«سراج 24» گزارش میدهد؛

قابلیت نصب نصب موشکهای اسپایک روی پهپاد اینتگریتور/قرارداد ۸/۸ میلیون دلاری برای تولید آرکیو-۲۱

قابلیت نصب نصب موشکهای اسپایک روی پهپاد اینتگریتور/قرارداد ۸/۸ میلیون دلاری برای تولید آرکیو-۲۱

به گزارش «سراج24» توسعه پهپاد اینتِگرِیتور به عنوان نسل بعدی سامانه هوایی بدون سرنشین این سایت توسط شرکت آمریکایی اینسیتو وابسته به بوئینگ از سال ۲۰۰۴ آغاز شد؛ گرچه نخستین اخبار مربوط به آن در اوت ۲۰۰۷ رسانه ای شد. نمونه اولیه این پهپاد در سال ۲۰۰۶ به پرواز درآمد. شرکت اینسیتو از ایستگاه کنترل زمینی این سایت برای این پرنده استفاده می کند اما تغییرات ویژه ای در طراحی آن اعمال کرده تا نصب محموله های عملیاتی مختلف بر روی این پهپاد را تسهیل نماید.

نیروی دریایی ارتش آمریکا در قالب برنامه سامانه هوایی بدون سرنشین کوچک تاکتیکی (اس‌تی‌یوای‌اس) در سال ۲۰۱۰ این پهپاد را به عنوان برنده مناقصه برگزید. بر این اساس نیروی دریایی و تفنگداران دریایی آمریکا قرارداد اولیه خرید ۳۶ سامانه عملیاتی اینتگریتور را با شرکت اینسیتو منعقد کردند.

هر سامانه عملیاتی این پهپاد شامل ۵ فروند پرنده است. اینتگریتور برای انجام ماموریتهایی شامل تجسس و شناسایی تاکتیکی مستمر دریایی و زمینی، مکان یابی اهداف، پایش ساحلی و شناورها طراحی شده است. نیروی دریایی هلند نیز پنج سامانه از این پهپاد را سفارش داده است. آزمایش این هواپیما بر عرشه شناورهای نیروی دریایی آمریکا از سال 2013 آغاز شد که نتیجه آن تائید آغاز برنامه تولید مقیاس پایین اینتگریتور بود. تفنگداران دریایی ارتش آمریکا این پهپاد را با عنوان آرکیو-۲۱ بِلَک جَک نامگذاری کرده اند. در نوامبر 2013نیروی دریایی آمریکا قراردادی به ارزش ۸/۸ میلیون دلار با شرکت بوئینگ (مالک اینستیتو) برای تولید آرکیو-۲۱ به امضاء رساند.

بال این پرنده با عقب رفتگی ملایم بر روی قسمت فوقانی بدنه استوانه ای شکل آن نصب شده و در دو قسمت نوک دارای بالچه می باشد. دو میله از طرفین قسمت داخلی بال جدا میشوند که در انتهای دیگر آن دو سطح ذوزنقه ای شکل دم عمودی به سمت بالا نصب شده است.

سطح دم افقی نیز روی دو سطح دم عمودی قرار گرفته است. موتور هل دهنده این پهپاد در قسمت عقبی بدنه نصب شده است. محموله استاندارد این پرنده شامل دوربینهای الکتروپیتکی و فروسرخ موج بلند و متوسط و مسافت سنج لیزری است که در محفظه تعبیه شده در قسمت دماغه نصب می شوند. محفظه داخلی دیگری در زیر قسمت مرکزی بدنه برای نصب سایر تجهیزات ماموریتی پیش بینی شده است. گزارشهایی در مورد نصب رادار دریچه مصنوعی بر روی نمونه های جدیدتر آرکیو-۲۱ در دست است. همچنین نقاطی برای نصب موشکهای اسپایک روی سازه بیرونی این پرنده تقویت شده است. سازه این پهپاد از جنس مواد مرکب به صورت کاملا ماژولار ساخته شد و به راحتی توسط یک خودروی تاکتیکی سبک قابل حمل است. پرتاب اینتگریتور توسط کاتاپولت نیوماتیکی انجام می شود.

 تفنگداران دریایی ارتش آمریکا در اواخر آوریل ۲۰۱۴ نخستین نمونه‌های آرکیو-۲۱ خود را در افغانستان عملیاتی کردند. از آن زمان تا نیمه تابستان همان سال بیش از ۲هزار ساعت پرواز عملیاتی توسط این پرنده در افغانستان به ثبت رسیده است.

در تابستان سال گذشته این پرنده‌ ماموریت 24 ساعته‌ای را به انجام رساند که هدف از آن تست تغییرات جدید اعمالی به منظور افزایش مدامت پروازی و وزن خالص تیک-آف بود.  شرکت اینسیتو امروز اعلام کرد که پهپاد اینتگریتور آن با موفقیت آزمون پرواز 24 ساعته خود را پشت سر گذاشته است که نمایش دهنده توانایی‌های پلتفرم جدید طراحی شده برای افزایش مداومت پروازی و وزن خالص تیک آف با به همراه داشتن محموله‌های مراقبتی است. این پرواز یکی از چندین پرواز برنامه‌ریزی شده می‌باشد که نشان دهنده‌ی ظرفیت اضافه‌ی پلتفرم در زمینه‌ی مداومت و بار است که پشتیبانی کننده‌ی ماموریت‌های آینده می‌باشد.

اینتگریتور فراهم کننده‌ی پایه های اولیه برای سامانه‌ی RQ-21A blackjack  متعلق به نیروی دریایی آمریکا می‌باشد که تحت برنامه‌ی  "ذخیره اطلاعات با وزنی کمتر از 6 پوند" می‌باشد.

وزارت دفاع آمریکا برای تامین نیاز نیروهای مسلح خود به این پهپاد تا سال مالی 2017 بودجه ای حدود 559 میلیون دلار تخصیص داده است.

اخبار مرتبط

تغییر صفحه چرخش موتور از افقی به عمودی در پهپاد پانتر/ هدایت پرنده توسط یک نفر در شرایط اضطراری

قابلیت های پهپاد یسترب بلغاری/ راه اندازی پهپاد در یک ساعت/کنترل سه کاناله پرنده

تلاش 16 ساله اردن برای ساخت پهپاد/ آماده ‌سازی جُردن فالکون در 20 دقیقه/ تلاش اردن برای در اختیار گرفتن پهپادهای آمریکایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha