"دست‌های مهربانی" یاری‌رسان مردم محروم خوزستان/ تحقق"اقدام و عمل" توسط ۵ هزار جهادگر داوطلب

"دست‌های مهربانی" یاری‌رسان مردم محروم خوزستان/ تحقق"اقدام و عمل" توسط ۵ هزار جهادگر داوطلب

به گزارش سراج24،حرکت‌های جهادی سال‌هاست که با حضور خودجوش جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب در مناطق محروم کشور به‌ویژه در استان خوزستان تداوم دارد، در این اردوها جوانان به محرومیت‌زدایی، همدلی و هم‌زبانی با مردم محروم می‌پردازند.

امام خامنه‌ای فرمودند "روحیّه‌ی جهادی یعنی کار را برای خدا انجام دادن، کار را وظیفه‌ی خود دانستن، همه‌ی نیروها را در راه کارِ درست به میدان آوردن؛ این روحیّه‌ی جهادی است. برای اینکه این روحیه‌ جهادی در شما تقویت بشود، حضورتان در اردوهای جهادی خیلی خوب است" و اردوی جهادی را به‌مراتب بهتر و شرافتمندانه‌تر و مفیدتر از اردوهای اروپایی دانستند.

در این اردوها تقوا، معرفت و یاری محرومان و مستضعفان در محور کار قرار می‌گیرد. جهادگران دارایی، دانش و توان خود را در طبقی از اخلاص گذاشته تا گره‌گشای بخشی از محرومیت‌های مردم مستضعف باشند.

بچه‌های جهادگر در تعطیلات نوروزی و تابستانی به لذات دنیا و سفرهای تفریحی پشت می‌کنند تا در لباس خاکی به جهاد در راه خدا و کمک به محرومان بپردازند، جهادگرانی از نسل جهادگران 8سال دفاع مقدس که در 26سال پس از جنگ تحمیلی تعبیر جمله "جهاد ادامه دارد" می‌شوند.

تعطیلات نوروزی در اینجا! شلمچه، حمیدیه، اروند، شادگان، مینو شهر و منیوحی که دورافتاده‌ترین نقطه کشور از نگاه مسئولان است فرزندان امام در قالب قرارگاه، هیئت و گروه‌های مختلف مشغول جهاد هستند و در این نقطه جهاد جریان دارد.

    

فعالیت 5هزار جهادگر بومی و اعزامی در استان خوزستان

علی حاجوی دبیر ستاد حرکت‌های جهادی قرارگاه امام رضا (ع) در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: آغاز حرکت جهادی قرارگاه امام رضا (ع) در سال 93کلید خورد که در آن محوریت کار در خرمشهر بود، جهادگران تعطیلات نوروزی را در شهرهای محروم خوزستان و تعطیلات تابستانی را در استان‌های ایلام و کرمانشاه باهدف محرومیت‌زدایی در مناطق عملیاتی دفاع مقدس می‌گذرانند.

وی می‌افزاید: در این دوره از اردوهای جهادی قریب به 5هزار جهادگر بومی و اعزامی در بخش‌های مختلف عمرانی، علمی و آموزشی، پزشکی و بهداشتی، امداد و نجات، اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی مناطق محروم استان خوزستان فعالیت می‌کردند.

دبیر ستاد حرکت‌های جهادی قرارگاه امام رضا (ع)، عنوان می‌کند: افزایش تعداد جهادگران، پزشکان متخصص و تجهیزات پزشکی، افزوده شدن بخش اشتغال‌زایی و اقتصاد مقاومتی به بخش‌های جهادی همه نقاط قوت این دوره از اردوهای جهادی قرارگاه امام رضا (ع) بود.

حاجوی، می‌گوید: برنامه‌ریزی برای استمرار و هم‌افزایی حرکت‌های جهادی همچنین تقویت و تشکیل گروه‌های بومی جهادی در خوزستان از برنامه‌های مهم قرارگاه در مناطق محروم این استان برای سال 95 است.

حرکت‌های جهادی مصداق بارز «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»

محمدباقر قالیباف شهردار تهران در حاشیه بازدید از فعالیت‌های جهادگران قرارگاه امام رضا (ع) در مناطق محروم استان خوزستان، حرکت‌های جهادی را مصداق بارز «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» می‌خواند و اظهار می‌کند: ارزش کار جهادگران امروز کمتر از جهاد رزمندگان 8سال دفاع مقدس نبوده، بلکه جهادی دشوارتر است. پس به‌درستی که جهاد ادامه دارد.

 

معاینه رایگان یک هزار و 500روستایی

صبا کرم عنوان می‌کند: ظرف 6روز حضور پزشکان جهادگر قرارگاه امام رضا (ع) در مناطق محروم شهرستان حمیدیه، یک هزار و 500نفر از مردم محروم روستایی این شهرستان توسط پزشکان جهادگر مورد معاینه رایگان قرار گرفتند.

وی بیان می‌کند: در این دوره از اردوهای جهادی 100جهادگر متشکل از 50پزشک عمومی، متخصص قلب و عروق، دندان‌پزشک، مامائی، زنان و زایمان، داروسازی و دامپزشکی همچنین گروه‌های آزمایشگاهی سیار از 5تا 11فروردین‌ماه در بخش گمبوعه شهرستان حمیدیه مستقر شدند.

