باج به عربستان با تغییر احتمالی معاون وزیر خارجه

باج به عربستان با تغییر احتمالی معاون وزیر خارجه

به گزارش سراج24، سیاست خصمانه و تقابلی مقامات آل سعود در دوران ملک سلمان علیه ایران حد و مرزی نمی‌شناسد. این سیاست اگر چه در دوران پادشاهان قبلی نیز کم و بیش دنبال می‌شد اما باید گفت که تیم سیاسی جدید حاکم بر عربستان برای ایران شمشیر را از رو بسته است.

مداخله نظامی در بحرین/ سوریه و یمن، حمله به سفارت ایران در لبنان و یمن، پشتیبانی از حمله‌های تروریستی در کشور، مخالفت و کارشکنی در دست یابی به توافق هسته ای ایران، دسیسه چینی برای کاهش قیمت نفت، راه اندازی جنگ شیعه و سنی در عراق، تعرض به دو نوجوان ایرانی، کشته شدن شمار زیادی از زائران ایران در فاجعه منا، اعدام شیخ نمر، وضع تحریم‌های ثانویه علیه نفتکش های خارجی و ... تنها بخش کوچکی از جنگی آشکاری است که عربستان علیه ایران به راه انداخته است.

اما دیروز سخنگوی وزارت خارجه در نخستین نشست خبری خود در سال جدید گمانه زنی های رسانه ای مبنی بر کنار گذاشتن معاون عربی- آفریقایی وزارت خارجه را تکذیب نکرد. حسین جابر انصاری گفته بود: آقای امیرعبداللهیان، چند سالی است که شاغل در پست معاون عربی و آفریقایی وزارت امورخارجه است و در صورت گردش طبیعی تغییرات نیز ایشان جا به جا خواهد شد.

این صحبت‌ها در حالی عنوان شده که برخی رسانه‌ها خبرهایی از مذاکرات منطقه ای ایران و عربستان نیز داده‌اند. درباره این اتفاقات و صحبت‌های سخنگوی وزارت خارجه لازم است باید به چند نکته اشاره کرد:

- همان طور که حسین جابری انصاری عنوان کرده‌ تغییر و تحولات در هر، وزارتخانه و نهادی امری عادی و طبیعی می‌باشد؛ اما نکته مهم این است که این تغییر و تحولات در چه شرایط و مقطع زمانی صورت می‌گیرد. آیا در حال حاضر که مقامات آل سعود به نوعی جنون برای دامن زدن به ایران هراسی در منطقه و دنیا رسیده‌اند صحیح است که مسئولان دستگاه دیپلماسی مبادرت به تغییر معاون عربی- آفریقایی وزارت خارجه نمایند؟ آیا اتخاذ این گونه تصمیمات با سیاست تدبیر، عزت و منافع ملی سازگار است؟

- اگر مذاکراتی بین مقامات ایران و عربستان قرار است اتفاق بیفتد چرا به طور شفاف و واضح گفته نمی‌شود که درباره چه موارد و موضوعاتی است. آیا این مذاکرات با اعلام آمادگی اخیر جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای گفت و گو با ایران درباره درگیری‌ها و تنش‌های منطقه ای و بحث‌های موشکی مرتبط است و آیا قرار است برجام منطقه ای کلید بخورد؟

- نکته دیگر این که در هفته‌ها و روزهای اخیر سیاستمداران عربستان چه پیام و سیگنال مثبتی برای ایران ارسال کرده‌اند که وزارت خارجه درصدد پاسخگویی و احیانا تغییر برآمده است. مگر نه این که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در آخرین سخنرانی خود مدعی شده بود:

 «مداخله‌های ایران در امور عربستان سعودی یکی از مهم‌ترین چالش‌های فراروی ریاض است. ایران در راستای ایجاد فتنه مذهبی در منطقه تلاش می‌کند و عربستان به همراه همپیمانان خود در شورای همکاری خلیج‌فارس توانستند نفوذ ایران در منطقه از یمن گرفته تا بحرین، سوریه، لبنان و نیز سودان و آفریقا را کاهش دهند.»

حتی فراتر از موضوعات و بحث‌های سیاسی، با توجه به فجایع روی داده در ایام حج سال قبل چه تضمینی وجود دارد که در صورت اعزام زایران، دولت سعودی امسال نیز مرتکب چنین جنایاتی نگردد. فراموش نکنیم که اگر سخنان و نهیب رهبری نبود مشخص نبود که تکلیف ۴۵۰ زائر کشته شده ایرانی در چه وضعیتی بود.

سخن پایانی این که با توجه به سیاست‌های خصمانه و رویکرد تنش زایی که عربستان برای ضربه زدن به منافع ایران در پیش گرفته، ضروری است وزارت خارجه سیاست فعالانه و موثری را برای مقابله و بی اثر کردن این اقدامات در دستور کار داشته باشد که البته این امر هرگز مساوی با عقب نشینی و باج دادن نمی‌باشد.

 

منبع:الف

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha