عمیق‌ دریاچه ارومیه بیشتر شد

عمیق‌ دریاچه ارومیه بیشتر شد

به گزارش سراج24، مهرنگ دوستی‌رضایی اظهارداشت: سطح تراز آبی دریاچه ارومیه در ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ماه ۹۴) حدود ۱۲۷۰.۰۸ متر بود که در ۶ ماه و نیم گذشته ۶۹ سانتی‌متر افزایش یافته است. در سال آبی جاری رژیم خوب بارشی را شاهد بودیم و علاوه بر بارش برف مناسب به ویژه در مناطق کوهستانی، دمای هوا نیز کم بود و این امر بر کاهش تبخیر تاثیر گذاشت تا امسال وضعیت دریاچه بهتر از هر سال باشد.

مدیر مطالعات پایه منابع آب آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: سطح تراز آبی دریاچه ارومیه با افزایش ۶۹ سانتیمتری نسبت به ابتدای سال آبی جاری به ۱۲۷۰.۷۷ متر رسید. این میزان نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۸ سانتی‌متر و نسبت به سطح تراز زمان مشابه ۲ سال پیش نیز ۱۰ سانتیمتر افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: افزایش ورودی آب به دریاچه ارومیه از طریق بارش‌های خوب پاییزی، زمستانی و بهاری و اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه همچنین وارد شدن میزان آب مناسب از رودخانه‌ها و رهاسازی آب سدها به همراه پایین بودن دما و کم بودن تبخیر آب از جمله عوامل افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.

دوستی‌رضایی با اشاره به وضعیت مناسب بارش‌ها در فروردین ماه امسال نسبت به سال‌های گذشته گفت: در صورت تداوم بارش‌ها، با آب شدن برف کوه‌ها و روان شدن آب بیشتر در رودخانه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه تا اواخر اردیبهشت ماه، انتظار می‌رود که سطح تراز آبی این دریاچه بیشتر افزایش یابد.

در سال آبی جاری از ۴ سد مهاباد، بوکان، زولای سلماس و حسنلوی نقده در مجموع ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است. تراز این دریاچه در ابتدای سال آبی ۹۳-۹۴ حدود ۱۲۷۰.۱۵ و در ابتدای سال آبی ۹۴-۹۵ حدود ۱۲۷۰.۰۸ متر بود که نشان از کاهش ناچیز سطح دارد و دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده است

اخبار مرتبط

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه

وسعت دریاچه ارومیه 378 کیلومتر مربع افرایش یافته است

معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی به کجا رسید؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha