زلف درختان در چنگال باد و تگرگ؛

گلریزان تلخ درختان میوه/ کهگیلویه وبویراحمد ۲۰۰ میلیارد خسارت دید

گلریزان تلخ درختان میوه/ کهگیلویه وبویراحمد ۲۰۰ میلیارد خسارت دید

به گزارش سراج24، بارش‌های چند روز اخیر در کهگیلویه و بویراحمد خسارات فراوانی بر کشاورزی، باغداری و تاسیسات زیر بنایی در این استان وارد کرده است.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناشی کهگیلویه و بویراحمد میزان بارش در این استان نسبت به سالهای قبل بی سابقه بوده است و در این چند روز، بیشترین بارشها با ۱۴۵ میلیمتر در لنده و بعد از آن قلعه رئیسی با ۱۲۴ میلیمتر گزارش شده است که جاری شدن سیل و تخریب راه‌های روستایی و پل‌های ارتباطی در این شهرستان‌ها خسارات بسیاری به دامداران و کشاورزان و زیرساخت‌های عمرانی و خانه های مسکونی وارد کرده است.

به گفته مسئولان این شهرستان یکهزارو ۵۰۰ هکتار از اراضی زیر کشت گندم آسیب دیده و تعدادی دام سبک در پی تخریب آغل‌های دامی تلف شده اند.

مسئولان این شهرستان در مجموع خسارات برآورد شده در حوزه کشاورزی در این شهرستان را بیش از دو میلیارد تومان تخمین زده اند.

بارش‌ها از روز سه شنبه در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد و در این چند روز در سی سخت ۸۰.۳، در یاسوج ۵۹، دردهدشت ۴۵ و در چرام نیز ۴۵ میلیمتر بارش باران گزارش شده است. همچنین در  این چند روز در لیکک ۸۱ میلی متر و در باشت ۲۸، در امامزاده جعفر ۱۸.۲ و در دوگنبدان نیز ۱۸.۲ میلیمتر باران باریده است.

خسارت ۲۰۰ میلیاردی بارش‌ها

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد بر اثر این بارشهای سیل آسا بیش از ۲۰۰میلیارد تومان خسارت به کشاورزان و دامداران و زیرساخت های عمرانی در استان وارد شده است.

علی وفایی مقدم بارش تگرگ در شهرستان بویراحمد را موجب ریزش شکوفه های درختان عنوان کرده که این امر خسارت های زیادی به باغ های میوه در این شهرستان وارد کرده است.

وی افزوده است: بیش از ۶۰ میلیارد تومان در بخش عمرانی و بیش از ۶۰ میلیاردتومان نیز در بخش های کشاورزی و دامداری به استان خسارت وارد شده است.

در این بارش‌ها راه ارتباطی ۲۰۰ روستا در شهرستان‌های لنده و کهگیلویه قطع شد و صاعقه بیش از ۵۰ راس دام در شهرستان چرام را تلف کرد.

بیشترین خسارت‌ها در حوزه راه روستایی است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز بیشترین خسارات را در حوزه راه‌ها و  راه‌های روستایی در استان عنوان کرد.

موسی خادمی افزود: متأسفانه خسارات مالی زیادی در حوزه‌های مختلف به بار آمده و خسارات در بخش باغداری و کشاورزی استان نیز زیاد است.

وی اظهار داشت: مسئولان و کارشناسان در حال بررسی میزان دقیق خسارت های وارده هستند و نهادها و دستگاه‌های مختلف استان نیز بی وقفه برای رفع مشکلات ناشی از بارندگی‌‌های اخیر تلاش می کنند.

درختان کهگیلویه و بویراحمد که تازه به گل نشسته و نوید سالی پر محصول را می دادند نیز با بارش بی سابقه تگرگ که به صورت متوالی ادامه داشت، گلریزانی تلخ را تجربه کردند.

در این بارش‌ها شاخ و برگ درختان شکستند و گل‌ها به دست باد و تگرگ به یغما رفتند تا کهگیلویه و بویراحمد در بخش کشاورزی خسارتی ۵ میلیارد تومانی را تجربه کند.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه‌وبویراحمد بارندگی‌های اخیر خسارات زیادی به بخش کشاورزی استان و باغات وارد کرده است.