سرپرست گروه جهادی پزشکی قرارگاه امام رضا (ع) تصریح می‌کند: برای پیگیری بهتر و ارائه خدمات بیشتر به مردم مناطق محروم خوزستان نیازمند گروه‌های جهادی بومی هستیم تا نه‌تنها به‌صورت سالانه بلکه به‌صورت روزانه، هفتگی و ماهانه بتوانند به مردم محروم خدمت‌رسانی کنند.

آموزش و حمایت از طرح‌های اشتغال‌زایی در مناطق محروم

سحر پرکان اظهار می‌کند: اردوی جهادی گروه اقتصاد مقاومتی از 26اسفندماه در مناطق محروم مرزی، شلمچه، حفار و مینوشهر در شهرستان خرمشهر آغاز شد.

وی می‌افزاید: پروژه اقتصاد مقاومتی را در حوزه پرورش مرغ و ماکیان دنبال کردیم، در بهمن‌ماه 95 خانواده‌های محرومی که از زیرساخت‌های اولیه برای اجرای پروژه برخوردار بودند شناسایی شدند، در این اردو 70خانواده محروم مورد آموزش و توجیه قرار گرفتند.

سرپرست گروه اقتصاد مقاومتی قرارگاه امام رضا (ع) می‌گوید: 50نیروی جهادی در بخش اقتصاد مقاومتی که شامل بخش‌های عمرانی، مطالعاتی و کارشناسی اشتغال‌زایی است فعالیت می‌کردند، هدف عمده این دوره اشتغال‌زایی جوانان در مناطق محروم شهرستان خرمشهر بود.

سرپرست گروه جهادی اقتصاد مقاومتی قرارگاه امام رضا (ع) خاطرنشان می‌کند: برای حمایت از این خانواده‌ها برنامه‌های مهمی در سال95 تدوین‌شده است، بخشی از حاصل کار خانواده‌ها را به‌صورت تضمینی خریداری می‌شود همچنین درصدد تهیه تعدادی دستگاه جوجه‌کشی برای توزیع در این مناطق محروم هستیم.

بومی‌سازی جهاد علمی و فرهنگی لازمه محرومیت‌زدایی

طاهره سادات حسینی سرپرست گروه جهادی فرهنگی و آموزشی قرارگاه امام رضا (ع) بابیان اینکه بومی‌سازی جهاد علمی، فرهنگی و نخبه پروری لازمه محرومیت‌زدایی است، می‌افزاید: در اردوی جهادی اخیر سعی کردیم افراد نخبه و مستعد را برای همکاری در مناطق محروم دو شهرستان شناسایی کنیم تا محرومیت‌زدایی علمی و فرهنگی استمرار یابد.

وی اظهار می‌کند: 50جهادگر اعزامی با حضور در مناطق محروم منیوحی آبادان و شلمچه خرمشهر فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود را آغاز کردند.

سرپرست گروه جهادی فرهنگی و آموزشی قرارگاه امام رضا (ع)، بیان می‌کند: برگزاری کلاس‌های تقویتی و استعدادیابی برای دانش آموزان این مناطق محروم در مقاطع مختلف تحصیلی همچنین آموزش احکام و قرآن، سبک زندگی ایرانی و اسلامی، جریان شناسی و دشمن‌شناسی از برنامه‌های مهم اجراشده این گروه جهادی بود.

وی می‌گوید: بخش هنری و اشتغال این گروه جهادی در رشته‌های خیاطی، نمد دوزی و چرم‌دوزی آموزش‌ها و امکانات لازم را در اختیار خانواده‌های محروم قرار می‌دادند که مقرر شد تولیدات خود را پس از جمع‌بندی برای فروش به تهران ارسال کنند و درآمد حاصل از آن به تولیدکنندگان بازگردانده شود.

 بی‌تردید افزایش چشم‌گیر حضور جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب در مناطق محروم با عنوان جهادگر بر همگان ملموس است. درک محرومیت و تقویت روحیه خدمت به محرومان و مستضعفان نکته مهمی است و اهمیت حضور در اردوهای جهادی را روشن‌تر می‌سازد.

در لابه‌لای این گزارش می‌توان به خلأ موجود در زمینهٔ حرکت‌های جهادی سازمان‌یافته پی‌برد، بدون شک جوانان و نخبگان بومی خوزستان برای خدمت به مردم محروم در استان خود آمادگی کامل دارند که امید است در آینده‌ای نزدیک شاهد استمرار حرکت‌های جهادی به‌صورت روزانه، هفتگی و ماهانه باشیم.

اینجا خوزستان، سال 1395؛ جهاد همچنان ادامه دارد ...

اخبار مرتبط

مروری بر تاکیدات رهبر انقلاب درباره «خوزستان» طی 25 سال اخیر

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی به خوزستان رفت

توزیع واکسن به آسانی و روانی کامل در بین مردم انجام شود/مردم خوزستان نباید دچار مشکلات باشند

0 نظر

ارسال نظر

capcha