گفت و گو با جمال شورجه، فیلمساز انقلابی درباره نقش فرهنگ در اجراسازی اقتصاد مقاومتی

توجه به هنرمندانی از جنس «سلحشور» برای اجرای مفاهیم مهم/ دور شدن از هر گونه ریخت و پاش های تولیدی/ توجه به اثربخشی ساخته های سینمایی و تلویزیونی

توجه به هنرمندانی از جنس «سلحشور» برای اجرای مفاهیم مهم/ دور شدن از هر گونه ریخت و پاش های تولیدی/ توجه به اثربخشی ساخته های سینمایی و تلویزیونی

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی امسال را به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» برگزیدند و برای به کرسی نشستن این نگاه بلندبالا نیاز به همت و اراده ای مضاعف از سوی همه بخش ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی و نهاد همیشه موثر مردمی می باشد. اما جایگاه و نقش فرهنگ در اجراسازی موضوع ارزشمند «اقتصاد مقاومتی» چیست؟ موضوعی که نیاز به گفت و گو و تحلیل و برگزاری همایش ها و نشست هایی کاربردی از سوی متولیان فرهنگی کشور دارد تا باز هم مانند بسیاری از فرمایشات رهبری این مساله هم توسط مسئولان فرهنگی دولت به زمین نماند و حوزه فرهنگ و هنر بتواند از تمام ظرفیت های خود جهت عملی سازی شعار سال 95 استفاده نماید.

به دنباله همین نگاه افق مدار، در بخش فرهنگی سایت «سراج24» سلسله مباحثی را به تدریج پی خواهیم گرفت و از اهالی دست اندرکار و صاحب نظر و ارادتمندان به این مبحث کلان دعوت می داریم که ما را با نگاه و اندیشه راهگشای خود یاری رسانند. در این فرصت به سراغ جمال شورجه رفتیم که فیلمسازی انقلابی از جنس «سلحشورِ» سینمای ایران و مهم ترین دوست این هنرمند فقید و ارزش مدار ما است. مردی که طبق گفته های «شورجه» سینمای ما می تواند تجسم فیلمسازی باشد که در عینی سازی بسیاری از انگاره های تفکری سینمایی اسلامی و موثر در بدنه بخش های مختلف اقتصادی و سیاسی و اجتماعی می تواند موثر باشد. شورجه در این خصوص به «سراج24» گفت: «فرج از جنس هنرمندانی بود که به سینما به عنوان ابزاری جهت اجرایی کردن آن چه به آن اعتقاد داشت نگاه می کرد و از این جهت تنها به دنبال این نبود که هر کاری را به تولید برساند و همه چیز را  از دریچه معنویت و از کلام قرآن می دید. از این جهت این گونه هنرمندان می توانند در اجرایی کردن تفکرات مهم کارگشا باشند.» این یادسپاری در آستانه چهلمین روز درگذشت فرج سینمای ایران یادش را دوباره در نگاه مان جوانه زد.

 در ادامه گفت و گو با جمال شورجه از او درباره نقش فرهنگ برای تجلی بخشی فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری در خصوص «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» پرسیدم که کارگردان فیلم «سی و سه روز» پاسخ داد: « این مساله از جنبه های مختلفی قابل ارزیابی است و آن چه مسلم است فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص همه مسائل در صورت اجرایی شدن می تواند وضعیتی برجسته برای کشورمان بسازد. همانطور که آقا بارها در خصوص مسائل فرهنگی مطالبی را به زیبایی عنوان کردند و باید همه از جمله مسئولان به موضوعات یاد شده توجه کنند و امسال هم شاهد این بودیم که مقام معظم رهبری در شهر مشهد با اشاره به هنرمندانی چون شهید آوینی و مرحوم سلحشور توجه خود را به مقولات فرهنگی نشان دادند و این افراد را همردیف شهیدان هسته ای دانستند. پس ما فیلمسازان باید بیش از این ها احساس مسئولیت کنیم و در جهت عملی ساختن اقتصاد مقاومتی بتوانیم آثاری را تهیه و به اجرایی کردن این مساله و ایجاد تفکر در نزد همگان کمک کنیم.»

جمال شورجه در پاسخ به این که چه عوامل و راهکارهایی می تواند از بُعد فرهنگی به عملی سازی «اقتصاد مقاومتی» کمک نماید، عنوان داشت: « از طرفی باید سعی شود که در جهت صرفه جویی هزینه ها و توجه به اثربخشی سرمایه هایی که در تولید آثار سینمایی و تلویزیونی می شود، توجه لازم صورت بگیرد چرا که بسیاری از مبالغی که برای ساخت تولیدات قرار می گیرد چندان اثربخش نیست و بودجه کشور را هدر می دهد، از این جهت بهتر است پروژه هایی سینمایی با مبالغ کم را به تولید برسانیم. از طرفی باید سعی شود از هنرمندانی استفاده شود که دغدغه کار متعهدانه را دارند.»

اخبار مرتبط

مراسم بزرگداشت سی‌و‌سومین یادواره شهدای کربلای پنج

سرلشکر جعفری: تشییع با عظمت حاج قاسم از برکات عملیات کربلای ۵ است

همایش معرفی بخشی از دستاوردهای شاخص جبهه فرهنگی انقلاب در فضای مجازی

0 نظر

ارسال نظر

capcha