آمریکا درباره حقوق بشر ایران گزارش منتشر کرد/ کری: گزارشات ما بر اساس معیارهای جهانی است

 آمریکا درباره حقوق بشر ایران گزارش منتشر کرد/ کری: گزارشات ما بر اساس معیارهای جهانی است

به گزارش سراج24، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گزارشی درباره آنچه بحث حقوق بشر و نقض آن در کشورهای جهان خوانده منتشر کرد.

وزارت خارجه آمریکا هر ساله گزارشی از حقوق بشر سایر کشورهای جهان را بر اساس معیارهای خود تنظیم کرده و آنرا منتشر می‌کند، و این در حالی است که در بسیاری از این موارد از یک رویه استاندارد پیروی نکرده و گزارشات متناقضی منتشر می‌‌کند.

در جدیدترین گزارش حقوق بشر سالیانه وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن به بحث حقوق بشر در ایران نیز پرداخته است و در آن ادعاهای قبلی علیه کشورمان را تکرار کرده است.

در این گزارش که در 45 صفحه تهیه شده است، آمریکا ادعاهایی درباره برگزاری انتخابات در ایران مطرح کرده و روند برگزاری و تایید صلاحیت در انتخابات کشورمان را زیر سوال برده و حتی مدعی شده است که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در انتخابات سال 2013 بصورت غیردموکراتیک بر روی کار آمده است.

در همین حال جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشستی در وزارت خارجه آمریکا که به دنبال انتشار گزارش حقوق بشری سال 2015 برگزار شد، گفت:  معیارهایی که در این گزارش به آن ارجاع شده است، معیارهایی جهانی هستند و چیزی نیستند که ما از خودمان درآورده باشیم یا معیارهایی دلبخواهی نیستند که ما به دنبال تحمیل آنها بر دیگران باشیم. اینها معیارهای بین المللی حقوق بشری هستند که مورد قبول و تصویب واقع شده‌اند و بسیاری از کشورها آنها را در دنیا قبول کرده‌اند و برخی با وجود قبول، آنها را نقض کرده‌اند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: موضعی که بارها و بارها تاکید شده این است که حفظ حقوق بشر نه فقط الزامی اخلاقی است بلکه فرصتی به شمار می آید تا از انرژی کامل یک کشور استفاده و جامعه‌ای منسجم و مرفه ایجاد کرد. با بهبود وضعیت حقوق بشر که می توانید در هر کشوری آن را بررسی کنید، می بینید که مردمان شادتری دارند تا خواست های خود را دنبال کنند، هنرمندتر، خلاق تر و کار آفرین تر هستند تا در ساخت جامعه خود تغییر ایجاد کنند.

کری گفت: شکی نیست که همه بحث‌هایی که درباره حقوق بشر داشتیم، ثمر بخش نبود ولی با تلاش های مداوم، ما بار دیگر دیدیم که می توانیم شاهد پیشرفت باشیم و تغییر ایجاد کنیم.

وی گفت: در آذربایجان، ما از آزادی شماری از زندانیان سیاسی که در چند ما گذشته روی داد، استقبال می کنیم. ما امیدواریم شاهد گسترش هر چه بیشتر آزادی بیان و مشارکت سیاسی باشیم تا این کشور قدرتمندتر و روابط ما با آنها تقویت شود.

کری افزود: اول اینکه آمریکا می خواهد کسانی که مسئول نقض حقوق بشر در سوریه، عراق و جاهای دیگر هستند به خاطر اقداماتی که انجام داده‌اند به پاسخگویی واداشته شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: دوم، ما همه سعی خود را برای کمک به قربانیان نقض حقوق بشر می کنیم. سوم اینکه ما در کنار شرکای خود، به مبارزه با داعش ادامه می‌دهیم، در نهایت، ما به شدت به دنبال کردن راه حلی سیاسی برای مناقشه در سوریه متعهد هستیم.

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

فرانسه: در برجام می‌مانیم

آمریکا در آرزوی کاپیتولاسیون جدید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha