وزیر صنعت در جمع خبرنگاران:

در همه کالای مصرفی خودکفا هستیم/ از رکود درآمده‌ایم/ بر مبنای "تقاضا" کالا وارد می‌کنیم

در همه کالای مصرفی خودکفا هستیم/ از رکود درآمده‌ایم/ بر مبنای "تقاضا" کالا وارد می‌کنیم

به گزارش سراج24، محمدرضا نعمت‌زاده پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 17 درصد واحدهای کوچک شهرک‌های صنعتی کشور متوقف شده‌اند و وظیفه ما این است که کمک کنیم آنهایی که قابل راه‌اندازی هستند فعال شوند.

وی با بیان اینکه 70 درصد این واحدها مشکلات نقدینگی دارند و به دلیل بدهی‌ای که دارند، بانک‌ها حاضر نیستند به آن‌ها وام بدهند، افزود: خیلی از این واحدها کمتر از ظرفیت خود کار می‌کنند و مشکلات بازار دارند که باید برای آنها بازار ایجاد کرد.

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: دولت چند تصمیم برای ایجاد بازار برای صنایع و تولیدکنندگان گرفته که یکی از آنها صدور کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی و محصولات مصرفی بادوام است که از ماه آینده فعال می‌شود و بحث خرید دین نیز از دو ماه پیش عملیاتی شده و  بانک‌ها باید آن را فعال‌تر کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در سال‌های 91 و 92 صنایع رشد منفی داشت، گفت: از سال 93 صنعت حدود 6 درصد رشد مثبت داشته است، بنابراین این نشان می‌دهد که ما از رکود درآمده‌ایم منتها روند رشد آن چیزی نیست که مدنظر ماست اما امسال با رفع تحریم‌ها قطعا حرکت بهتری در این زمینه خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه ما در واردات اولویت خاصی نداریم و بر مبنای تقاضا کالاها را وارد کشور می‌کنیم افزود: از نظر ما کالاهای سرمایه‌ای، دانش فنی، ماشین‌آلات پیشرفته، تکنولوژی و فناوری در اولویت واردات هستند ولی واردکنندگان بر مبنای بازار کالاها را وارد می‌کنند.

نعمت‌زاده تصریح کرد: ما در همه کالای مصرفی خودکفا هستیم و تقاضا می‌کنیم که مردم کالاهای داخلی را مصرف کنند و صنعتگران نیز تلاش کنند با بهبود کیفیت محصولات و رقابت‌پذیر کردن تولیدات خود با محصولات خارجی رقابت کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اختصاص 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک گفت: این تسهیلات بر اساس تقاضای صنایع به استان‌های مختلف اختصاص می‌یابد.

اخبار مرتبط

دخل و خرج مردم یکسان نیست و حذف صفر از پول ملی تاثیری نخواهد گذاشت/ حمایت از تولیدکنندگان راهکار برون‌رفت از این شرایط است

رحمانی: تمام گوشت‌هایی که ر مناطق سیل‌زده توزیع می‌شوند جدید هستند

مهم‌ترین بخشی که می‌تواند برای رونق تولید فعالیت کند، ستاد تسهیل است

0 نظر

ارسال نظر

capcha