اطلاعیه ستاد معراج شهدا در مورد تدفین شهدای مدافع حرم

 اطلاعیه ستاد معراج شهدا در مورد تدفین شهدای مدافع حرم

به گزارش سراج24، پس از سخنرانی سعید قاسمی در سالروز شهادت شهیدان صیاد شیرازی و آوینی در بهشت زهرای تهران پیرامون تدفین شهدای لشکر فاطمیون. ستاد معراج شهدای مرکز اطلاعیه‌ای در پاسخ به اظهارات او صادر کرد. متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

در پی اظهارات یکی از سرداران دوران دفاع مقدس(سعید قاسمی) مبنی بر تدفین شهدای مدافع حرم در بهشت زهرا(س)، به صورت اتفاقی و بدون تشییع؛ به جهت تنویر افکار عمومی اطلاعیه‌ای از جانب ستاد معراج شهداء به شرح زیر صادر شد:

1- در خصوص ادعای نامبرده مبنی بر تدفین بیش از یکصد شهید گمنام در بهشت زهراء س به صورت اتفاقی به اطلاع می‌رساند:

ادعای تدفین یکصد شهید از شهدای دفاع مقدس و یا مدافعین حرم بصورت یکجا در زمستان گذشته صحت ندارد و تکذیب می‌شود.

2- در مورد ادعای تدفین 28 شهید افغانستانی نیز یادآور می‌شود:

شهیدان مورد اشاره سردار سعید قاسمی، بخشی از 70 شهیدمدافع حرم افغانستانی و پاکستانی و دیگر ملیت‌ها بودند که در یک سال گذشته به دلیل اینکه از دسترس نیروهای خودی خارج شده و سپس توسط دشمن در منطقه عملیاتی دفن و پس از مدتی طی مبادله تحویل رزمندگان اسلام می‌شوند، جهت شناسایی به تهران منتقل می‌گردند. در طی این مدت (11ماه گذشته) پس از تلاش‌های گسترده، بخش اعظمی از این شهدا شناسایی و در نهایت امکان شناسایی 29 شهید فراهم نشد که در همین خصوص بر اساس فتوای مقام معظم رهبری در اینگونه موارد، اجساد طیبه این شهدا پس از یأس از شناسایی در زمستان گذشته و پس از تشییع تعدادی از آنان به نحو باشکوه در باقرشهر؛ در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شدند.

تعدادی از این 29 شهید به دلیل وضعیت خاص اجساد و امکان هتک میت مسلمان (شهید) ترجیحاً به صورت محدود توسط جمعی از کارکنان خدوم و زحمت کش شهرداری، سازمان بهشت زهرا(س) و مومنین حاضر در بهشت زهرا(س) تشییع و به خاک سپرده شدند.

یادآور می‌شود در مراسم تشییع شهدا در باقرشهر تعداد کثیری از برادران و خواهران افغانستانی نیز حضور داشتند.

3- البته ناگفته نماند در برخی موارد، در تشییع و تدفین شهدای مدافع حرم با ملیت‌های مختلف، بعضاً ملاحظاتی از جانب نیروی قدس وجود دارد که لازم الرعایه است.

4- انتظار می‌رفت سردار سعید قاسمی که خود از پیشکسوتان دفاع مقدس و از عناصر اطلاعاتی جنگ می‌باشند و به رموز این گونه امور آشنا هستند، قبل از سخنرانی، برای رفع ابهام خود ابتدا با مسئولین ذیربط تماس می‌گرفتند تا نسبت به رفع دغدغه ایشان  - که قهراً از سر دلسوزی است – توضیحات لازم داده می‌شد که البته گلایه خادمین شهدا نسبت به اظهارات ایشان در جای خود باقیست.

والسلام

ستاد معراج شهدا

اخبار مرتبط

مشکلات ثبت نام خانواده‌های ایثارگران و شهدا بررسی شد

درگذشت چند تن از والدین شهدا و ایثارگران در روزهای اخیر

نصب تمثال شهدا در محله‌های جنوبی تهران

0 نظر

ارسال نظر

capcha