پیر غلامی که خادم مادحین بود

پیر غلامی که خادم مادحین بود

به گزارش سراج24، بسیاری از کار شناسان و ستایشگران اهل بیت(ع) معتقدند مرحوم علی آهی نه فقط یک پیرغلام و شاعر آئینی که یک دانشمند و در عین حال خدمتگزار مداحان کشور در عرصه های مختلف بود.

یک سال از درگذشت مجاهد و دانشمندی می گذرد که رهبر معظم انقلاب از او به عنوان یک متعهد و علاقه مند به ویژه نسبت به جامعه مداحان یاد کردند که دارای احساس تعهد و مسئولیت بود.
سال گذشته حضرت آیت الله خامنه ای چند روز پس از رحلت علی آهی در جمع شاعران و مداحان که همه ساله به مناسبت سالروز میلاد حضرت زهرا(س) برگزار می شود، فرمود:‌ بنده مرحوم آهی را از سال های اوایل دهه ۴۰ می‌شناسم. در مشهد یک جمعی از مادحان اهل‌بیت آمده بودند و ایشان فعّال بود؛ سال های متمادی ایشان را از دور می‌شناختیم؛ بعد هم از نزدیک خدمت ایشان رسیده بودیم. خدا ان‌شاءالله درجاتش را عالی کند.

 مدافع فرمایشات رهبری در عرصه شعر آیینی و مداحی
حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به ولایتمداری مرحوم علی آهی اشاره کرد و گفت: این پیشکسوت مداحی، همواره از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در عرصه شعر آیینی، مدیحه سرایی و تعظیم شعائر دفاع می کرد.


وی افزود: بنده توفیق حضور در بعضی از جلسات خانه مداحان و استفاده از سخنان مرحوم آهی را داشتم و آنچه در این جلسات برای من ظهور و بروز داشت، ولایتمداری وی به ویژه دفاع از فرمایشات مقام معظم رهبری در عرصه شعر آیینی، مدیحه سرایی و تعظیم شعائر بود


خاموشی اضافه کرد: مرحوم آهی در شعر و مدیحه سرایی سابقه ای طولانی داشت و می توان گفت آن بزرگوار یکی از پیشکسوتان موثر در حوزه شعر آیینی و مدیحه سرایی بود و در سال های اخیر نیز تلاش های بسیاری برای ساماندهی خانه مداحان داشت.
وی با اشاره به خدمات مرحوم آهی در بنیاد دعبل خزاعی گفت: ما شاهد آثار و برکات خوبی از ایشان بودیم که به عنوان نمونه می توان گفت در بنیاد دعبل برای حمایت از مداحان از جنبه رفاهی تلاش های فراوانی داشت و خانه مداحان با تلاش های وی و حمایت نهادهای دیگر در تهران شکل گرفت.

سخت کوشی و تلاش درس آموز
محسن طاهری مدیرعامل خانه مداحان یکی از مهم ترین ویژگی های مرحوم علی آهی را تلاش و سخت کوشی در مسیر نوکری اهل بیت(ع) دانست و گفت: اراده مصمم وی درسی بزرگ برای جوانان است.
وی افزود: مرحوم آهی به رغم این که از ضعف مزاجی و کهولت سن رنج می برد ولی خود را به خانه مداحان می رساند و مصمم بود که این راه را ادامه دهد و تلاش های مرحوم آهی در خانه مداحان به گونه ای بود که باعث شرمندگی جوانان می شد.
این مداح اهل بیت(ع) اضافه کرد:‌ زمانی که جوانان می دیدند مرحوم آهی چگونه با آن شرایط جسمانی شب و روز فعالیت می کند، همه از او درس گرفته و کارهای خود را به صورت تمام و کمال انجام می دادند.


وی در ادامه گفت: مرحوم آهی زمانی در فرماندهی نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان و سپس در فرماندهی کمیته انقلاب اسلامی در منطقه آبعلی خدمت کرد ولی هرجا بود، مدیریتی دقیق و جدی داشت.


 سفارش برای انس با علمای دین
جواد حیدری مدیرعامل مجمع شاعران اهل بیت(ع) گفت: مرحوم آهی به شدت با علماء مانوس بود و حتی اجازه نقل روایت و حدیث از چند مجتهد مسلم داشت و لذا همیشه به مداحان سفارش می کرد که با علماء مانوس باشند.
وی افزود: مرحوم آهی رابط آیت الله میلانی بزرگ با حضرت امام خمینی(ره) بود و یکی از امتیازات وی این بود که محضر بسیاری از علما و بزرگان دین را درک کرده بود.
این شاعر آیینی همچنین گفت: اگرچه وی از بزرگان جامعه مداحی بود و تمام بزرگان مداحی دست وی را می بوسیدند ولی یکی از خصوصیات مرحوم آهی خدمتگزاری به مردم و به ویژه جامعه مداحان بود.
وی در ادامه گفت: آن مرحوم خدمات بسیاری از نظر فرهنگی، آموزشی و رفاهی به جامعه به ویژه مداحان و ستایشگران اهل بیت(ع) داشتند که به عنوان نمونه می توان به بنیاد دعبل اشاره کرد و مرحوم آهی پس از چند سال نامه نگاری و پیگیری توانست مجوز تاسیس این بنیاد را از رهبر معظم انقلاب دریافت کند.

 شخصیتی چندوجهی
حیدری از مرحوم آهی به عنوان یک شخصیت چند وجهی یاد کرد که در زمینه های مختلف همچون ادبیات، شعر، علوم حوزوی و مداحی خدمات بسیاری را ارائه کرد و هیچگاه به دنبال اسم و رسم نبود ولی اخلاص او به گونه ای بود که مسجد امیرمومنان(ع) در میان مداحان و مردم معروف به مسجد آهی شده بود.
وی با اشاره به خدمات آهی در زمینه رفاهی مانند بیمه مداحان و پیرغلامان اهل بیت(ع) گفت: خدمتگزاری وی در عرصه فرهنگی و آموزش بسیار بود. به گونه ای که مرحوم حاج مهدی تعجبی متخلص به آواره همدانی که خود یک پیرغلام بود، همواره می گفت زمانی که جوان بوده اشعار خود را به مرحوم آهی می داده تا از نظر اعتقادی تصحیح کند.
مدیرعامل موسسه قدیم الاحسان همچنین به فعالیت های مرحوم آهی در دوران پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: وی هیچ گاه از اعتقادات خود کوتاه نمی آمد و در دیوان اشعار خود که به نام انوار معرفت منتشر شده، اشعاری زیبا و خواندنی درباره اهل بیت(ع) سروده است.
حیدری افزود: آن مرحوم در عرصه ادبیات نیز یکی از بهترین ادیبان به شمار می رفت و کتابی درباره قافیه در سن 82 سالگی نوشت و پسر وی به نام حسین آهی که از شعرا و ادبای طراز اول کشور است، می گوید تاکنون چنین کتابی درباره قافیه نوشته نشده است.

 مداحان قدردان تلاش های او باشند
غلامرضا سازگار پیشکسوت شعر آیینی با بیان این که ستایشگران و مداحان اهل بیت(ع) باید قدردان زحمات و تلاش های مرحوم آهی باشند، اظهار داشت:‌ بسیاری از بزرگان به جامعه خدمت کردند ولی من که بیش از 40 سال در خدمت او بودم، کمتر شخصیتی همچون مرحوم آهی دیدم .
وی از خدمات و تلاش های آهی در زمینه بیمه مداحان، تاسیس خانه مداحان و همچنین رسیدگی به وضعیت مداحان از کارافتاده یاد کرد و گفت: این خدمات، فقط گوشه ای از تلاش های وی بود و این مداح اهل بیت(ع) در واقع یک دانشمند دینی بود و از شاگردان مراجعی همچون آیت الله العظمی شیخ جواد خراسانی و آیت الله العظمی میلانی بود.
این شاعر اهل بیت(ع) در ادامه ضمن بیان خاطره ای گفت: روزهایی که به همراه مداحان در سالروز ولادت حضرت زهرا(س) خدمت رهبر معظم انقلاب می رسیدیم، آقای آهی قبل از مدیحه سرایی مداحان به سخنرانی پرداخته و اطاعت مداحان را از مقام معظم رهبری اعلام می کرد.


