در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگ:

تقریبا «هیچ چیز» از اجرای برجام نصیب ایران نشده است

تقریبا «هیچ چیز» از اجرای برجام نصیب ایران نشده است

به گزارش سراج24، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت، با گذشت 3 ماه از اجرایی شدن توافق هسته ای بین ایران و قدرت های غربی، جمهوری اسلامی نتوانسته به حدود 100 میلیارد دلار از دارایی هایش که در خارج از کشور است دسترسی پیدا کند و اینکه این کشور به دنبال دسترسی به سیستم مالی آمریکا برای کمک به پرداخت هایش است.
سیف روز جمعه گفت، در حالی که قرار بود دسترسی به پول های ایران در خارج از کشور میسر شود، اما بانک های اروپایی نگران نقض مقررات دولت آمریکا هستند.

وی خواستار صدور دستورالعمل هایی از سوی اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا برای تشویق بانک های اروپایی نسبت به همکاری با ایران شد.

سیف روز پنجشنبه در حاشیه نشست های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن با جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا دیدار و درباره نگرانی های ایران با وی گفت و گو کرد.
سیف در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت، تا به اینجا، ایران «تقریبا هیچ چیز» از اجرای توافق به دست نیاورده است. «یکی از چیزهایی که ما به صورت قطع به آن نیاز داریم تبدیل ارزها برای پرداخت پول کالایی است که خریداری می کنیم. این امر مستلزم دسترسی به سیستم مالی آمریکاست.»
توافق هسته ای که بعد از نزدیک به یک دهه تحریم های غرب علیه ایران به دست آمد، امیدواری ها در ایران برای ورود سرمایه گذاران خارجی به این کشور را افزایش داده است. شرکت های هواپیماسازی نظیر ایرباس و بوئینگ برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی این کشور وارد عمل شده اند، اما هنوز بسیاری از شرکت ها به دلیل تحریم های دولت آمریکا که در دهه 1990 علیه این کشور وضع شده و همچنان پابرجاست، از معامله با ایران اجتناب می کنند.
بسیاری از بانک های اروپایی در دوره تحریم ها به اتهام همکاری با ایران میلیون ها دلار جریمه شده اند و موافقتنامه هایی را به منظور مصالحه به امضا رسانده اند که در آنها مقرر شده برای سال ها هیچگونه همکاری ای با ایران نداشته باشند. بانک فرانسوی بی ان پی پاریبا در جولای 2014 توافق کرد که به دلیل نقض تحریم های ایران، سودان و کوبا 8.9 میلیارد دلار جریمه پرداخت نماید. کومرز بانک آلمان هم توافق کرد که 1.45 میلیارد دلار بابت انتقال پول از طریق سیستم مالی آمریکا به ایران و سودان جریمه پرداخت کند. سیف خواستار لغو این موافقتنامه هاست.
سیف گفت: «دلیلی ندارد که این تعهدات ادامه پیدا کند... اداره کنترل دارایی های خارجی باید این بانک ها را (آز قید این تعهدات) آزاد نماید.»
مقامات دولت اوباما بارها گفته اند که آنها دسترسی ایران به حساب های خارجی اش را محدود نکرده اند. اوایل هفته جاری، آدام سزوبین، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریزم و اطلاعات مالی گفت، وی نشانه هایی را مشاهده کرده مبنی بر اینکه بانک های غیر آمریکایی از «محدوده  تحریم های آمریکا در ارتباط با سپرده های ایران که قبلا تحریم شده بودند» اطلاع ندارند.
اما سزوبین در عین حال گفت که آمریکا امکان دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا را فراهم نخواهد کرد. وی گفت، دسترسی به سیستم مالی آمریکا، که در آن معاملات ارزش گذاری شده به دلار از طریق یک موسسه مالی آمریکایی انجام می گیرد، هرچند که پول در بانک آمریکایی نمی ماند، برای ایران مجددا برقرار نخواهد شد.

اخبار مرتبط

فیلم| مقایسه درآمد نفتی با سود شرکتهای خارجی از تجارت دخانیات در ایران

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

دولت دلار چند هزارتومانی دوست دارد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha