عضو انجمن علوم آزمایشگاهی کشور:

مشکل انتقال ارز برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی پابرجاست

مشکل انتقال ارز برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی پابرجاست

به گزارش سراج24،علی صادقی‌تبار در نشست خبری نهمین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیصی پزشکی ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر شرایط آزمایشگاهیان پس از برجام علی‌الخصوص در مبحث انتقال ارز برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی اظهار داشت: متعاقباً ما به‌صورت مستقیم خرید تجهیزات آزمایشگاهی را نداریم ولی آنهایی که برای ما این کار را انجام می‌دهند به‌مانند دیگر صنوف با مشکل انتقال ارز برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی مواجه هستند.

عضو انجمن علوم آزمایشگاهی کشور ادامه داد: البته بعد از برجام تحریم‌های خرید تجهیزات آزمایشگاهی از جمله دستگاه‌های تشخیصی هورمونی که از تست‌های رادیواکتیو استفاده می‌شد و به‌نوعی وابسته به سازمان انرژی اتمی بود برداشته شده است و ما می‌توانیم از این تست‌ها برای درمان و تشخیص استفاده کنیم.

وی همچنین با اشاره به تهیه و برآورد هزینه‌های تست‌های آزمایشگاهی که 3 هزار و 300 ساعت کار کارشناسی روی آن صورت پذیرفته است، گفت: برآورد این هزینه‌ها قرار است قیمت پایه خدمات آزمایشگاهی شود و وزیر بهداشت نیز قول داده است این شاخص‌ها را در تعرفه‌های جدید پیاده کند.

عضو انجمن علوم آزمایشگاهی کشور درباره ایجاد آزمایشگاه‌های بزرگ در کشور نیز گفت: تشکیل آزمایشگاه‌های بزرگ مسیری است که باید به‌سمت آن برویم تا کنترل و کیفیت آزمایشگاهی ما ارتقا یابد و دستاوردهای بسیاری دیگر با تشکیل آزمایشگاه‌های بزرگ پیش رو خواهیم داشت.

صادقی‌تبار در خاتمه به پایین بودن تعرفه‌های آزمایشگاهی و حمایت‌های دولتی از هزینه‌های خدمات آزمایشگاهی در کشورمان پرداخت و خاطرنشان کرد: به‌طور مثال تعرفه آزمایشگاهی در افغانستان دو برابر ایران است و این نشان می‌دهد حتی در کشور توسعه نیافته‌ای مانند افغانستان حمایت دولت‌شان از خدمات آزمایشگاهی برای مردم آن کشور بیشتر از کشورمان است.

* ایجاد 5 مرکز غربالگری متابولیک نوزادان

در این رابطه محمد تقی‌خانی دیگر عضو انجمن علوم آزمایشگاهی نیز با تأیید صحبت‌های صادقی‌تبار عنوان کرد: پس از برجام مشکلات واردات تجهیزات آزمایشگاهی برداشته شد، مثلاً دستگاه‌های برای غربالگری متابولیک نوزادان را در قبل از برجام نمی‌توانستیم وارد کشور کنیم اما هم‌اکنون 9 مرکز به این تجهیزات تجهیز می‌شود و به نوع شبکه غربالگری متابولیک نوزادان که اهمیت دارد ایجاد خواهد شد.

اخبار مرتبط

وقتی بسیجیان رودان به میدان مبارزه با کرونا در مدارس می‌روند

آغاز توزیع ماسک ارزان قیمت توسط ستاد اجرایی امام در زنجان

اجرای طرح پویش ملی نذر خون در آذربایجان‌ غربی

0 نظر

ارسال نظر

capcha