سازگار که به میثم متخلص است، به یاد این پیشکسوت عرصه ستایشگری و مداحی شعری سروده که:
«آهی» درود بر تو که یار ولایتی/ از ظل اهل بیت(ع) فروغ هدایتی
لبریز از محبت و لطف و عنایتی/ سر تا قدم کتاب و حدیث و روایتی
هشتاد سال بنده خلف سرمدی/ هشتاد سال خادم آل محمدی
هشتاد سال تشنه لب جام کوثری/ امروز نیز چرخ ادب را تو محوری
عمری برای نشر حقایق تو زیستی/ عمری برای آل پیمبر(ص) گریستی

 شخصیت و خدماتش ناشناخته است
ماشاء الله عابدی مداح اهل بیت (ع)، با اشاره به تلاش ها و فعالیت های مرحوم علی آهی برای جامعه مداحان کشور گفت: وی کارهای بسیاری در جامعه انجام داده ولی شخصیت و خدمات او در جامعه ناشناخته مانده است.
این پیشکسوت عرصه مداحی با اشاره به تلاش های مرحوم آهی برای تاسیس بنیاد دعبل نیز گفت: این پیرغلام، کارهای بسیاری برای مداحان انجام داده که در جامعه همچنان ناشناخته مانده است.


وی ضمن برشمردن برخی مسئولیت های فرهنگی و سیاسی مرحوم آهی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: مرحوم آهی به رغم این که سن بالایی داشت ولی در عرصه مدیریت، انسانی توانا بود و بنده در حدود 10 سال از نزدیک در کنار او بودم و مدیریت او را می دیدم.
عابدی از تقوا و علم مرحوم آهی یاد کرد و افزود: وی غیر از مداحی و شاعری دارای فضل و علم و تلاش در تحصیلات حوزوی بود و اگرچه در کسوت مداحی بود ولی یک فاضل درس خوانده و روحانی بدون عمامه بود و انسانی باسواد و با فضیلت به شمار می رفت.


وی با اشاره به نظم این استاد اخلاق برای حضور در جلسات گفت: اگرچه وی تا هفته های آخر از بیماری رنج می برد، نه تنها در جلسات حاضر می شد بلکه از اولین نفرات شرکت کننده بود، در حالی که عذر وی کاملا موجه بود.


 پناهگاه محرومان و واسطه فیض طلاب بود
حجت الاسلام علی ثمری کارشناس مذهبی از مرحوم آهی به عنوان پناهگاه محرومان یاد کرد و گفت: مرحوم آهی واسطه ای برای حضور برخی طلاب دینی در حوزه علمیه بود.
وی افزود: بخش بزرگی از ساماندهی مردم منطقه فقیرنشین خیابان های گلستان، کرمان و سرآسیاب دولاب به عهده مرحوم آهی و ذبیح الله فصیحی تهرانی بود.
این کارشناس مذهبی از عالم عامل به عنوان بهترین تعبیر برای معرفی مرحوم آهی یاد کرد و گفت: وی از نظر دروس حوزه در سطح عالی قرار داشت. چون تا مقطع خارج در حوزه علمیه درس خوانده بود و از مراجع بزرگ تقلید همچون حضرت امام خمینی(ره)، آیت الله خویی و گلپایگانی و میلانی اجازه های مختلفی داشت.
وی افزود: مرحوم آهی محضر اساتید برجسته ای مانند آیت الله شاه آبادی و حکیم را درک کرده بود ولی بر اساس تکلیفی که داشت در کسوت شعر و شاعری و ساماندهی به امور ذاکرین و مادحین اهل بیت(ع) اهتمام می کرد و در این راه نیز موفق بود.


