به خاطر این‌‌که تعداد نمایندگان به حد نصاب قانونی نرسید، برگزار شد، ما از تلاش برخی برای تحمیل اراده خود به دور از چارچوب‌های قانونی تاسف می‌خوریم.

در بیانیه دفتر الجبوری آمده است رئیس پارلمان گفت ما در پاسخ به ابتکار رئیس جمهور فواد معصوم در پارلمان حاضر شدیم.

الجبوری افزود به موجب اختیارات قانونی و آنچه بر من به عنوان رئیس پارلمان لازم است و نیز برای حفظ آبروی مجلس و این‌که صحنه درگیری و کشمکش نباشد، جلسات پارلمان را به حال تعلیق درآوردم و آن را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداختم.

توضیح دفترالجبوری درباره دلیل تعلیق جلسات پارلمان

احمد محجوب مشاور رسانه‌ای سلیم الجبوری درباره آنچه در نشست امروز پارلمان عراق گذشت، گفت بنا به ابتکار فواد معصوم رئیس جمهوری که خواستار برگزاری نشست بر اساس اختیارات منسجم با قانون اساسی و نیز بر اساس طرح نقشه راهی که همه می‌شناسند، شده بود، اکثریت نمایندگان به این دعوت پاسخ مثبت گفتند و وارد نشست فراگیر شدند، اما نمایندگان اعتصاب کننده از فرصت سوء‌استفاده کردند و پس از آنکه جلسه به حد نصاب رسید، عدنان الجنابی بر خلاف توافقی که به دست آمده بود، در جایگاه ریاست نشست.

وی افزود به محض این‌که الجنابی در صندلی ریاست نشست، اکثریت نمایندگان شامل ائتلاف کردستان، بدر، مجلس اعلا، الفضیله، ائتلاف القوی و نمایندگان مستقل صحن پارلمان را ترک کردند و آنچه را رخ داد، بر خلاف توافق و ضربه‌ای به ابتکار رئیس جمهور و شراکت قلمداد کردند.

محجوب گفت نمایندگان اعتصاب کننده همچنان در این جلسه باقی ماندند و الجنابی(رئیس موقت انتخاب شده از سوی اعتصاب کنندگان) باب نامزدی برای هیئت رئیسه را باز کرد، با وجودی که نشست حد نصاب قانونی را از دست داده بود، پس از آن، اکثریت نمایندگان در یک کنفرانس پارلمانی، آنچه را رخ داد، کودتا علیه مشروعیت و ضربه‌ای به شراکت خواندند و سلیم الجبوری رئیس پارلمان هم تعلیق جلسات پارلمان را برای حفظ آبروی آن اعلام کرد.

 
 

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

لاریجانی با رئیس جدید مجلس نمایندگان عراق گفتگو کرد

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

0 نظر

ارسال نظر

capcha