معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش:

آغاز انتخاب رشته تحصیلی از کلاس نهم/اما و اگرهای محدودیت تغییر رشته

آغاز انتخاب رشته تحصیلی از کلاس نهم/اما و اگرهای محدودیت تغییر رشته

به گزارش سراج24،علی زرافشان درخصوص انتخاب شاخه و رشته تحصیلی دانش‌آموزان در پایه نهم از امسال اظهار داشت:‌ در برنامه درسی ملی تأکید شده است هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در پایه نهم انجام شود و براین اساس در سال‌های اخیر درس کارو فناوری به مجموعه دروس دوره ابتدایی و متوسطه اول اضافه شد که در این درس زمینه آشنایی دانش‌آموزان با رشته‌های تحصیلی و مشاغل موجود در بازار فراهم شده است.

وی افزود:‌ دانش‌آموزان در درس هنر نیز با رشته‌های زمینه هنر آشنا می‌شوند. در درس کار و فناوری بستر لازم برای آشنایی دانش‌آموزان با فرآیند انتخاب رشته فراهم و پروژه‌ای تعریف شده است که در فرآیند اجرای آن دانش‌آموز با همکاری مشاور و معلم کار انتخاب رشته را انجام می‌دهد و از طریق این پروژه باعلائق خود و نحوه انتخاب رشته آشنا می‌شوند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ از سه ماه گذشته آموزش مشاوران و مدیران مدارس که کار اصلی هدایت تحصیلی دانش‌آموزان را برعهده دارند، آغاز شده است همچنین امسال طرح یک روز در هنرستان‌ها را اجرا کردیم تا دانش‌آموزان پایه نهم با رشته‌‌های هنرستانی نیز آشنا شوند.

زرافشان در خصوص عدم امکان تغییر رشته دانش‌آموزان در فرآیند جدید هدایت تحصیلی عنوان کرد:‌ برای دانش‌آموزان همچنان این فرصت فراهم است تا در بین رشته‌های موجود در شاخه نظری تغییر رشته بدهند اما درشاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش چون دروس مشترک با شاخه نظری محدود است از گذشته امکان تغییر رشته با محدودیت‌هایی همراه بود.

وی بیان کرد:‌چهار عامل استعداد،‌علاقه، نیاز و امکانات در انتخاب رشته دانش‌آموزان مؤثرند همچنین در بحث استعداد و علاقه دانش‌آموزان 6 مؤلفه دخیلند که عملکرد تحصیلی دانش‌آموز و آزمون‌های استعدادسنج و رغبت سنجش بخشی از آنهاست.

اخبار مرتبط

زمان آغاز انتخاب رشته دکتری ۹۸+دفترچه

امشب، آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور

اعلام زمان ثبت‌نام انتخاب رشته غایبان کنکور کنکور

0 نظر

ارسال نظر

capcha