ثمری که طلبه شدن خود را مدیون مرحوم آهی می داند، اضافه کرد: بسیاری از طلبه هایی که از این منطقه به حوزه های علمیه رفتند به واسطه تشویق و دلگرمی آهی بود و طلابی که از محله سرآسیاب دولاب، مسجد امام محمد تقی(ع) و مسجد حسین بن علی(ع) در حوزه مرحوم آیت الله احمد مجتهدی مشغول به تحصیل علوم دینی شدند با تلاش های مرحوم آهی صورت گرفت.


این پژوهشگر مذهبی افزود: مرحوم آهی ضمن شناسایی و گلچین کردن نوجوانان علاقه مند به تحصیل علوم دینی آنان را به مدرسه مجتهدی می برد و به آیت الله مجتهدی نیز سفارش می کرد ، درعین حال که آیت الله به طلبه های معرفی شده از سوی مرحوم آهی علاقه خاصی داشت.

 مروری بر زندگی مرحوم آهی
علی آهی در سال 1307 هجری شمسی در تهران و در یک خانواده مذهبی قدم به دنیا آمد و پس از گذراندن دوره ابتدایی، ضمن اشتغال به کسب، به تحصیل علوم حوزوی پرداخت و دروس ادبیات صرف و نحو، منطق و فقه، اصول، تفسیر، علم کلام، رجال، علم حدیث را از محضر اساتیدی همچون حجج اسلام مرحوم حاج سیدعلی اصغر میردامادی، احمد مجتهدی، حاج سید محمد ضیاء آبادی فرا گرفت.


وی از سن 10 سالگی به تشویق مادر خود شروع به مداحی اهل بیت(ع) نمود و از سال 1336 نیز سرودن شعر را آغاز کرد.
مرحوم آهی در شکل گیری انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) نقشی فعال داشت و به عنوان یکی از اعضای جمعیت فدائیان اسلام به رهبری شهید حجت الاسلام سید مجتبی نواب صفوی فعالیت می کرد و بارها از سوی ماموران ساواک و اطلاعات شهربانی دستگیر و بازداشت شد.


آهی پس از پیروزی انقلاب، مسوولیت های متعددی داشت و علاوه بر حضور در جبهه های جنگ تحمیلی، در کمیته انقلاب اسلامی تا سطح فرماندهی استان طبق موازین شرعی خدمات شایانی داشت.


وی در طول تلاش های مذهبی و علمی خویش موسس محافل، مساجد و حسینیه های متعددی بوده که از آن جمله تشکیل بنیاد دعبل خزاعی، چند کتابخانه و چند مسجد در تهران و آبعلی و تاسیس صندوق قرض الحسنه الغدیر آبعلی است.


تالیفات بسیاری در حوزه ستایشگری اهل بیت و مداحی از وی منتشر شده که می توان به کتاب های دیوان آهی در دو جلد، دیوان آئینه نور در دو جلد، فرهنگ اصلاحات قافیه، توصیف صنایع شعر کهن فارسی و پیرایش آن با کلک بدیع، فلسفه قیام امام حسین (ع) از دیدگاه عقل و همچنین کتاب شعر و شاعری از نظرگاه قرآن و عترت و سنت اشاره کرد.
مرحوم آهی در 16 فروردین سال 94 و در سن 87 سالگی به دیار باقی شتافت و در روضه الحسین(ع) یعنی قطعه 301 بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.

 

اخبار مرتبط

محمود کریمی در حرم امام رضا (ع) مناجات شعبانیه می خواند

کاشت درخت به یاد شهدای مداح و پیرغلامان

برخی مسؤولان اعتقادی به تهاجم فرهنگی ندارند

0 نظر

ارسال نظر

capcha