مدیر عامل بانک مسکن خبر داد

وام ساخت مسکن ۱۵۰ میلیون تومان شد

وام ساخت مسکن ۱۵۰ میلیون تومان شد

به گزارش سراج24، محمد هاشم بت شکن در نشست خبری با بیان اینکه سقف تسهیلات ساخت مسکن به 150 میلیون تومان افزایش یافت، اظهار کرد: شرط پرداخت این تسهیلات استفاده از فناوری‌های نوین در بحث صنعتی‌سازی مسکن است.

وی گفت: این تسهیلات برای شهرهای تهران، کرج، مشهد، تبریز، اهواز و شیراز پرداخت می‌شود.

او یادآور شد: وام ساخت و ساز معمولی 90 میلیون تومان است.

بت شکن با اشاره به عملکرد سال 94 بانک مسکن، اظهار کرد: سال گذشته 183 هزار میلایرد ریال تسهیلات در بخش مسکن وساختمان پرداخت کردیم که 126 هزار هزار واحد میکونس به مبلغ 50 هزار میلیارد ریال تامین مالی کردیم که در مقایسه با سال 93 حدود 58 درصد رشد کرده است.

وی بیان کرد: در زمستان رشد سه برابری در میزان تسهیلات ساخت و عرضه مسکن داشتیم، در بخش خرید 110 هزار واحد مسکونی به مبلغ 35 هزار میلیارد ریال تامین مالی شد، علاوه بر این 115 هزار واحد وام جعاله مسکن پرداخت شد. همچنین 289 هزار واحد مسکونی به مبلغ 86 هزار میلیارد ریال از طریق فروش اقساطی و سهم الشرکه در بخش مسکن تامین مالی شده است.

وی با اشاره به طرح مسکن مهر، گفت: پارسال جمعا 465 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در این بخش بوده که یک میلیون و 628 هزار واحد فروش اقساطی شده است.

مدیرعامل بانک مسکن با یادآوری این که سال گذشته 266 هزار میلیارد ریال منابع تجهیز شد، افزود: در بهمن و اسفند سال گذشته عاملیت فروش 30 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت را بر عهده گرفتیم.

بت شکن با اشاره به افزایش سقف صندوق پس انداز یکم، تصریح کرد: تاکنون 39 هزار نفر در حساب پس انداز یکم سپرده گذاری کرده اند که توانسته ایم 8 هزار میلیارد ریال تجهیز منابع کنیم که از خردادماه پرداخت تسهیلات آغاز می شود.

وی در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال برنامه های بانک مسکن بر اساس شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل تشریح و تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اقدامات 10 گانه ای را مطرح کردند که 4 مورد آن مربوط به بانک مسکن است. معتقدیم بخش مسکن و ساختمان با توجه به این که با 130 فعالیت ساختمانی مرتبط است می ـواند بخش های مختلف اقتصادی را به حرکت در آورد.

وی با اشاره به انتقال فناوری در فرمایشات رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: این چهار بخش را به عنوان سند بالادستی بانک مسکن لحاظ کرده ایم.

وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری در خصوص بخش مسکن، اظهار کرد: در این راستا اولویت اصلی ما دو محور است؛ این که به چه شکلی بتانیم ظرفیت ساخت و عرضه مسکن را در کشور حرکت دهیم و دیگری توانمند سازی اقشار متوسط در بخش مسکن است.

وی توضیج داد: در سال جاری پیش بینی کرده ایم که حدود یک میلیون واحد مسکونی برای خرید، ساخت، تعمیر و واگذاری سهم الشرکه تامین مالی کنیم که شامل 200 هزار فقره خرید، 100 هزار فقره وام ساخت در بافت فرسوده، ساخت 100 هزار واحد به شکل عادی در کشور، 200 هزار فقره وام جعاله و 400 هزار واگذاری سهم الشرکه برنامه اصلی ما در سال 95 است.

وی اعظای وام به واحدهای مسکن مهر برای تکمیل آنها تا سقف 550 هزار میلیارد ریال را از دیگر برنامه های بانک مسکن اعلام کرد و گفت: همچنین در سال جاری صندوق های جدید زمین و ساختمان است و پس از اخذ مجوزهای لازم صندوق های منطقه ای ایجاد می شود.

مدیرعامل بانک مسکن یادآور شد: برای جذب سرمایه گذاری به دنبال راه اندازی صندوقی هستیم، علاوه بر اینها 3000 میلیارد ریال اوراق رهنی در فاز اول طی سال جاری منتشر می شود.

بت شکن پیگیری تاسیس و اخذ مجوز لیزینگ مسکن از بانک مرکزی را یکی دیگر از برنامه های بانک مسکن در سال 95 اعلام کرد و گفت: شرکت های انبوه سازی که بتوانند فناوری جدید را وارد کشور کنند که باعث صرفه جویی مصرف انرژی شود می تواننند از سقف تسهیلات هر واحد مسکونی در شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، اهواز شیراز و اصفهان به 150 میلیون تومان افزایش یافت.

وی با اشاره به این که سقف وام ساخت در  مراکز استان ها 130 میلیون تومان و در سایر شهرها 100 میلیون تومان است، افزود: اگر ساخت و ساز به صورت معمولی انجام شود سقف تسهیلات در  مراکز شهرها 90 میلیون و در سایر شهرها 70 میلیون تومان است.

وی با یادآوری این که ارائه طرح تضمین معاملات فروش اقساطی یکی دیگر از برنامه های بانک مسکن است، اظهار کرد: بخشنامه در بانک مسکن تصویب شده و هفته آینده به شعب بانک مسکن ابلاغ می شود.

وی با تاکید بر این که برنامه ای برای افزایش زمان بازپرداخت وام صندوق پس انداز یکم نداریم، افزود: با توجه به این که این کار تاثیر آنچنانی بر میزان اقساط این وام ندارد بنابراین برنامه ای در این زمینه نداریم.

اخبار مرتبط

میزان وام مسکن برای اقشار مختلف چقدر است؟

موافقان و مخالفان صندوق‌های تسهیلات و قرض الحسنه‌های خانگی چه می‌گویند؟

کاهش ازدواج با گرانی مسکن

0 نظر

ارسال نظر

capcha