جعفر گوهرگانی خسارتهای دیگر این بخش را در حوزه طرح‌های ماهی، ایستگاه‌های پمپاژ آب و کشت صیفی جات عنوان می کند.

صاعقه جان ۵۰ رأس دام را گرفت

دام‌هایی که برای چرا به کوه و دشت رفته بودند نیز به خشم طبیعت گرفتار آمدند و صاعقه جان ۵۰ راس دام در این استان را گرفت.

به گفته مسئولان در این بارندگی‌ها به عشایر استان خسارت فراوانی وارد شده است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه برخی ابنیه راه‌های عشایری در استان بر اثر بارندگی‌های اخیر از بین رفته است، گفت: در این بارندگی‌ها ارتباط برخی راه‌های عشایری در استان قطع شده و امکان ارتباط و برآورد خسارت تا مساعد شدن هوا وجود ندارد.

علی‌پور افزود: برای عشایری که در کنار رودخانه‌های استان ساکن هستند، اطلاع رسانی در خصوص ترک این محل‌ها انجام شده بود.

خسارت ۱۱ میلیاردی به عشایر استان

رئیس امور عشایر شهرستان کهگیلویه نیز میزان خسارات وارده به عشایر در این شهرستان را یک میلیارد تومان عنوان کرده است.

به گفته خداداد اجتهادی زیرساخت‌های عشایری در این بارش‌ها بیشترین خسارت را دیده اند.

وی خسارت های وارده عشایری را به جاده‌های عشایری شهرستان کهگیلویه، خسارت به دام‌های عشایر، خسارت وارد شده به چادر و محل اسکان عشایر عنوان کرد.

در بارش‌های کهگیلویه و بویراحمد بسیار بودند کسانی که در راه ماندند و برف و باران و سیل و تگرگ آنان را از رسیدن به مقصد باز داشت.

به گفته مدیر عامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه وبویراحمد در این بارش‌ها به بیش ۱۰۵ حادثه دیده امدادرسانی شدند.

مسعود مثنوی عملیات امدادرسانی به خانوارهای عشایری کوچ رو و تعدادی از منازل مسکونی شهری گرفتار در سیل و آبگرفتگی را از جمله این عملیات‌ها عنوان می کند.

وی افزود: در راستای امدادرسانی به حادثه دیدگان توسط امدادگران هلال احمر  استان بیش از ۱۳۲ قلم از اقلام زیستی بین گرفتاران در سیل و آسیب دیدگان توزیع شد.

مثنوی همچنین از گرفتار شدن مسافران در برف در منطقه جوخانه خبر داد و اظهار کرد: ۱۷ سرنشین یک وانت نیسان که در برف گرفتار شده بودند پس از چهار ساعت نجات یافتند.

وی گفت: ۸۰ دستگاه خودرو نیز در برف این محورگرفتار شدند که امدادگران هلال احمر به یاری آنها شتافتند و مواد غذایی و خودروی مورد نیاز برای نجات مسافران به منطقه اعزام شد.

به گفته این مسئول سیل دو کودک ۹ و ۱۲ ساله را نیز در کنار رودخانه خیرآباد دچار حادثه کرده بود که با کمک یکی از هم استانی‌ها از غرق شدن نجات یافتند.

بارندگی‌ها در روستاهای استان نیز به زیر ساختهای عمرانی خسارات فراوانی وارد کرده است و با شدت گرفتن بارش‌ها و جاری شدن سیل، رودخانه ها طغیان کرده و راه‌های ارتباطی در بسیاری از روستاها در استان قطع شد که بسیاری از این راه‌ها هنوز بازگشایی نشده اند.

به گفته مسئولان در این بارش‌ها راه ارتباطی ۷۰ روستا قطع شده و تمام راه‌های ارتباطی مناطق دیشموک از مرکز این شهر نیز قطع است.

در اثر وقوع سیل راه ارتباطی بخش‌های دیشموک، چاروسا و سوق به کلی قطع شده و دلی، ده‌احمد، رودسمه، پای پره در شمال غربی دیشموک و راه‌های ارتباطی شمال‌شرقی دیشموک، دشتک، مورخانی، بناری، لیراب و تنگتی تنگ سوخته از روستاهایی هستند که راه ارتباطی آنها به طور کامل قطع شده است.

 

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha