معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها:

۴۵۰ شهر و ۸۵۰۰ روستا در معرض سیل/ «آبخیزداری» می‌کردیم سیل نمی‌آمد

۴۵۰ شهر و ۸۵۰۰ روستا در معرض سیل/ «آبخیزداری» می‌کردیم سیل نمی‌آمد

به گزارش سراج24، پرویز گرشاسبی  اظهار کرد: یکی از کارکرد‌های آبخیزداری کاهش مخاطرات سیل است و درحال حاضر حدود 450 شهر و 8 هزار و 500 روستای کشور در معرض وقوع سیل قرار دارند.

وی افزود: در بالادست حوزه‌های آبخیز این شهرها و روستاها باید عملیات آبخیزداری انجام شود تا از جریانات سیل که با فرسایش خاک و آورد‌های چوب و سنگ است، جلوگیری‌کند.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان  سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه "30میلیون هکتار از حوزه‌های آبخیز کشور در وضعیت بحرانی از لحاظ سیل است" ادامه داد: از ابتدای سال 38 تا به امروز برای حفظ خاک و جلوگیری از وقوع سیل 27 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است.

ذخیره 400 تا 1000 مترمکعب آب در هر هکتار عملیات آبخیز و آبخوان‌داری

گرشاسبی تصریح کرد: انجام عملیات آبخیز و آبخوان‌داری علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک و جلوگیری از وقوع سیل، باعث نفود آب در زمین و تغذیه سفره‌های زیرزمینی می‌شود به‌طوری که در هرهکتار عملیات آبخیر و آبخوان‌داری 400 تا 1000 مترمکعب آب ذخیره می‌شود.

وی در تعریف آبخیز و آبخوان‌داری گفت: آبخیزداری عملیات حفظ و حفاظت آب و خاک در بالادست رودخانه‌ها است و آبخوان‌داری پخش سیلاب در حوزه‌های پایین‌دست حوزه‌ها است، یعنی زمانی که (در مسیر سیل) شیب کم می‌شود و آب به دشت می‌رسد ما عملیات نفوذ را انجام می‌دهیم.

قرارگیری 14میلیون هکتار عملیات آبخیزداری دربرنامه ششم

گرشاسبی یادآورشد: دربرنامه پنجم توسعه قرار بود که 8میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود اما در این مدت تنها 3میلیون هکتار عملیات آبخیز انجام شده است و به‌دلیل فقدان منابع مالی نتوانستیم این طرح‌ها را به سرانجام برسانیم.

وی اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه نیز 14میلیون هکتار برای آبخیزداری پیش‌بینی شده است که در صورت تأمین منابع مالی عملیاتی می‌شود.

وی در ارتباط با هزینه‌های مالی انجام پروژه‌های آبخیزداری گفت: برای تحقق عملیات 14میلیون هکتار آبخیزداری در برنامه ششم توسعه، نیازمند 14هزار میلیارد تومان و در هرهکتار یک‌میلیون تومان مورد نیاز است.

اخبار مرتبط

گاز روستای سراب حمام به عنوان بزرگ‌ترین روستای استان لرستان وصل شد

ایران وارد دوره ترسالی شده، پایه علمی دارد یا خیر؟

سیل در ایران از زاویه‌ای دیگر

0 نظر

ارسال نظر

capcha