مدیرعامل بانک مسکن :

برداشت «بت‌شکن» از اظهارات «روحانی»

برداشت «بت‌شکن» از اظهارات «روحانی»

به گزارش سراج24، محمدهاشم بت شکن در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهوری مبنی بر این‌که بانک مسکن برای دولت یازدهم تبدیل به یک معضل شد، اظهار کرد: «آن چیزی که رئیس‌جمهوری به آن اشاره کردنداحتمالا منظور وی این بوده که بانک مسکن با یک اضافه برداشت بالایی از بانک مرکزی مواجه شد که شاید بهتر بود از اول (به‌عنوان مثال) در قالب بودجه‌ای دولت تصویب می‌کرد و از طریق وجوه اداره شده در اختیار بانک مسکن قرار می‌دادند.»

وی تصریح کرد:‌ «در این قالب به شکل منضبط عمل می‌کردند، شاید منظور رئیس‌جمهوری این بوده که این انضباط اصولی برای بانک مسکن ایجاد می‌شد تا ما دچار اضافه برداشت نمی‌شدیم.»

وی افزود: «خود به خود این اضافه برداشت ممکن بود که اثراتی روی پول پُرقدرت یا پایه پولی گذاشته باشد. منظور رئیس‌جمهوری این بود که در چارچوب منطقی بدون اضافه برداشت-انجام شود-.»

وی یادآور شد: زمانی که به بانک مسکن آمدم به دلیل بی‌انضباطی خیلی از خدمات بین بانکی مانند ساتنا و پایا از سوی بانک مرکزی به واسطه اضافه برداشت قطع شده بود.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این‌که بانک مرکزی به ما اعلام کرد بیایید اضافه برداشت را تعیین تکلیف کنید، ادامه داد:‌ اقدامی که در این رابطه انجام دادیم که اضافه برداشت‌ها با مذاکرات و توافقاتی که رئیس‌جمهوری داشت به یک خط اعتباری تبدیل شد. پس بانک مسکن از آن بی انضباطی خارج شد، در طول سه سال اخیر بانک مسکن هیچ اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته است.

بت‌شکن تاکید کرد: به این ترتیب بانک به یک بانک منظم تبدیل شد، از سوی دیگر خط اعتباری جدیدی به بانک مسکن داده نشد و گفتند بروید وصول کنید و در قبال آن به ما کمک کردند و آن این‌که یک تنفس 10 ساله به بانک مسکن دادند.

وی اظهار کرد:‌در حال حاضر می‌توانم بگویم بانک مسکن با توجه به اقدامات انجام شده بزرگترین بانک کشور از حیث مانده تسهیلات است که 112 هزار میلیارد تومان مانده تسهیلات ماست.

وی تصریح کرد: گام دوم که باید دولت برای بانک مسکن بردارد تقویت سرمایه است؛ تسهیلات اعطایی بانک مسکن بسیار زیاد است و باید ساختار بانک تقویت می‌شد که انجام نشده بود. با توجه به این‌که دولت پیشنهاد داد و خوشبختانه مجلس همراهی کرد و 50 هزار میلیارد ریال برای افزایش سرمایه بانک از محل فروش دارایی‌های وزارت راه و شهرسازی را تصویب کرد.

وی ببان کرد:‌ فکر می‌کنم مشکل دوم بانک مسکن که ساختار مالی ضعیف به نسبت تسهیلات بزرگ بود،‌ برطرف می‌شود.

رئیس‌جمهوری در سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب با روشن کردن چراغ چهار انتقاد به طرح مسکن مهر گفته بود: در دولت یازدهم تلاش شد تورم مهار شود. دولت گذشته برای جبران شکاف مسیری را انتخاب کرد که خطرناک بود و آن استفاده از پول بانک مرکزی برای ساخت مسکن بود که ریسک بسیار بزرگی به حساب می‌آید . به تعبیر من پول بانک مرکزی صرفا باید در شرایط اضطرار و آن هم در حد محدود که از خطر نجات پیدا کنیم، مورد استفاده قرار گیرد.

روحانی افزود: متاسفانه در آن دوران پول بانک مرکزی وارد مسکن شد که عامل بزرگ تورم شد. این کار به نوعی برداشت از جیب مردم است چرا که عامل اصلی تورم کسری بودجه است.

وی تصریح کرد: برای کنترل تورم از آغاز دولت یازدهم مهم‌ترین راه را مساله پایه پولی و عدم بهره‌برداری از پول بانک مرکزی در روزهای سخت قرار دادیم اگرچه بانک مسکن معضلی شد پیش پای دولت یازدهم ولی چون دولت قبل تعهداتی را به مردم ایجاد کرده بود، دولت یازدهم باید آن را به دوش می‌کشید.

اخبار مرتبط

میراث روحانی | کیفیتی که فدای باندبازی و رانت شد

حکایت 8 سال غفلت | دولت روحانی چگونه مسکن را گران کرد؟

بنزین پاتیلی | ادعای بنزینی دولت روحانی صحت دارد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha